Licensed to Willamette University HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 11/21/2015 05:09 PM
               Northwest Invitational - 11/20/2015 to 11/21/2015               
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University-PN  'A'               1:40.41    1:40.07   32  
     1) Weeks, Alex 18                  2) Armstrong, Hanna N 21          
     3) Sullenberger, Kiana S 21        4) Sullenberger, Shanell M        
       25.07    24.91    25.04    25.05                                    
  2 University of Puget Sound  'A'                    1:39.02    1:41.97   26  
     1) Lawson, Grace M 21              2) Koga, Alex I 19                
     3) Dimicco, Kayla N 20             4) Kegans, Melisa C 19            
       25.42    29.05    22.05    25.45                                    
  3 Lewis & Clark College-OR  'A'                     1:44.84    1:42.59   24  
     1) Kometani, Kassie 18             2) Gerrior, Eleanor 18            
     3) Canon, Sophia 20                4) Chelovitz, Carly 18            
       25.32    24.87    26.58    25.82                                    
  4 Willamette University Swimming  'A'               1:43.66    1:42.75   22  
     1) Tallman, Cassie 19              2) Johnson, Jamie 19              
     3) Zuber, Michaela 21              4) Harvill, Rachel 18             
       26.23    25.82    25.47    25.23                                    
  5 The College of Idaho  'A'                         1:43.50    1:44.65   20  
     1) Roberts, Kirby 21               2) Godfrey, Allie 22              
     3) Baker, Taylor 20                4) Burnham, Kelly 18              
       25.89    26.58    26.57    25.61                                    
  6 Whitworth University Swim Team  'A'               1:44.58    1:45.33   18  
     1) Burnight, Kayla 18              2) Holmes, Jane 19                
     3) Sexton, Bailey 18               4) Dressel, Jerusha 21            
       26.30    27.05    26.26    25.72                                    
  7 Southwestern Oregon CC  'A'                            NT    1:45.89   14  
     1) Clear, Annessa 18               2) Jentges, Casey 18              
     3) Shull, Addy 18                  4) Smith, Sienna 19               
       26.14    27.31    26.47    25.97                                    
  8 Mills College Cyclones  'A'                       2:00.13    2:00.15   10  
     1) Young, Ashley 20                2) Crispin, Lizbeth 18            
     3) Sherman, Dani 21                4) Lopez, Juli 18                 
       29.88    28.76    31.28    30.23                                    
 -- Pacific Lutheran University-PN  'B'               1:43.00   x1:42.90  
     1) Bishoff, Sydney 18              2) Booth, Darcie R 20             
     3) Muller, Erica N 21              4) Stafford, Sarah 18             
       26.23    25.35    25.92    25.40                                    
 -- Willamette University Swimming  'B'                    NT   x1:44.47  
     1) Burdine, Anna 18                2) Coxon, Margo 19                
     3) Harvey, Kate 19                 4) Jack, Cara 21                  
       26.61    26.39    25.60    25.87                                    
 -- Whitworth University Swim Team  'B'               1:48.44   x1:46.75  
     1) Thompson, Megan 20              2) Beal, Jacqueline 20            
     3) Olson, Rachel 19                4) Bernstein, Emily 19            
       27.44    26.46    26.24    26.61                                    
 -- Pacific Lutheran University-PN  'C'               1:45.50   x1:47.13  
     1) Commander, Morgan R 20          2) Bingea, Taylor                 
     3) Inouye, Keiko 19                4) Jernigan, Kelly M 22           
       26.81    26.67    27.09    26.56                                    
 -- Lewis & Clark College-OR  'B'                     1:50.50   x1:52.49  
     1) Dunbar, Katie-Lauren L 20       2) DePaepe, Anna 18               
     3) Emerson, Genevieve M 21         4) Wohlstattar, Savannah R 20     
       29.21    27.79    28.03    27.46                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth University Swim Team  'A'               1:27.05    1:29.88   32  
     1) Wicks, Kyle 22                  2) Schumann, Eben 18              
     3) Streit, Logan 21                4) Smith, Jason 19                
       22.18    22.97    22.61    22.12                                    
  2 Pacific Lutheran University-PN  'A'               1:30.08    1:29.98   26  
     1) Villeda, Seth                   2) Jett, Paul C 19                
     3) Goodman, Jacob 18               4) Liu, Dennis Y 19               
       22.72    22.82    22.54    21.90                                    
  3 University of Puget Sound  'A'                    1:29.09    1:30.12   24  
     1) Van Boven, Caleb F 19           2) Conery, Ian J 19               
     3) Biro, Zander T 21               4) Goldberg, Matt S 22            
       22.45    22.91    22.58    22.18                                    
  4 Southwestern Oregon CC  'A'                            NT    1:30.71   22  
     1) Reams, Thomas 19                2) Kubo, Christian 20             
     3) Todd, Adam 17                   4) Engler, Wyatt 19               
       21.93    23.13    22.88    22.77                                    
  5 Lewis & Clark College-OR  'A'                     1:32.73    1:30.95   20  
     1) Oser, Zac R 20                  2) Stott, Will 18                 
     3) Fox, Kevin D 20                 4) Bergh, August 18               
       22.93    22.76    23.09    22.17                                    
  6 The College of Idaho  'A'                         1:30.38    1:31.29   18  
     1) Roberts, Jacob 20               2) Sheridan, Thomas 19            
     3) Maryon, Tyler 21                4) Hill, Nolan 21                 
       23.25    22.58    22.53    22.93                                    
  7 Willamette University Swimming  'A'               1:32.79    1:31.61   14  
     1) Lum, Andrew 21                  2) White, Reuben 20               
     3) Lucero, Scott 18                4) Armstrong, Baker B 19          
       23.60    22.30    22.83    22.88                                    
  8 Trinity Lutheran College-PN  'A'                  1:53.60    1:43.20   10  
     1) Melo, Tulio 18                  2) Earp, Kyler 19                 
     3) Goldor, Nathaniel 20            4) Carr, AJ Carr 21               
       28.88    25.57    24.92    23.83                                    
 -- Whitworth University Swim Team  'B'               1:30.66   x1:30.48  
     1) Macias, John 18                 2) Gonzalez, George 19            
     3) Lempert, Colin 20               4) Wilber, Patrick 19             
       23.16    22.82    22.58    21.92                                    
 -- Pacific Lutheran University-PN  'B'               1:32.52   x1:34.45  
     1) Cosgrove, Hunter S 20           2) Curtis, Jackson 18             
     3) Jerome, Bradley 18              4) Singstad, Elijah 18            
       24.08    23.72    23.24    23.41                                    
 -- Southwestern Oregon CC  'B'                            NT   x1:37.54  
     1) Kelly, Vinny 19                 2) Kyllo, Caleb 19                
     3) Keeney, Walter 18               4) Seevers, Chad 18               
       25.70    24.55    23.83    23.46                                    
 -- Lewis & Clark College-OR  'B'                     1:38.54   x1:39.70  
     1) Hendrickson, Jordan 18          2) Beirne, Nathan 18              
     3) Bundenthal, Sam 19              4) Bergamini, Jack V 19           
       23.81    25.71    24.46    25.72                                    
 -- Willamette University Swimming  'B'                    NT         DQ  
     1) Davis, Owen 18                  2) Ryer, Michael 18               
     3) Leibman, Nick 19                4) Hartnell, Gabe 19              
       24.94    24.69    24.23    24.03                                    
 
Event 3  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lin, Kiley                18 WU                   2:15.56    2:09.02   16  
      29.89   32.81   33.78   32.54                                
  2 Anders, Sam A             21 Loggers              2:12.00    2:10.64   13  
      30.31   32.87   33.82   33.64                                
  3 Kim, Luna                 18 PLU-PN               2:13.79    2:10.89   12  
      30.26   33.03   33.95   33.65                                
  4 Verhoeven, Aza            18 Loggers              2:16.22    2:11.46   11  
      30.86   33.15   33.83   33.62                                
  5 Stevens, Mckayla          20 CI                   2:12.91    2:11.62   18  
      30.47   33.25   34.06   33.84                                
  6 Koutzoukis, Sofia G       21 L&C-OR               2:19.59    2:14.30    9  
      31.37   34.10   34.18   34.65                                
  7 Leishman, Morgan          18 MILLS                2:14.98    2:15.80    7  
      31.90   33.79   35.21   34.90                                
  8 Koga, Alex I              19 Loggers              2:16.98    2:15.86    5  
      32.05   33.98   34.55   35.28                                
  9 Zuber, Michaela           21 WU                   2:23.47    2:17.24    4  
      31.97   34.79   35.51   34.97                                
 10 Hagen, Arriya C           20 PLU-PN               2:21.68    2:17.70    3  
      31.76   34.41   35.79   35.74                                
 11 Lively, Katie             18 WU                        NT    2:19.25    2  
      33.40   34.83   35.45   35.57                                
 12 Commander, Morgan R       20 PLU-PN               2:22.18    2:20.18    1  
      32.67   34.83   36.83   35.85                                
 13 Torres, Aunika            18 CI                   2:21.39    2:20.47  
      31.65   34.77   37.05   37.00                                
 14 Brammer, Lucia M          19 L&C-OR               2:22.45    2:20.78  
      32.77   35.25   36.44   36.32                                
 15 Hoops, Allison B          19 Loggers              2:19.70    2:22.66  
      32.14   36.04   38.01   36.47                                
 16 Sparks, Jessica           19 CI                   2:19.09    2:22.74  
      32.62   36.83   37.35   35.94                                
 17 Staton, Emma L            18 Loggers              2:27.12    2:23.58  
      32.37   36.53   37.98   36.70                                
 18 Greenwood, Brianna L      21 Loggers              2:22.22    2:24.41  
      33.57   36.04   37.26   37.54                                
 19 Schultz, Baergen          19 L&C-OR               2:32.38    2:25.81  
      32.81   36.86   38.03   38.11                                
 20 Graf, Anna M              18 Loggers              2:23.00    2:25.83  
      34.24   36.85   37.61   37.13                                
 21 Smay, Hannah R            21 L&C-OR               2:36.93    2:26.28  
      33.73   37.14 1:15.41                                        
 22 Ryan, Madison             19 Whitworth            2:13.61    2:32.48  
      36.49   37.84   39.20   38.95                                
 23 Williams, Marleigh M      19 WU                        NT    2:39.86  
      37.00   39.19   41.58   42.09                                
 24 Taylor, Rachel            19 WU                   2:46.76    2:40.04  
      35.18   39.92   42.76   42.18                                
 25 Rogers, Danielle C        19 Loggers              2:38.21    2:41.75  
                              41.00                                
 26 Banks, Brittany           20 Swocc15-16           2:43.34    2:41.96  
      35.90   39.91   43.02   43.13                                
 27 Young, Ashley             20 MILLS                3:02.02    2:51.23  
      36.28   43.52   45.35   46.08                                
 28 Gompf, Keri               18 TLC-PN               2:53.90    2:54.56  
      39.60   44.95   46.41   43.60                                
 29 Cook-Phillips, Sophia     19 MILLS                3:03.86    2:55.27  
      39.72   43.80   45.87   45.88                                
 
Event 4  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jason              19 Whitworth            1:57.71    1:55.00   16  
      10.61   16.30   59.32   28.77                                
  2 Wilber, Patrick           19 Whitworth            1:57.71    1:55.04   13  
      26.73   29.55   29.82   28.94                                
  3 Baligad, Bryson              PLU-PN               2:04.72    1:59.98   12  
      27.31   30.78   31.38   30.51                                
  4 Todd, Adam                17 Swocc15-16           2:01.10    1:59.99   11  
      27.57   30.13   30.41   31.88                                
  5 Masei, Alika              20 WU                   2:07.00    2:00.89   18  
      27.73   30.37 1:02.84                                        
  6 Hartman, Cody G           20 PLU-PN               1:59.25    2:01.00    9  
      27.86   29.93   31.67   31.54                                
  7 Olson, David E            21 Loggers              2:01.83    2:01.03    7  
      27.79   30.27   31.10   31.87                                
  8 Bartolome, Marcus         18 CI                   2:03.50    2:01.33    5  
      28.20   30.75   31.38   31.00                                
  9 King, Connor E            18 Loggers              2:02.11    2:01.80    4  
      28.52   30.26   31.51   31.51                                
 10 Henley, Keven E           21 Loggers              1:58.77    2:02.52    3  
      27.69   30.41   32.16   32.26                                
 11 Sheridan, Thomas          19 CI                   2:01.66    2:02.83    2  
      27.64   29.82   32.13   33.24                                
 12 Moore, Kevin              21 Whitworth            2:09.76    2:04.63    1  
      29.62   31.31   31.77   31.93                                
 13 Hermanns, Alan R          20 L&C-OR               2:12.89    2:05.50  
      30.00   31.38   31.63   32.49                                
 14 Macias, John              18 Whitworth            2:03.16    2:05.73  
      28.81   31.48   31.72   33.72                                
 15 Oser, Zac R               20 L&C-OR               2:08.49    2:06.69  
      28.85   32.10   33.26   32.48                                
 16 Goodman, Jacob            18 PLU-PN               2:06.44    2:07.10  
      29.22   31.56   33.52   32.80                                
 17 Fortuin, Ben              19 CI                   2:10.76    2:08.45  
      29.92   32.07   33.07   33.39                                
 18 Thompson, Max             19 WU                   2:11.92    2:08.83  
      30.39   33.40   34.37   30.67                                
 19 Hillman, Garrett          19 Whitworth            2:10.39    2:11.10  
      31.12   33.13   33.65   33.20                                
 20 Anderson, Seth A          21 L&C-OR               2:10.23    2:11.85  
      30.22   32.56   34.85   34.22                                
 21 Seevers, Chad             18 Swocc15-16           2:15.28    2:12.04  
      30.63   32.87   34.19   34.35                                
 22 Recinos, Danniel          19 Swocc15-16           2:23.32    2:16.68  
      31.78   33.74   35.46   35.70                                
 23 Bundenthal, Sam           19 L&C-OR               2:20.25    2:18.00  
      31.83   34.80   35.88   35.49                                
 24 Fields, Michael S         19 Swocc15-16                NT    2:19.08  
      31.26   35.09   37.00   35.73                                
 25 Kompaniet, Reilly         19 Swocc15-16                NT    2:21.35  
      33.24   36.27   36.02   35.82                                
 -- Goldor, Nathaniel         20 TLC-PN               2:32.90         DQ  
      33.83   38.07   39.37   41.92                                
 
Event 5  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Kylie               18 PLU-PN               2:31.91    2:27.70   16  
      33.49   37.37   38.88   37.96                                
  2 Tallman, Cassie           19 WU                   2:30.34    2:28.83   13  
      33.58   37.76   38.40   39.09                                
  3 Roberts, Kirby            21 CI                   2:32.44    2:29.99   12  
      11.14   59.88   38.85   40.12                                
  4 Hembree, Ally L           19 Loggers              2:33.11    2:32.54   11  
      34.19   38.76   39.33   40.26                                
  5 Carr, Chloe A             19 PLU-PN               2:34.16    2:33.34   18  
      34.46   38.43   40.07   40.38                                
  6 Sullenberger, Shanell M      PLU-PN               2:28.10    2:33.40    9  
      11.17 1:01.01 1:21.22                                        
  7 Witherwax, Ashlyn         18 WU                   2:33.87    2:33.95    7  
      34.30   38.78   40.38   40.49                                
  8 Schwarte, Abby            18 CI                   2:36.35    2:34.01    5  
      34.43   38.60   40.31   40.67                                
  9 Stiver, Austin W          18 Loggers              2:33.33    2:34.34    4  
      33.65   39.65   35.11   45.93                                
 10 Sullenberger, Kiana S     21 PLU-PN               2:32.16    2:34.82    3  
      33.68   38.90   40.88   41.36                                
 11 Dewson, Gabby             19 WU                   2:41.52    2:35.04    2  
      34.60   38.78   40.36   41.30                                
 12 Bramble, Leanna           20 Whitworth            2:33.51    2:35.55    1  
      34.60   39.01   40.05   41.89                                
 13 Freeborn, Leah            21 WU                   2:44.37    2:36.74  
      35.12   39.50   40.69   41.43                                
 14 O'Hanlon, Jordan A        19 Loggers              2:38.03    2:37.38  
      36.78   39.95   40.76   39.89                                
 15 Shirey, Anne D            20 Loggers              2:36.66    2:40.02  
      35.49   39.87 1:24.66                                        
 16 Bissen, Libby W           21 L&C-OR               2:42.98    2:40.11  
      35.77   40.11   41.74   42.49                                
 17 Shull, Addy               18 Swocc15-16           2:46.42    2:40.22  
      36.67   40.95   41.31   41.29                                
 18 Raphael, Alex             19 L&C-OR               2:45.79    2:40.59  
      36.68   40.71   41.60   41.60                                
 19 Booth, Darcie R           20 PLU-PN                    NT    2:43.22  
      35.34   40.48   43.36   44.04                                
 20 Moore, Cassadie           19 Whitworth            2:45.39    2:43.66  
      37.78                   42.28                                
 21 Baker, Grace              18 L&C-OR               2:47.55    2:43.79  
      35.97   41.33   42.82   43.67                                
 22 Holmes, Jane              19 Whitworth            2:35.84    2:45.37  
      36.07   41.60   43.71   43.99                                
 23 Dolyniuk, Anna M          21 PLU-PN               2:44.25    2:45.82  
      36.45   41.87   42.86   44.64                                
 24 Bakner, Kaelah            19 CI                   2:53.07    2:50.68  
      36.61   42.19 1:31.88                                        
 25 Brady, Jessica L          19 Loggers              2:45.77    2:50.97  
      37.47   43.09   44.58   45.83                                
 26 Jentges, Casey            18 Swocc15-16           2:56.42    2:51.28  
      38.90   43.03   44.56   44.79                                
 27 Kramer, Jordan A          19 PLU-PN               2:45.80    2:52.48  
      39.58   44.11   44.28   44.51                                
 28 Vershel, Rachel M         21 L&C-OR               2:55.83    2:55.25  
      15.14   23.70 1:29.13   47.28                                
 29 Farrell, Kaylee           21 CI                   2:55.06    2:56.42  
      11.33   28.30 1:31.35   45.44                                
 30 Lopez, Macie              20 MILLS                2:57.77    3:00.09  
      39.30   44.66   47.11   49.02                                
 31 Johnson, Marilyn          18 Swocc15-16           3:10.51    3:12.56  
      42.38   48.35   50.15   51.68                                
 32 Hansen, Rachel            19 TLC-PN               3:26.00    3:23.48  
      46.20   51.63   52.44   53.21                                
 33 Salois, Taylor            18 MILLS                3:57.93    4:02.58  
      49.20   57.65 1:11.99 1:03.74                                
 
Event 6  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowley, Joe W             20 PLU-PN               2:11.43    2:10.82   16  
      14.22   47.45   35.93   33.22                                
  2 Case, Trevor              21 Whitworth            2:11.69    2:11.84   13  
      29.64   33.37   34.24   34.59                                
  3 Conery, Ian J             19 Loggers              2:14.39    2:12.62   12  
      28.53   33.69   34.81   35.59                                
  4 Van Boven, Caleb F        19 Loggers              2:13.95    2:13.18   11  
      29.09   33.16   34.83   36.10                                
  5 Biro, Zander T            21 Loggers              2:16.99    2:13.59   18  
      30.18   32.36   35.54   35.51                                
  6 Kubo, Christian           20 Swocc15-16           2:12.53    2:14.50    9  
      30.18   33.93   34.53   35.86                                
  7 Vanhoof, Bennon D         21 PLU-PN               2:18.80    2:14.64    7  
      28.99   33.38   35.86   36.41                                
  8 Klassen, Jake             18 CI                   2:23.45    2:18.42    5  
      30.70   34.68   36.22   36.82                                
  9 Fujiwara, Mykah           19 WU                   2:20.75    2:18.48    4  
      30.37   34.00   36.51   37.60                                
 10 Allen, Paul               20 CI                   2:23.53    2:22.28    3  
      32.29   34.89   38.08   37.02                                
 11 James, Blake              19 Whitworth            2:16.88    2:22.44    2  
      30.51   35.74   37.46   38.73                                
 12 Wigger, Patrick T         18 Loggers              2:21.19    2:23.17    1  
      31.27   35.39   37.26   39.25                                
 13 Bumgarner, Josh           20 WU                   2:30.86    2:23.78  
      31.09   35.75   37.72   39.22                                
 14 Broschat, Christian       19 Swocc15-16           2:31.17    2:25.37  
      31.27   37.05   38.34   38.71                                
 15 Williams, Nathaniel       18 Whitworth            2:21.27    2:27.13  
      32.26   37.24   38.41   39.22                                
 16 Allen, Shane              19 CI                   2:29.24    2:27.53  
      32.01   36.83   38.44   40.25                                
 17 Smith, J'Air              19 Swocc15-16           2:31.90    2:27.59  
      31.63   36.64   39.76   39.56                                
 18 Hendrickson, Jordan       18 L&C-OR               2:37.00    2:29.04  
      32.39   38.92   40.91   36.82                                
 19 Kawakami, Sam             19 PLU-PN               2:30.24    2:29.92  
      31.77   37.24   40.04   40.87                                
 20 Bergamini, Jack V         19 L&C-OR               2:32.65    2:30.55  
      32.96                   37.87                                
 21 Lee, Taylor               18 Whitworth            2:32.81    2:31.76  
      33.82   38.63   40.33   38.98                                
 22 Hartnell, Gabe            19 WU                        NT    2:34.05  
      34.47   38.86   40.64   40.08                                
 23 Leibman, Nick             19 WU                   2:40.85    2:34.55  
      34.16   38.47   40.46   41.46                                
 24 Davis, Owen               18 WU                        NT    2:35.12  
      35.39   38.85   39.77   41.11                                
 25 Carr, AJ Carr             21 TLC-PN               2:44.00    2:37.18  
      33.71   39.21   41.49   42.77                                
 26 Ryer, Michael             18 WU                        NT    2:37.66  
      33.67   39.55   41.65   42.79                                
 27 Beirne, Nathan            18 L&C-OR               2:49.15    2:40.51  
      36.90   41.59   41.73   40.29                                
 28 Gannon, Rowan             18 L&C-OR               2:53.43    2:50.39  
 
Event 7  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Muller, Erica N           21 PLU-PN               5:18.67    5:19.91   16  
      29.81   31.52   32.21   32.46   32.68   32.73   32.58   32.58
      32.23   31.11                                                
  2 Bingea, Taylor               PLU-PN               5:28.71    5:20.44   13  
      29.03   32.24   32.47   32.39   32.55   32.82   32.48   32.39
      32.59   31.48                                                
  3 Maxwell-Bumann, Alexandr  20 Whitworth            5:28.86    5:25.90   12  
      30.25   33.14   33.16   33.07   33.41   33.19   33.17   32.70
      32.72   31.09                                                
  4 Armstrong, Hanna N        21 PLU-PN               5:25.78    5:26.93   11  
      30.06   32.66   33.54   33.57   33.14   33.88   32.97   32.96
      32.73   31.42                                                
  5 Burnham, Kelly            18 CI                   5:26.79    5:27.12   18  
      29.20   32.50   33.01   33.60   33.56   33.92   33.34   33.69
      33.19   31.11                                                
  6 Hembree, Ally L           19 Loggers              5:27.70    5:30.34    9  
      30.08   32.55   33.36   33.75   33.34   33.69   33.47   33.96
      33.29   32.85                                                
  7 Flock, Gabrielle          18 Whitworth            5:30.86    5:34.31    7  
      31.05   34.20   33.67   33.34   32.44   33.79   33.86   33.98
      34.63   33.35                                                
  8 James, Anna R             19 L&C-OR               5:46.59    5:34.41    5  
      29.96   33.04   33.59   33.54   33.77   34.28   34.43   34.87
      33.75   33.18                                                
  9 Burdine, Anna             18 WU                   5:40.59    5:36.94    4  
      30.40   33.65   34.37   34.33   33.89   34.28   34.18   34.23
      33.93   33.68                                                
 10 Harvey, Kate              19 WU                   5:53.70    5:38.51    3  
      30.48   33.41   33.99   34.85   34.72   35.15   34.80   33.83
      34.23   33.05                                                
 11 DePaepe, Anna             18 L&C-OR               5:55.14    5:38.94    2  
      31.13   34.31   33.64   34.27   34.51   35.07   34.70 1:08.85
      33.60                                                        
 12 Bissen, Libby W           21 L&C-OR               5:54.19    5:42.21    1  
      31.86   34.35   34.35   34.76   34.87   35.00   34.85   34.50
      34.37   33.30                                                
 13 Kunz, Maddy E             20 Loggers              5:42.01    5:44.07  
      31.67   34.10   34.70   34.92   34.82   34.71   35.06   34.73
      34.98   34.38                                                
 14 Godfrey, Allie            22 CI                   5:45.00    5:46.41  
      30.63   33.05   34.26   35.02   35.68   35.16   35.90   36.14
      36.01   34.56                                                
 15 Dimicco, Angelic          18 Whitworth            5:41.58    5:48.38  
      30.35   33.46   34.63   35.36   36.40   36.02   35.63   36.24
      35.90   34.39                                                
 16 Megna, Claire             18 L&C-OR               6:09.54    5:48.51  
      30.80   33.90   35.19   35.78   36.31   35.80   35.44   35.88
    1:09.56                                                        
 17 Sato, Madeleine           22 CI                   5:38.95    5:49.91  
      31.27   33.99   35.07   34.83   35.58   36.21   36.35   36.18
      35.60   34.83                                                
 18 Smith, Regan              19 CI                   5:41.44    5:53.55  
      31.89   34.21   35.28   35.27   35.34   35.62   35.90   36.88
      36.91   36.25                                                
 19 Greenwood, Brianna L      21 Loggers              5:49.99    5:54.75  
      17.65   47.25   34.99   35.81   35.95   36.69   37.27   36.96
      36.92   35.26                                                
 20 Sparks, Jackie            19 CI                   5:54.22    5:55.36  
      31.37   34.19   35.59   36.02   36.70   35.54   36.06   37.28
      36.87   35.74                                                
 21 Poehlman, Ellie M         19 Loggers              6:00.11    6:11.38  
      32.10   35.91   35.80   37.29   37.54   38.52   38.58   38.85
      38.76   38.03                                                
 22 Sahnow, Cecilia           19 MILLS                6:37.13    6:25.38  
      33.54   37.58   39.59   39.67   38.60   39.43   40.15   40.16
      39.77   36.89                                                
 23 Crispin, Lizbeth          18 MILLS                     NT    6:30.06  
      33.18   36.75   37.99   39.15   39.60   39.95   40.91   41.20
      41.35   39.98                                                
 24 Rogers, Danielle C        19 Loggers              6:15.90    6:42.15  
      34.38   38.14   40.92   41.42                   42.56   41.72
      40.52   39.11                                                
 
Event 8  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Nick P          19 Loggers              4:48.19    4:42.27   16  
      24.94   26.94   27.62   28.20   28.33   28.95   29.31   29.43
      29.52   29.03                                                
  2 Bergh, August             18 L&C-OR               4:57.78    4:48.54   13  
      26.16   29.10   29.66   29.58   29.61   29.45   29.23   29.45
      28.88   27.42                                                
  3 Davies, Jaycob A          18 Loggers              4:54.90    4:52.77   12  
      25.84   28.52   29.11   29.80   29.96   30.06   30.31   29.81
      30.21   29.15                                                
  4 Armstrong, Baker B        19 WU                   5:07.29    4:55.07   11  
      27.17   29.09   29.49   29.80   30.03   30.03   30.32   29.95
      30.01   29.18                                                
  5 King, Connor E            18 Loggers              4:53.00    4:55.54   18  
      25.99   28.57   29.23   30.01   30.65   30.94   30.93   30.17
      30.24   28.81                                                
  6 Smith, Brandon            21 Whitworth            4:56.22    4:55.70    9  
      26.74   29.34   29.93   30.43   30.32   30.27   30.60   30.13
      30.03   27.91                                                
  7 Engler, Wyatt             19 Swocc15-16           4:55.63    4:56.11    7  
      26.06   28.83   30.95   30.53   30.64   30.42   30.08   30.43
      30.30   27.87                                                
  8 McCollough, Jake          19 Whitworth            5:06.77    4:57.51    5  
      27.58   30.12   29.79   29.88   30.05   30.08   29.82   30.03
      30.27   29.89                                                
  9 Hawley, Mitch             18 CI                   4:56.21    4:57.75    4  
      26.08   28.87   29.53   30.04   29.83   30.43   30.72   30.59
      31.53   30.13                                                
 10 Olson, David E            21 Loggers              4:57.77    4:58.21    3  
      26.97   29.54   30.08   30.69   29.86   30.26   30.69   30.78
      29.73   29.61                                                
 11 Brook, Jacob              19 Whitworth            5:00.04    4:58.48    2  
      26.43   28.50   29.43   30.17   30.75   31.09   31.96   31.09
      30.35   28.71                                                
 12 Cosgrove, Hunter S        20 PLU-PN               4:57.63    5:00.90    1  
      26.46   29.23   30.07   30.42   30.81   30.88   31.14   31.17
      30.59   30.13                                                
 13 Jerome, Bradley           18 PLU-PN               4:55.92    5:01.14  
      25.99   28.87   29.65   30.43   31.04   30.99   31.37   31.29
      31.13   30.38                                                
 14 Kahlig, Matthew           19 CI                   4:56.06    5:02.70  
      25.78   28.83   29.81   30.26   30.84   31.29   31.69   31.83
      31.56   30.81                                                
 15 Merrill, Shelby           20 WU                   5:09.45    5:02.83  
      26.76   29.26   30.24   30.61   31.42   31.72   31.39   31.83
      30.83   28.77                                                
 16 Barsanti, Noah            18 CI                   5:08.74    5:03.41  
      26.22   28.82   30.03   30.48   31.29   31.35   31.29   31.85
      31.71   30.37                                                
 17 White, Reuben             20 WU                   5:22.11    5:10.87  
      25.52   28.32   30.53   31.92   32.28   32.89   32.84   32.56
      32.90   31.11                                                
 18 Williams, Nathaniel       18 Whitworth            5:05.79    5:11.22  
      28.14   31.16   31.79   32.25   31.86   31.97   31.57   31.31
      31.08   30.09                                                
 19 Curtis, Jackson           18 PLU-PN               5:08.08    5:12.06  
      28.00   30.65   31.78   31.90   32.11   32.11   32.19   31.89
      31.23   30.20                                                
 20 Hillman, Garrett          19 Whitworth            5:07.59    5:14.31  
      27.83   30.25   31.79   32.44   32.25   32.24   32.34   32.53
      31.56   31.08                                                
 21 Torres, Jon V             19 L&C-OR               5:25.10    5:20.53  
      28.96   31.15   31.64   32.27   32.46   32.85   33.37   32.90
      33.17   31.76                                                
 22 Keeney, Walter            18 Swocc15-16           5:27.87    5:25.29  
      28.62   30.68   31.80   32.66   33.58   33.27   33.60   33.69
      34.16   33.23                                                
 23 Seevers, Chad             18 Swocc15-16           5:26.83    5:26.18  
      27.27   31.30   32.99   33.67   33.96   33.79   34.05   33.99
      33.24   31.92                                                
 24 Baker, Brennen            21 CI                   5:30.55    5:31.10  
      30.75   33.44   34.06   34.61   33.78   27.25   39.46   33.27
      32.91   31.57                                                
 25 Hernandez-Michalski, Mic  19 Swocc15-16           5:36.93    5:35.64  
      30.07   33.91   34.18   34.15   33.93   34.36   33.81   34.09
      33.96   33.18                                                
 26 Goldor, Nathaniel         20 TLC-PN               6:04.80    5:49.00  
      30.17   33.74   34.68   35.47   35.68   35.92   36.16   36.18
      35.90   35.10                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Melissa             21 PLU-PN               1:01.01      59.42   16  
      27.30   32.12                                                
  2 Kelly, Maddy              18 CI                   1:00.71      59.55   13  
      27.81   31.74                                                
  3 Clark, Auri C             21 Loggers                59.40    1:00.10   12  
      28.12   31.98                                                
  4 Kegans, Melisa C          19 Loggers              1:00.52    1:00.45   11  
      28.37   32.08                                                
  5 Ameny, Sarah              20 PLU-PN               1:01.30    1:00.76   18  
      28.30   32.46                                                
  6 Lin, Kiley                18 WU                   1:02.14    1:01.46    9  
      28.23   33.23                                                
  7 Beal, Jacqueline          20 Whitworth            1:02.09    1:01.73    7  
      29.04   32.69                                                
  8 Lawson, Grace M           21 Loggers              1:03.18    1:01.87    5  
      28.32   33.55                                                
  9 Bishoff, Sydney           18 PLU-PN               1:01.30    1:02.23    4  
      28.11   34.12                                                
 10 Snyder, Carli R           20 PLU-PN               1:03.54    1:02.30    3  
      28.62   33.68                                                
 11 Graf, Anna M              18 Loggers              1:03.02    1:02.57    2  
      29.45   33.12                                                
 12 Gerrior, Eleanor          18 L&C-OR               1:02.29    1:02.64    1  
      28.34   34.30                                                
 13 Kometani, Kassie          18 L&C-OR               1:04.56    1:02.76  
      29.09   33.67                                                
 14 Dressel, Jerusha          21 Whitworth            1:08.07    1:03.10  
      28.93   34.17                                                
 15 Kotchik, Kristian D       18 Loggers              1:02.77    1:03.14  
      29.55   33.59                                                
 16 Brammer, Lucia M          19 L&C-OR               1:04.23    1:03.30  
      29.59   33.71                                                
 17 Smith, Sienna             19 Swocc15-16           1:00.42    1:03.59  
      29.08   34.51                                                
 18 Dimicco, Kayla N          20 Loggers              1:00.99    1:03.73  
      29.05   34.68                                                
 19 Hagen, Arriya C           20 PLU-PN               1:04.15    1:03.86  
      29.38   34.48                                                
 20 Sanders, Megan G          18 Loggers              1:05.66    1:04.28  
      29.66   34.62                                                
 21 Kim, Luna                 18 PLU-PN               1:04.00    1:04.34  
      29.74   34.60                                                
 22 Inouye, Keiko             19 PLU-PN               1:04.52    1:04.48  
      29.76   34.72                                                
 23 White, Alyssa             19 Whitworth            1:02.85    1:04.49  
      30.15   34.34                                                
 24 Macias, Tracie            20 Whitworth            1:04.78    1:04.62  
      29.62   35.00                                                
 25 Vagt, Lauren              19 Whitworth            1:05.31    1:04.64  
      30.37   34.27                                                
 26 Mena, Carmen L            18 Loggers              1:06.15    1:05.17  
      29.61   35.56                                                
 27 Lively, Katie             18 WU                   1:10.34    1:05.41  
      30.44   34.97                                                
 28 Coglas, Mikayla           19 Whitworth            1:06.83    1:06.15  
      22.08   44.07                                                
 29 Coxon, Margo              19 WU                   1:10.30    1:06.62  
      30.45   36.17                                                
 30 Miyakawa, Kristi          19 WU                   1:12.64    1:07.31  
      30.62   36.69                                                
 31 Wohlstattar, Savannah R   20 L&C-OR               1:11.24    1:07.33  
      30.67   36.66                                                
 32 Colletto, Sierra          18 Whitworth            1:08.99    1:07.78  
      31.78   36.00                                                
 33 Baker, Grace              18 L&C-OR               1:07.45    1:08.13  
      13.07   55.06                                                
 34 Saysana, Melody H         19 Loggers              1:05.05    1:08.40  
      32.69   35.71                                                
 35 Canon, Sophia             20 L&C-OR               1:09.85    1:08.46  
      30.08   38.38                                                
 36 Jernigan, Kelly M         22 PLU-PN               1:07.02    1:10.71  
      31.04   39.67                                                
 37 McKiernan, Danielle       19 Whitworth            1:09.38    1:10.97  
      31.97   39.00                                                
 38 Lythgoe, Corinne          18 PLU-PN               1:11.93    1:11.78  
      31.95   39.83                                                
 39 Brady, Jessica L          19 Loggers              1:08.99    1:13.26  
      33.54   39.72                                                
 40 Quirino, Nicole           19 Swocc15-16           1:11.85    1:13.91  
      33.53   40.38                                                
 41 Moore, Nandi              18 WU                   1:19.64    1:15.73  
      34.10   41.63                                                
 42 Lopez, Macie              20 MILLS                1:16.02    1:15.98  
      34.75   41.23                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baligad, Bryson              PLU-PN                 53.56      52.97   16  
      24.50   28.47                                                
  2 Yuvienco, Mark            19 WU                     53.56      53.03   13  
      24.73   28.30                                                
  3 Schumann, Eben            18 Whitworth              51.56      53.52   12  
      24.25   29.27                                                
  4 Osborne, Dylan            18 CI                     53.05      53.60   11  
      24.34   29.26                                                
  5 Klassen, Jake             18 CI                     53.50      53.65   18  
      25.30   28.35                                                
  6 Maryon, Tyler             21 CI                     52.91      53.83    9  
      24.99   28.84                                                
  7 Jett, Paul C              19 PLU-PN                 53.41      54.17    7  
      25.29   28.88                                                
  8 Villeda, Seth                PLU-PN                 53.89      54.51    5  
      25.60   28.91                                                
  9 Aki, Dan                  20 WU                     54.38      54.60    4  
      25.40   29.20                                                
 10 Fox, Kevin D              20 L&C-OR                 54.47      54.85    3  
      25.46   29.39                                                
 11 Parker, Brian             21 Loggers                56.09      54.86    2  
      25.55   29.31                                                
 12 McGee, Gabe G             18 Swocc15-16             55.53      55.47    1  
      25.98   29.49                                                
 13 Lum, Andrew               21 WU                     57.41      55.79  
      26.16   29.63                                                
 14 Zevenbergen, Aaron S      18 Loggers                55.88      56.19  
      26.16   30.03                                                
 15 Lucero, Scott             18 WU                     57.09      56.36  
      25.44   30.92                                                
 16 Duus, Cal                 18 CI                   1:00.28      57.54  
      26.80   30.74                                                
 17 Moore, Kevin              21 Whitworth              57.38      58.27  
      27.17   31.10                                                
 18 Rose, Carson              18 Swocc15-16             58.34      58.47  
      26.59   31.88                                                
 19 Wigger, Patrick T         18 Loggers                58.93      58.56  
      26.94   31.62                                                
 20 McClerkin, Carlos         18 Swocc15-16             58.72      58.66  
      26.64   32.02                                                
 21 Crawford, Thomas          18 Swocc15-16           1:00.38      58.97  
      27.09   31.88                                                
 22 Anderson, Seth A          21 L&C-OR                 59.38      59.07  
      26.92   32.15                                                
 23 Gonzalez, George          19 Whitworth              58.36      59.21  
      27.08   32.13                                                
 24 Kelly, Vinny              19 Swocc15-16             59.79      59.49  
      27.47   32.02                                                
 25 Sievers, Colin            22 WU                   1:03.48      59.66  
      26.95   32.71                                                
 26 Hermanns, Alan R          20 L&C-OR                 59.19      59.79  
      27.58   32.21                                                
 27 Fields, Michael S         19 Swocc15-16                NT    1:00.11  
      27.47   32.64                                                
 28 Wintermute, Logan         19 Swocc15-16           1:01.22    1:01.18  
      27.76   33.42                                                
 29 Kyllo, Caleb              19 Swocc15-16           1:04.20    1:02.87  
      28.49   34.38                                                
 30 Carrillo, Luis            19 Swocc15-16           1:06.43    1:03.22  
      29.15   34.07                                                
 31 Lopez, Hipolito A         18 Swocc15-16           1:05.37    1:09.09  
      30.56   38.53                                                
 32 Earp, Kyler               19 TLC-PN               1:14.00    1:12.43  
      31.17   41.26                                                
 
Event 11  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Kylie               18 PLU-PN               2:15.61    2:13.31   16  
      28.43   34.58   39.27   31.03                                
  2 Stevens, Mckayla          20 CI                   2:11.69    2:13.44   13  
      28.84   33.60   40.90   30.10                                
  3 Tallman, Cassie           19 WU                   2:16.70    2:15.64   12  
      29.08   35.58   39.55   31.43                                
  4 Clark, Auri C             21 Loggers              2:15.79    2:16.37   11  
      28.95   34.29   40.58   32.55                                
  5 Beal, Jacqueline          20 Whitworth            2:16.49    2:18.86   18  
      29.39   35.31   41.67   32.49                                
  6 Muller, Erica N           21 PLU-PN               2:16.25    2:18.92    9  
      30.21   35.10   42.14   31.47                                
  7 Anders, Sam A             21 Loggers              2:16.33    2:19.04    7  
      29.81   34.05   41.58   33.60                                
  8 Leishman, Morgan          18 MILLS                2:20.51    2:20.26    5  
      10.82   55.47   40.96   33.01                                
  9 DePaepe, Anna             18 L&C-OR               2:24.93    2:20.38    4  
      29.60   35.97   41.56   33.25                                
 10 Ameny, Sarah              20 PLU-PN               2:20.25    2:21.13    3  
      29.58   35.64   44.55   31.36                                
 11 Torres, Aunika            18 CI                   2:18.50    2:21.29    2  
      29.06   34.94   41.57   35.72                                
 12 Snyder, Carli R           20 PLU-PN               2:25.64    2:21.52    1  
      28.57   35.42   44.22   33.31                                
 13 Kim, Luna                 18 PLU-PN               2:19.85    2:21.58  
      10.85   18.94   34.35 1:17.44                                
 14 Stiver, Austin W          18 Loggers              2:21.06    2:21.98  
      30.88   38.47   39.82   32.81                                
 15 Kotchik, Kristian D       18 Loggers              2:19.65    2:22.85  
      30.17   37.27   42.79   32.62                                
 16 Carr, Chloe A             19 PLU-PN               2:22.41    2:23.76  
      32.72   37.61   39.26   34.17                                
 17 Shirey, Anne D            20 Loggers              2:22.22    2:23.81  
      10.81   19.67 1:19.12   34.21                                
 18 Mena, Carmen L            18 Loggers              2:24.89    2:25.29  
      30.57   35.60   46.32   32.80                                
 19 Holmes, Jane              19 Whitworth            2:19.41    2:25.65  
      32.01   35.88   42.47   35.29                                
 20 Maxwell-Bumann, Alexandr  20 Whitworth            2:26.89    2:25.86  
      31.49   35.72   46.16   32.49                                
 21 Freeborn, Leah            21 WU                   2:28.45    2:25.96  
      31.04   38.88   40.70   35.34                                
 22 Hoops, Allison B          19 Loggers              2:21.07    2:26.23  
      30.29   36.31   45.58   34.05                                
 23 Shull, Addy               18 Swocc15-16                NT    2:26.36  
      31.63 1:19.44   35.48                                        
 24 Burdine, Anna             18 WU                   2:28.25    2:27.32  
      32.20   38.54   42.71   33.87                                
 25 Coglas, Mikayla           19 Whitworth            2:24.99    2:28.76  
      30.97   38.04   45.94   33.81                                
 26 Jernigan, Kelly M         22 PLU-PN               2:28.52    2:29.27  
      31.50   38.01   46.60   33.16                                
 27 Baker, Grace              18 L&C-OR               2:33.42    2:29.44  
      31.16   41.09   42.89   34.30                                
 28 Saysana, Melody H         19 Loggers              2:25.77    2:30.33  
      32.87   40.66   43.63   33.17                                
 29 Megna, Claire             18 L&C-OR               2:32.98    2:30.44  
      32.73   38.65   44.80   34.26                                
 30 Colletto, Sierra          18 Whitworth            2:30.22    2:30.47  
      32.49   40.26   44.49   33.23                                
 31 Kramer, Jordan A          19 PLU-PN               2:28.65    2:30.65  
      31.92   38.90   45.84   33.99                                
 32 Dolyniuk, Anna M          21 PLU-PN               2:29.65    2:30.91  
      32.51   40.29   42.56   35.55                                
 33 Schwarte, Abby            18 CI                   2:28.67    2:31.25  
      34.10   39.14   40.35   37.66                                
 34 Jentges, Casey            18 Swocc15-16           2:32.31    2:32.63  
      33.29   38.41   45.50   35.43                                
 35 Moore, Cassadie           19 Whitworth            2:28.40    2:34.91  
      35.07   39.69   43.58   36.57                                
 36 Vershel, Rachel M         21 L&C-OR               2:39.15    2:35.53  
      34.34   39.03   45.26   36.90                                
 37 Farrell, Kaylee           21 CI                   2:38.90    2:38.77  
      34.27   42.01   46.34   36.15                                
 38 Bakner, Kaelah            19 CI                   2:41.20    2:42.33  
      37.14   41.74   42.73   40.72                                
 39 Lythgoe, Corinne          18 PLU-PN               2:34.25    2:45.00  
      31.73   40.91   53.50   38.86                                
 40 Young, Ashley             20 MILLS                2:50.91    2:46.97  
      36.42   41.35   51.76   37.44                                
 41 Johnson, Marilyn          18 Swocc15-16                NT    2:48.69  
      36.63   44.94   48.08   39.04                                
 -- Cook-Phillips, Sophia     19 MILLS                3:01.72         DQ  
    1:23.23   49.77   42.19                                        
 
Event 12  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowley, Joe W             20 PLU-PN               2:02.79    1:58.76   16  
      24.93   30.49   34.26   29.08                                
  2 Smith, Jason              19 Whitworth            2:00.65    2:00.07   13  
      25.98   29.22   36.74   28.13                                
  3 Van Boven, Caleb F        19 Loggers              2:04.79    2:02.77   12  
      25.50   30.01   36.42   30.84                                
  4 Case, Trevor              21 Whitworth            2:01.68    2:02.93   11  
      26.95   32.59   34.73   28.66                                
  5 Masei, Alika              20 WU                   2:05.29    2:03.08   18  
      26.44   31.32   34.89   30.43                                
  6 Wilber, Patrick           19 Whitworth            2:04.77    2:03.44    9  
      26.17   30.91   36.96   29.40                                
  7 Hawley, Mitch             18 CI                   2:01.41    2:03.75    7  
      26.22   30.35   37.96   29.22                                
  8 Sheridan, Thomas          19 CI                   1:58.35    2:04.04    5  
      26.10   30.87   37.35   29.72                                
  9 Conery, Ian J             19 Loggers              2:04.22    2:05.36    4  
      26.52   33.39   35.34   30.11                                
 10 Biro, Zander T            21 Loggers              2:06.09    2:05.65    3  
      26.56   33.44   35.88   29.77                                
 11 Jett, Paul C              19 PLU-PN               2:06.50    2:06.57    2  
      26.52   32.06   37.48   30.51                                
 12 Vanhoof, Bennon D         21 PLU-PN               2:10.63    2:06.78    1  
      26.26   32.78   35.96   31.78                                
 13 Bartolome, Marcus         18 CI                   2:03.49    2:07.27  
      26.84   31.79   38.21   30.43                                
 14 Fujiwara, Mykah           19 WU                   2:15.06    2:07.34  
      26.83   33.20   36.30   31.01                                
 15 Aki, Dan                  20 WU                   2:08.06    2:07.45  
      26.17   33.62   37.71   29.95                                
 16 Fox, Kevin D              20 L&C-OR               2:08.28    2:07.91  
      27.10   34.91   37.19   28.71                                
 17 Williams, Nathaniel       18 Whitworth            2:06.66    2:08.75  
      28.73   33.20   38.01   28.81                                
 18 Wigger, Patrick T         18 Loggers              2:10.88    2:10.22  
      27.45   35.32   35.85   31.60                                
 19 Allen, Paul               20 CI                   2:07.91    2:10.32  
      27.01   34.81   36.58   31.92                                
 20 McGee, Gabe G             18 Swocc15-16           2:10.78    2:11.31  
      26.44   34.14   41.03   29.70                                
 21 Fortuin, Ben              19 CI                   2:15.55    2:11.93  
      28.37   33.45   39.08   31.03                                
 22 Kelly, Vinny              19 Swocc15-16           2:14.61    2:15.16  
      27.75   34.20   40.85   32.36                                
 23 Davis, Owen               18 WU                   2:18.12    2:16.28  
      29.17 1:15.91   31.30                                        
 24 Carpenter, Ian            18 Swocc15-16           2:14.11    2:16.83  
      27.85   35.18   40.95   32.85                                
 25 Carr, AJ Carr             21 TLC-PN               2:21.50    2:17.41  
      27.52   34.28   41.42   34.19                                
 26 Carrillo, Luis            19 Swocc15-16           2:16.15    2:18.67  
      28.78   38.54   39.72   31.63                                
 27 Kawakami, Sam             19 PLU-PN               2:12.52    2:20.66  
      28.55   37.46   40.23   34.42                                
 28 Hernandez-Michalski, Mic  19 Swocc15-16           2:21.09    2:26.03  
      10.62   19.44   38.65 1:17.32                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weeks, Alex               18 PLU-PN                 53.89      53.75   16  
      25.59   28.16                                                
  2 Kelly, Maddy              18 CI                     53.93      54.20   13  
      11.25   42.95                                                
  3 Dean, Melissa             21 PLU-PN                 55.04      54.46   12  
      26.31   28.15                                                
  4 Kometani, Kassie          18 L&C-OR                 55.94      54.80   11  
      26.63   28.17                                                
  5 Armstrong, Hanna N        21 PLU-PN                 54.77      54.93   18  
      26.54   28.39                                                
  6 Lawson, Grace M           21 Loggers                55.84      54.94    9  
      26.12   28.82                                                
  7 Kegans, Melisa C          19 Loggers                55.09      55.22    7  
      26.67   28.55                                                
  8 Jenkins, Erin D           18 Loggers                56.71      55.78    5  
      26.80   28.98                                                
  9 Burnham, Kelly            18 CI                     56.75      55.96    4  
      26.83   29.13                                                
 10 Harvill, Rachel           18 WU                     57.38      56.27    3  
      26.55   29.72                                                
 11 Koga, Alex I              19 Loggers                56.32      56.36    2  
      27.46   28.90                                                
 12 Stafford, Sarah           18 PLU-PN                 55.47      56.49    1  
      26.75   29.74                                                
 13 Zuber, Michaela           21 WU                     58.33      56.76  
      27.08   29.68                                                
 14 Johnson, Jamie            19 WU                     58.16      56.78  
      27.19   29.59                                                
 15 Bernstein, Emily          19 Whitworth              56.39      56.98  
      27.72   29.26                                                
 16 Dimicco, Kayla N          20 Loggers                55.66      57.00  
      27.84   29.16                                                
 17 O'Hanlon, Jordan A        19 Loggers                57.09      57.18  
      27.64   29.54                                                
 18 Chelovitz, Carly          18 L&C-OR                 57.37      57.20  
      27.47   29.73                                                
 19 Burnight, Kayla           18 Whitworth              56.68      57.37  
      27.29   30.08                                                
 20 Thompson, Megan           20 Whitworth              57.12      57.50  
      27.76   29.74                                                
 21 Booth, Darcie R           20 PLU-PN                 55.84      57.63  
      26.99   30.64                                                
 22 Sanders, Megan G          18 Loggers                58.00      57.83  
      27.43   30.40                                                
 23 Miyakawa, Kristi          19 WU                     58.53      57.94  
      27.71   30.23                                                
 24 Coxon, Margo              19 WU                   1:00.46      58.04  
      27.83   30.21                                                
 25 Koutzoukis, Sofia G       21 L&C-OR                 57.45      58.12  
      27.46   30.66                                                
 26 James, Anna R             19 L&C-OR               1:01.50      58.40  
      28.14   30.26                                                
 27 Bishoff, Sydney           18 PLU-PN                 56.90      58.41  
      27.72   30.69                                                
 28 Gerrior, Eleanor          18 L&C-OR                 58.95      58.49  
      27.99   30.50                                                
 29 Baker, Taylor             20 CI                     58.79      58.61  
      27.76   30.85                                                
 30 Macias, Tracie            20 Whitworth              58.44      58.85  
      27.82   31.03                                                
 31 Jack, Cara                21 WU                   1:00.63      58.89  
      27.81   31.08                                                
 32 Clear, Annessa            18 Swocc15-16           1:00.87      58.93  
      27.17   31.76                                                
 33 Verhoeven, Aza            18 Loggers                58.01      58.98  
      28.23   30.75                                                
 34 Canon, Sophia             20 L&C-OR               1:01.41      59.03  
      28.12   30.91                                                
 35 Godfrey, Allie            22 CI                     58.97      59.13  
      28.13   31.00                                                
 36 Staton, Emma L            18 Loggers              1:01.13      59.26  
      28.49   30.77                                                
 37 Duke, Rachel M            18 Loggers                59.29      59.40  
      10.67   48.73                                                
 38 Sexton, Bailey            18 Whitworth              58.67      59.54  
      28.79   30.75                                                
 39 Raphael, Alex             19 L&C-OR               1:01.08      59.70  
      28.21   31.49                                                
 40 Vagt, Lauren              19 Whitworth              59.03    1:00.08  
      28.56   31.52                                                
 40 Dewson, Gabby             19 WU                   1:06.00    1:00.08  
      29.38   30.70                                                
 42 Smith, Sienna             19 Swocc15-16             59.14    1:00.13  
      28.61   31.52                                                
 43 Colletto, Sierra          18 Whitworth            1:00.24    1:00.35  
      28.86   31.49                                                
 44 Smith, Alexis             18 CI                   1:00.43    1:00.48  
      28.72   31.76                                                
 45 Taylor, Rachel            19 WU                   1:07.20    1:00.49  
      28.58   31.91                                                
 46 Trissel, Roxie M          19 Loggers              1:00.02    1:00.60  
      28.84   31.76                                                
 47 Mazick, Hailie            18 CI                     59.62    1:00.64  
      11.18   49.46                                                
 48 Smay, Hannah R            21 L&C-OR               1:01.56    1:00.88  
      29.53   31.35                                                
 49 Flock, Gabrielle          18 Whitworth              58.64    1:01.02  
      29.25   31.77                                                
 50 Dimicco, Angelic          18 Whitworth              59.91    1:01.11  
      28.96   32.15                                                
 51 Emerson, Genevieve M      21 L&C-OR               1:02.56    1:01.19  
      29.36   31.83                                                
 52 Wohlstattar, Savannah R   20 L&C-OR               1:02.35    1:01.34  
      29.53   31.81                                                
 53 Moreman, Austin A         18 Loggers              1:00.59    1:01.75  
      29.53   32.22                                                
 54 Cagigas, Genevieve        18 Loggers              1:03.91    1:01.93  
      29.52   32.41                                                
 55 Schultz, Baergen          19 L&C-OR               1:03.64    1:02.00  
      29.52   32.48                                                
 56 Moore, Nandi              18 WU                   1:01.48    1:02.25  
      29.13   33.12                                                
 57 Laughlin, Michaelyn       20 WU                   1:08.85    1:02.44  
      30.04   32.40                                                
 58 McKiernan, Danielle       19 Whitworth            1:02.01    1:02.73  
      29.88   32.85                                                
 59 Sparks, Jackie            19 CI                   1:00.60    1:03.34  
      29.58   33.76                                                
 60 Poehlman, Ellie M         19 Loggers              1:00.00    1:03.94  
      10.69   53.25                                                
 61 Dunbar, Katie-Lauren L    20 L&C-OR               1:05.26    1:04.18  
      30.02   34.16                                                
 62 Williams, Marleigh M      19 WU                   1:06.39    1:04.58  
      31.29   33.29                                                
 63 Banks, Brittany           20 Swocc15-16           1:04.28    1:04.99  
      30.75   34.24                                                
 64 Crispin, Lizbeth          18 MILLS                     NT    1:05.32  
      30.26   35.06                                                
 65 Owens, Chelsie            21 CI                   1:05.56    1:06.22  
      31.54   34.68                                                
 66 Gompf, Keri               18 TLC-PN               1:09.50    1:07.48  
      32.19   35.29                                                
 67 Bebout, Alyssa C          18 Loggers              1:09.84    1:07.67  
      31.89   35.78                                                
 68 Lopez, Juli               18 MILLS                     NT    1:08.27  
      32.78   35.49                                                
 69 Quirino, Nicole           19 Swocc15-16                NT    1:08.69  
      32.61   36.08                                                
 70 Allen, Mallory L          18 Loggers              1:08.56    1:09.04  
      33.06   35.98                                                
 71 Sherman, Dani             21 MILLS                1:08.67    1:10.78  
      33.99   36.79                                                
 72 Hansen, Rachel            19 TLC-PN               1:16.00    1:18.36  
    1:18.60                                                        
 73 Zika, Megan               18 TLC-PN               2:17.30    2:12.55  
    1:03.40 1:09.15                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henley, Keven E           21 Loggers                47.80      48.33   16  
      23.00   25.33                                                
  2 Wicks, Kyle               22 Whitworth              47.90      48.74   13  
      23.31   25.43                                                
  3 Reams, Thomas             19 Swocc15-16             50.27      48.79   12  
      23.58   25.21                                                
  4 Bergh, August             18 L&C-OR                 50.32      48.85   11  
      23.93   24.92                                                
  5 Mitchell, Nick P          19 Loggers                49.23      49.43   18  
      23.89   25.54                                                
  6 Liu, Dennis Y             19 PLU-PN                 49.68      49.61    9  
      23.83   25.78                                                
  7 Goldberg, Matt S          22 Loggers                49.22      49.72    7  
      23.98   25.74                                                
  8 Streit, Logan             21 Whitworth              48.67      49.90    5  
      23.49   26.41                                                
  9 Villeda, Seth                PLU-PN                 49.43      49.94    4  
      23.89   26.05                                                
 10 Stott, Will               18 L&C-OR                 51.68      50.13    3  
      23.90   26.23                                                
 11 Davies, Jaycob A          18 Loggers                49.54      50.26    2  
      24.12   26.14                                                
 12 Maryon, Tyler             21 CI                     50.20      50.40    1  
      24.16   26.24                                                
 13 Schumann, Eben            18 Whitworth              49.63      50.43  
      24.08   26.35                                                
 14 White, Reuben             20 WU                     50.15      50.47  
      24.03   26.44                                                
 15 Jerome, Bradley           18 PLU-PN                 50.83      50.70  
      24.50   26.20                                                
 16 Oser, Zac R               20 L&C-OR                 50.77      50.72  
      24.08   26.64                                                
 17 Hartman, Cody G           20 PLU-PN                 49.55      50.74  
      24.24   26.50                                                
 18 Hill, Nolan               21 CI                     49.59      51.00  
      24.11   26.89                                                
 19 Lempert, Colin            20 Whitworth              51.63      51.25  
      24.52   26.73                                                
 20 Lum, Andrew               21 WU                     52.27      51.29  
      24.92   26.37                                                
 21 Bayang, Jason             20 WU                     51.76      51.50  
      24.34   27.16                                                
 22 Macias, John              18 Whitworth              50.74      51.81  
      24.63   27.18                                                
 22 Merrill, Shelby           20 WU                        NT      51.81  
      24.76   27.05                                                
 24 Gonzalez, George          19 Whitworth              50.53      51.86  
      24.65   27.21                                                
 25 Singstad, Elijah          18 PLU-PN                 52.06      52.13  
      24.82   27.31                                                
 26 Kahlig, Matthew           19 CI                     50.38      52.15  
      24.64   27.51                                                
 27 Curtis, Jackson           18 PLU-PN                 52.50      52.35  
      24.91   27.44                                                
 28 Recinos, Danniel          19 Swocc15-16             54.69      52.53  
      24.85   27.68                                                
 29 McClerkin, Carlos         18 Swocc15-16             52.83      52.55  
      24.85   27.70                                                
 30 Cosgrove, Hunter S        20 PLU-PN                 51.31      52.82  
      25.04   27.78                                                
 31 Kompaniet, Reilly         19 Swocc15-16                NT      52.88  
      25.70   27.18                                                
 32 Torres, Jon V             19 L&C-OR                 54.30      52.91  
      25.56   27.35                                                
 33 Parker, Seth                 UN-TL                  55.90      52.94  
      24.99   27.95                                                
 34 Carpenter, Ian            18 Swocc15-16             53.21      52.95  
      25.61   27.34                                                
 35 Keeney, Walter            18 Swocc15-16             53.00      53.14  
      25.27   27.87                                                
 36 Sievers, Colin            22 WU                     56.80      53.31  
      25.31   28.00                                                
 37 Parker, Brian             21 Loggers                53.99      53.34  
      25.85   27.49                                                
 38 Smith, J'Air              19 Swocc15-16                NT      53.53  
      25.24   28.29                                                
 39 Thompson, Max             19 WU                     53.60      53.60  
      25.60   28.00                                                
 40 Hartnell, Gabe            19 WU                     55.76      53.71  
      25.89   27.82                                                
 41 Lucero, Scott             18 WU                     51.31      53.76  
      25.45   28.31                                                
 42 Zevenbergen, Aaron S      18 Loggers                51.05      53.77  
      25.54   28.23                                                
 43 Duus, Cal                 18 CI                     54.61      53.87  
      25.73   28.14                                                
 44 Broschat, Christian       19 Swocc15-16                NT      54.12  
      24.74   29.38                                                
 45 Crawford, Thomas          18 Swocc15-16             53.94      54.21  
      25.98   28.23                                                
 46 Bundenthal, Sam           19 L&C-OR                 54.36      54.76  
      26.71   28.05                                                
 47 Bergamini, Jack V         19 L&C-OR                 55.66      54.94  
      26.56   28.38                                                
 48 Hendrickson, Jordan       18 L&C-OR                 54.67      55.44  
      26.35   29.09                                                
 49 Ryer, Michael             18 WU                     57.29      55.78  
      26.62   29.16                                                
 50 Rose, Carson              18 Swocc15-16                NT      55.81  
      26.25   29.56                                                
 51 Leibman, Nick             19 WU                     55.90      56.03  
      27.40   28.63                                                
 52 Wintermute, Logan         19 Swocc15-16             53.25      56.11  
      26.73   29.38                                                
 53 Cordova, Phillip             UN-TL                     NT      56.31  
      26.88   29.43                                                
 54 Kyllo, Caleb              19 Swocc15-16             56.69      56.52  
      26.67   29.85                                                
 55 McInnis, Caleb            19 CI                     54.16      56.62  
      26.56   30.06                                                
 56 Lee, Taylor               18 Whitworth              56.10      57.11  
      27.24   29.87                                                
 57 Beirne, Nathan            18 L&C-OR               1:00.53      58.65  
      27.66   30.99                                                
 58 Gannon, Rowan             18 L&C-OR               1:01.07      59.55  
      27.07   32.48                                                
 59 Earp, Kyler               19 TLC-PN               1:02.50    1:01.40  
      28.48   32.92                                                
 60 Lopez, Hipolito A         18 Swocc15-16                NT    1:04.42  
    1:04.58                                                        
 61 Melo, Tulio               18 TLC-PN               1:17.40    1:10.46  
      30.63   39.83                                                
 62 Inglesby, Zack            22 TLC-PN               1:34.00    1:15.67  
      33.51   42.16                                                
 
Event 15  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University-PN  'A'               4:03.73    4:04.80   32  
     1) Kim, Luna 18                    2) Sullenberger, Shanell M        
     3) Dean, Melissa 21                4) Sullenberger, Kiana S 21       
       29.55  1:01.11    31.34  1:08.63    17.13    58.98    26.09    56.08
  2 Willamette University Swimming  'A'               4:10.17    4:10.12   26  
     1) Lin, Kiley 18                   2) Witherwax, Ashlyn 18           
     3) Tallman, Cassie 19              4) Johnson, Jamie 19              
       29.58  1:01.87    16.17    32.74    37.43  1:06.03    32.38  1:29.48
  3 The College of Idaho  'A'                         4:07.70    4:12.05   24  
     1) Stevens, Mckayla 20             2) Schwarte, Abby 18              
     3) Kelly, Maddy 18                 4) Roberts, Kirby 21              
       30.35  1:02.20    33.64  1:12.40    28.16  1:01.65    26.34    55.80
  4 Whitworth University Swim Team  'A'               4:11.42    4:14.12   22  
     1) Olson, Rachel 19                2) Dressel, Jerusha 21            
     3) Beal, Jacqueline 20             4) Bernstein, Emily 19            
       30.42  1:02.73    32.24  1:11.60    28.96  1:02.40    27.85    57.39
  5 Lewis & Clark College-OR  'A'                     4:27.50    4:25.38   20  
     1) Schultz, Baergen 19             2) Bissen, Libby W 21             
     3) Brammer, Lucia M 19             4) Raphael, Alex 19               
       32.50  1:08.01    34.34  1:14.73    28.64  1:03.28    26.95    59.36
  6 Mills College Cyclones  'A'                       4:50.00    4:57.79   18  
     1) Leishman, Morgan 18             2) Crispin, Lizbeth 18            
     3) Lopez, Macie 20                 4) Sherman, Dani 21               
       31.48  1:04.13    39.50  1:25.70    34.53  1:16.90    34.33  1:11.06
 -- Pacific Lutheran University-PN  'C'               4:13.25   x4:14.53  
     1) Commander, Morgan R 20          2) Webb, Kylie 18                 
     3) Bishoff, Sydney 18              4) Stafford, Sarah 18             
       31.65  1:05.41    32.93  1:10.13    28.87  1:03.39    26.68    55.60
 -- Whitworth University Swim Team  'B'               4:16.99   x4:19.29  
     1) Macias, Tracie 20               2) Holmes, Jane 19                
     3) White, Alyssa 19                4) Burnight, Kayla 18             
       30.09  1:03.28    34.46  1:16.91    28.05  1:01.66    16.62    57.44
 -- Pacific Lutheran University-PN  'B'               4:11.50   x4:19.93  
     1) Inouye, Keiko 19                2) Carr, Chloe A 19               
     3) Ameny, Sarah 20                 4) Booth, Darcie R 20             
       31.63  1:05.95    33.99  1:13.79    28.02  1:01.17    27.27    59.02
 -- Willamette University Swimming  'B'                    NT   x4:26.05  
     1) Zuber, Michaela 21              2) Freeborn, Leah 21              
     3) Burdine, Anna 18                4) Miyakawa, Kristi 19            
       30.47  1:03.72    34.02  1:13.11    32.43  1:11.63    27.19    57.59
 -- Lewis & Clark College-OR  'B'                     4:45.26   x4:35.99  
     1) Megna, Claire 18                2) Baker, Grace 18                
     3) James, Anna R 19                4) Vershel, Rachel M 21           
       33.57  1:09.09    35.99  1:17.25    30.70  1:06.03    29.56  1:03.62
 
Event 16  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth University Swim Team  'A'               3:32.64    3:32.56   32  
     1) Wilber, Patrick 19              2) Wicks, Kyle 22                 
     3) Schumann, Eben 18               4) Smith, Jason 19                
       25.36    52.51    26.99    58.84    24.09    52.69    22.96    48.52
  2 Pacific Lutheran University-PN  'A'               3:38.09    3:35.36   26  
     1) Hartman, Cody G 20              2) Bowley, Joe W 20               
     3) Jett, Paul C 19                 4) Baligad, Bryson                
       26.97    55.73    26.59    57.81    24.46    53.73    22.45    48.09
  3 Southwestern Oregon CC  'A'                       3:41.60    3:39.84   24  
     1) Todd, Adam 17                   2) Kubo, Christian 20             
     3) McGee, Gabe G 18                4) Engler, Wyatt 19               
       25.99    54.34    27.65  1:00.21    25.50    56.09    23.26    49.20
  4 Willamette University Swimming  'A'               3:49.38    3:39.97   22  
     1) Masei, Alika 20                 2) Bayang, Jason 20               
     3) Yuvienco, Mark 19               4) Armstrong, Baker B 19          
       26.60    55.26    28.56  1:02.51    23.82    52.06    23.74    50.14
  5 The College of Idaho  'A'                         3:40.58    3:44.14   20  
     1) Bartolome, Marcus 18            2) Roberts, Jacob 20              
     3) Osborne, Dylan 18               4) Hill, Nolan 21                 
       27.00    56.31    28.95  1:02.53    23.63    53.82    24.52    51.48
  6 Lewis & Clark College-OR  'A'                     3:46.58    3:45.54   18  
     1) Oser, Zac R 20                  2) Hendrickson, Jordan 18         
     3) Fox, Kevin D 20                 4) Bergh, August 18               
       28.03    57.69    28.98  1:04.57    25.06    54.57    23.45    48.71
 -- Whitworth University Swim Team  'B'               3:38.09   x3:42.63  
     1) Macias, John 18                 2) Case, Trevor 21                
     3) McCollough, Jake 19             4) Streit, Logan 21               
       27.27    56.34    28.50  1:02.18    24.55    54.77    23.26    49.34
 -- Willamette University Swimming  'B'                    NT   x3:48.89  
     1) Thompson, Max 19                2) Fujiwara, Mykah 19             
     3) Aki, Dan 20                     4) Merrill, Shelby 20             
       28.77    59.55    29.46  1:03.61    24.77    54.14    23.93    51.59
 -- Southwestern Oregon CC  'B'                            NT   x3:54.94  
     1) Recinos, Danniel 19             2) Broschat, Christian 19         
     3) Rose, Carson 18                 4) Crawford, Thomas 18            
       29.07  1:01.07    27.99  1:02.18    26.26    58.58    24.66    53.11
 
Event 17  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University-PN  'A'               1:51.93    1:50.93   32  
     1) Kim, Luna 18                    2) Sullenberger, Kiana S 21       
     3) Ameny, Sarah 20                 4) Weeks, Alex 18                 
       28.62    30.78    26.91    24.62                                    
  2 University of Puget Sound  'A'                    1:50.80    1:52.51   26  
     1) Anders, Sam A 21                2) Shirey, Anne D 20              
     3) Clark, Auri C 21                4) Lawson, Grace M 21             
       28.12    32.25    27.24    24.90                                    
  3 Willamette University Swimming  'A'               1:54.35    1:53.27   24  
     1) Lin, Kiley 18                   2) Witherwax, Ashlyn 18           
     3) Tallman, Cassie 19              4) Harvill, Rachel 18             
       28.88    31.97    27.15    25.27                                    
  4 The College of Idaho  'A'                         1:52.98    1:54.79   22  
     1) Kelly, Maddy 18                 2) Schwarte, Abby 18              
     3) Torres, Aunika 18               4) Burnham, Kelly 18              
       28.59    32.57    27.83    25.80                                    
  5 Whitworth University Swim Team  'A'               1:53.53    1:58.53   20  
     1) Olson, Rachel 19                2) Bramble, Leanna 20             
     3) White, Alyssa 19                4) Sexton, Bailey 18              
       29.52    32.82    29.04    27.15                                    
  6 Lewis & Clark College-OR  'A'                     1:58.39    2:00.35   18  
     1) Koutzoukis, Sofia G 21          2) Bissen, Libby W 21             
     3) Canon, Sophia 20                4) Raphael, Alex 19               
       29.81    34.08    29.46    27.00                                    
  7 Pacific University Oregon-OR  'A'                 1:53.49    2:01.19   14  
     1) Sargent, Janae M 21             2) Webster, Rachel K 20           
     3) Bultman, Stephanie L 20         4) Murphy, Colleen M 19           
       30.79    34.97    28.82    26.61                                    
  8 Southwestern Oregon CC  'A'                            NT    2:01.82   10  
     1) Smith, Sienna 19                2) Shull, Addy 18                 
     3) Jentges, Casey 18               4) Clear, Annessa 18              
       31.99    33.56    30.52    25.75                                    
  9 Mills College Cyclones  'A'                       2:05.98    2:12.71    8  
     1) Leishman, Morgan 18             2) Lopez, Macie 20                
     3) Crispin, Lizbeth 18             4) Lopez, Juli 18                 
       30.90    36.73    33.77    31.31                                    
 -- Pacific Lutheran University-PN  'B'               1:54.25   x1:59.01  
     1) Commander, Morgan R 20          2) Carr, Chloe A 19               
     3) Snyder, Carli R 20              4) Jernigan, Kelly M 22           
       30.65    33.35    28.34    26.67                                    
 -- Whitworth University Swim Team  'B'               1:57.78   x2:01.34  
     1) Macias, Tracie 20               2) Holmes, Jane 19                
     3) Vagt, Lauren 19                 4) Flock, Gabrielle 18            
       29.69    36.30    30.98    24.37                                    
 -- Willamette University Swimming  'B'                    NT   x2:02.46  
     1) Taylor, Rachel 19               2) Freeborn, Leah 21              
     3) Lively, Katie 18                4) Harvey, Kate 19                
       34.47    32.92    28.72    26.35                                    
 -- Pacific Lutheran University-PN  'C'               1:57.85   x2:04.04  
     1) Inouye, Keiko 19                2) Dolyniuk, Anna M 21            
     3) Hagen, Arriya C 20              4) Lythgoe, Corinne 18            
       31.18    35.83    27.75    29.28                                    
 -- Willamette University Swimming  'C'                    NT   x2:07.19  
     1) Williams, Marleigh M 19         2) Dewson, Gabby 19               
     3) Moore, Nandi 18                 4) Jack, Cara 21                  
       35.46    33.33    31.76    26.64                                    
 -- Pacific University Oregon-OR  'B'                 2:03.46   x2:07.41  
     1) Winslow, Alex E 18              2) Stanich, Stephanie M 21        
     3) Okamura, Maya S 18              4) Cruz, Elizabeth G 19           
       31.24    37.50    29.82    28.85                                    
 -- Lewis & Clark College-OR  'B'                     2:05.46   x2:07.83  
     1) Schultz, Baergen 19             2) Vershel, Rachel M 21           
     3) James, Anna R 19                4) Megna, Claire 18               
       31.64    37.60    30.38    28.21                                    
 -- Mills College Cyclones  'B'                            NT   x2:30.60  
     1) Young, Ashley 20                2) Salois, Taylor 18              
     3) Sherman, Dani 21                4) Sahnow, Cecilia 19             
       33.23    50.83    36.55    29.99                                    
 
Event 18  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University-PN  'A'               1:39.15    1:37.68   32  
     1) Baligad, Bryson                 2) Vanhoof, Bennon D 21           
     3) Jett, Paul C 19                 4) Liu, Dennis Y 19               
       24.50    27.36    23.64    22.18                                    
  2 Southwestern Oregon CC  'A'                            NT    1:38.59   26  
     1) Todd, Adam 17                   2) Kubo, Christian 20             
     3) McGee, Gabe G 18                4) Reams, Thomas 19               
       25.49    26.79    25.20    21.11                                    
  3 University of Puget Sound  'A'                    1:37.00    1:39.87   24  
     1) Henley, Keven E 21              2) Conery, Ian J 19               
     3) Zevenbergen, Aaron S 18         4) Goldberg, Matt S 22            
       25.31    27.01    25.40    22.15                                    
  4 The College of Idaho  'A'                         1:40.47    1:40.26   22  
     1) Bartolome, Marcus 18            2) Roberts, Jacob 20              
     3) Osborne, Dylan 18               4) Maryon, Tyler 21               
       25.88    28.21    23.43    22.74                                    
  5 Willamette University Swimming  'A'               1:43.08    1:41.18   20  
     1) Bayang, Jason 20                2) Masei, Alika 20                
     3) Yuvienco, Mark 19               4) Armstrong, Baker B 19          
       26.51    27.32    24.06    23.29                                    
  6 Whitworth University Swim Team  'A'               1:35.72    1:43.43   18  
     1) Moore, Kevin 21                 2) Case, Trevor 21                
     3) McCollough, Jake 19             4) James, Blake 19                
       27.24    27.27    25.25    23.67                                    
  7 Pacific University Oregon-OR  'A'                 1:43.53    1:44.39   14  
     1) Miller, Ray A 19                2) Dunn, Derek A 20               
     3) Sakai, Michael T 18             4) Lloyd, Jack 21                 
       27.03    30.29    25.47    21.60                                    
  8 Lewis & Clark College-OR  'A'                     1:42.98    1:48.94   10  
     1) Hermanns, Alan R 20             2) Bergamini, Jack V 19           
     3) Anderson, Seth A 21             4) Torres, Jon V 19               
       28.76    30.88    25.12    24.18                                    
  9 Trinity Lutheran College-PN  'A'                  2:12.83    2:03.86    8  
     1) Goldor, Nathaniel 20            2) Carr, AJ Carr 21               
     3) Earp, Kyler 19                  4) Inglesby, Zack 22              
       31.46    31.78    30.59    30.03                                    
 -- Southwestern Oregon CC  'B'                            NT   x1:45.22  
     1) Recinos, Danniel 19             2) Broschat, Christian 19         
     3) Rose, Carson 18                 4) Crawford, Thomas 18            
       28.52    27.42    25.55    23.73                                    
 -- Pacific University Oregon-OR  'B'                 1:48.84   x1:46.82  
     1) Kea, Aukai J 18                 2) Suzuki, Carter H 20            
     3) Ballreich, Sanden R 18          4) Morse, Charles V 20            
       27.19    29.11    26.41    24.11                                    
 -- Pacific Lutheran University-PN  'B'               1:42.51   x1:49.05  
     1) Cosgrove, Hunter S 20           2) Kawakami, Sam 19               
     3) Jerome, Bradley 18              4) Singstad, Elijah 18            
       28.30    30.81    26.51    23.43                                    
 -- Whitworth University Swim Team  'B'               1:39.90   x1:49.21  
     1) Hillman, Garrett 19             2) Lee, Taylor 18                 
     3) Gonzalez, George 19             4) Lempert, Colin 20              
       29.75    29.94    26.85    22.67                                    
 -- Willamette University Swimming  'B'                    NT   x1:49.44  
     1) Thompson, Max 19                2) Ryer, Michael 18               
     3) Aki, Dan 20                     4) Sievers, Colin 22              
       28.33    32.31    24.49    24.31                                    
 -- Southwestern Oregon CC  'C'                            NT   x1:53.07  
     1) Fields, Michael S 19            2) Carrillo, Luis 19              
     3) Wintermute, Logan 19            4) Seevers, Chad 18               
       28.01    33.23    28.18    23.65                                    
 
Event 19  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Kylie               18 PLU-PN               4:45.87    4:37.60   16  
      29.31   33.67   35.65   35.09   39.38   39.76   33.07   31.67
  2 Bingea, Taylor               PLU-PN               4:53.47    4:49.09   13  
      29.98   34.56   38.33   36.71   42.43   42.91   32.27   31.90
  3 Clark, Auri C             21 Loggers              4:50.64    4:52.42   12  
      30.03   34.72   37.43   37.05   42.10   42.80   34.58   33.71
  4 Olson, Rachel             19 Whitworth            5:05.21    4:53.67   11  
      30.70   35.59   36.75   36.03   44.39   43.87   33.41   32.93
  5 Muller, Erica N           21 PLU-PN               4:53.00    4:56.43   18  
      30.57   36.00   38.19   37.77   42.99   43.19   34.48   33.24
  6 Anders, Sam A             21 Loggers              5:03.09    4:58.02    9  
      32.01   38.58   36.77   37.16   41.78   43.04   34.68   34.00
  7 DePaepe, Anna             18 L&C-OR               5:07.98    5:00.81    7  
      30.34   36.42   38.87   37.72   43.11   44.17   36.35   33.83
  8 Brammer, Lucia M          19 L&C-OR               5:07.20    5:00.82    5  
      30.92   34.84   37.77   37.70   45.00   45.07   35.29   34.23
  9 Torres, Aunika            18 CI                   4:58.23    5:03.68    4  
      30.70   36.26   38.45   37.30   43.58   44.76   37.17   35.46
 10 Kotchik, Kristian D       18 Loggers              4:58.88    5:03.75    3  
      30.53   35.23   39.82   39.41   44.59   45.50   34.08   34.59
 11 Bramble, Leanna           20 Whitworth            4:56.38    5:06.26    2  
      32.06   37.56   38.57   38.54   43.36   43.88   36.81   35.48
 12 Snyder, Carli R           20 PLU-PN               5:00.25    5:06.53    1  
      30.99   35.64   39.42   39.47   45.62   46.15   35.09   34.15
 13 Mena, Carmen L            18 Loggers              5:00.02    5:08.07  
      31.83   37.44   38.22   37.23   47.24   48.85   34.13   33.13
 14 Graf, Anna M              18 Loggers              5:05.55    5:12.02  
      31.15   36.95   40.40   39.82   45.52   47.43   36.12   34.63
 15 Smith, Sienna             19 Swocc15-16                NT    5:12.03  
      31.37   37.63   41.45   40.02   44.42   45.32   36.82   35.00
 16 Coxon, Margo              19 WU                   5:31.40    5:20.30  
      31.45   37.15   42.43   42.20   46.80   48.21   36.69   35.37
 17 Kramer, Jordan A          19 PLU-PN               5:25.01    5:22.65  
      33.27   39.41   41.44   40.94   47.47   46.78   37.22   36.12
 18 Jentges, Casey            18 Swocc15-16                NT    5:23.65  
      34.32   40.22   40.23   41.10   46.33   47.08   38.38   35.99
 19 Cruz, Elizabeth G         19 Pacific Oregon-OR         NT    5:23.69  
      32.40   39.00   43.43   42.77   46.32   46.68   37.43   35.66
 20 Lively, Katie             18 WU                   5:42.96    5:32.69  
      32.52   38.08   40.60   39.52   54.62   56.48   34.90   35.97
 21 Brady, Jessica L          19 Loggers              5:16.83    5:35.46  
      12.62   22.42   40.46   44.36   43.02   45.43   46.56 1:20.59
 22 Winslow, Alex E           18 Pacific Oregon-OR         NT    5:38.50  
      33.13   40.14   39.14   38.52   53.51   55.43   39.06   39.57
 23 Farrell, Kaylee           21 CI                   5:32.47    5:41.85  
      38.46   44.86   44.54   43.68   46.60   46.34   38.97   38.40
 
Event 20  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klassen, Jake             18 CI                   4:15.00    4:15.91   16  
      26.29   29.91   32.49   33.18   36.23   37.25   30.12   30.44
  2 Hawley, Mitch             18 CI                   4:20.20    4:20.90   13  
      26.15   30.27   32.31   32.51   38.78   39.30   31.22   30.36
  3 Yuvienco, Mark            19 WU                        NT    4:24.10   12  
      27.46   31.07   35.02   34.84   37.92   38.44   30.46   28.89
  4 Sheridan, Thomas          19 CI                   4:14.91    4:24.17   11  
      26.47   31.42   33.67   33.36   39.43   40.33   30.01   29.48
  5 Baligad, Bryson              PLU-PN               4:26.78    4:24.36   18  
      26.40   30.21   33.00   33.32   39.89   40.90   31.55   29.09
  6 Sakai, Michael T          18 Pacific Oregon-OR    4:28.24    4:25.75    9  
      27.52   31.41   34.75   34.49   38.00   39.74   30.69   29.15
  7 McCollough, Jake          19 Whitworth            4:24.74    4:26.20    7  
      27.43   30.54   35.00   35.05   38.39   39.44   30.64   29.71
  8 Brook, Jacob              19 Whitworth            4:40.78    4:28.30    5  
      27.88   31.11   35.27   35.11   38.21   39.24   31.43   30.05
  9 Hillman, Garrett          19 Whitworth            4:41.20    4:35.27    4  
      29.13   35.95   35.43   34.35   40.57   40.55   30.87   28.42
 10 Aki, Dan                  20 WU                   4:34.45    4:35.47    3  
      27.39   31.99   36.10   36.54   40.16   40.36   32.40   30.53
 11 Bumgarner, Josh           20 WU                   4:46.24    4:37.12    2  
      28.41   34.67   36.04   35.76   37.69   39.11   33.52   31.92
 12 Carpenter, Ian            18 Swocc15-16                NT    4:52.19    1  
      28.88   34.45   38.51   37.64   42.59   43.05   34.73   32.34
 13 Davis, Owen               18 WU                   5:03.18    4:54.86  
      30.35   36.62   37.30   36.72   42.82   43.07   33.82   34.16
 14 Kelly, Vinny              19 Swocc15-16           4:57.67    4:56.09  
      29.24   34.42   37.43   36.64   44.16   44.53   36.09   33.58
 15 Carrillo, Luis            19 Swocc15-16                NT    5:04.34  
      31.10   37.06   41.29   39.99   43.19   43.44   34.68   33.59
 16 Hernandez-Michalski, Mic  19 Swocc15-16           4:59.72    5:16.79  
      31.21   37.85   41.46   41.28   46.60   47.14   36.60   34.65
 
Event 21  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weeks, Alex               18 PLU-PN                 24.40      24.47   16  
  2 Kelly, Maddy              18 CI                     24.36      24.50   13  
  3 Kometani, Kassie          18 L&C-OR                 25.32      25.03   12  
  4 Lawson, Grace M           21 Loggers                25.32      25.17   11  
  5 Dean, Melissa             21 PLU-PN                 25.74      25.24   18  
  6 Kegans, Melisa C          19 Loggers                25.09      25.34    9  
  7 Sullenberger, Shanell M      PLU-PN                 25.24      25.35    7  
  8 Sullenberger, Kiana S     21 PLU-PN                 25.37      25.37    5  
  9 Armstrong, Hanna N        21 PLU-PN                 25.53      25.43    4  
 10 Jenkins, Erin D           18 Loggers                25.70      25.48    3  
 11 Bishoff, Sydney           18 PLU-PN                 25.40      25.73    2  
 12 Gerrior, Eleanor          18 L&C-OR                 26.19      25.77    1  
 13 Burnight, Kayla           18 Whitworth              25.78      25.87  
 14 Harvill, Rachel           18 WU                     26.37      25.91  
 14 Koga, Alex I              19 Loggers                25.67      25.91  
 16 Dimicco, Kayla N          20 Loggers                25.64      26.02  
 17 Shirey, Anne D            20 Loggers                26.25      26.04  
 18 Clear, Annessa            18 Swocc15-16             26.64      26.05  
 18 Stafford, Sarah           18 PLU-PN                 25.61      26.05  
 20 Ameny, Sarah              20 PLU-PN                 26.20      26.07  
 21 Stiver, Austin W          18 Loggers                26.57      26.08  
 22 Johnson, Jamie            19 WU                     26.53      26.25  
 22 Dressel, Jerusha          21 Whitworth              25.83      26.25  
 24 Sanders, Megan G          18 Loggers                26.43      26.44  
 25 Commander, Morgan R       20 PLU-PN                 26.37      26.50  
 26 Webster, Rachel K         20 Pacific Oregon-OR      26.20      26.84  
 26 Miyakawa, Kristi          19 WU                     27.11      26.84  
 28 Chelovitz, Carly          18 L&C-OR                 26.41      26.89  
 29 Murphy, Colleen M         19 Pacific Oregon-OR         NT      26.98  
 30 Baker, Taylor             20 CI                     26.80      26.99  
 31 Sexton, Bailey            18 Whitworth              26.48      27.00  
 32 Booth, Darcie R           20 PLU-PN                 26.29      27.01  
 33 Verhoeven, Aza            18 Loggers                26.55      27.04  
 33 Trissel, Roxie M          19 Loggers                27.09      27.04  
 35 Jernigan, Kelly M         22 PLU-PN                 26.95      27.13  
 35 Canon, Sophia             20 L&C-OR                 27.51      27.13  
 37 Bernstein, Emily          19 Whitworth              26.60      27.14  
 38 Beal, Jacqueline          20 Whitworth              27.25      27.17  
 39 Macias, Tracie            20 Whitworth              27.25      27.20  
 40 Harvey, Kate              19 WU                     27.21      27.30  
 41 Thompson, Megan           20 Whitworth              27.22      27.31  
 42 Jack, Cara                21 WU                     27.87      27.34  
 42 Hagen, Arriya C           20 PLU-PN                 27.52      27.34  
 44 Godfrey, Allie            22 CI                     27.04      27.37  
 44 Duke, Rachel M            18 Loggers                26.97      27.37  
 46 Cagigas, Genevieve        18 Loggers                28.76      27.43  
 46 Raphael, Alex             19 L&C-OR                 28.01      27.43  
 48 Shull, Addy               18 Swocc15-16             27.77      27.63  
 49 Mazick, Hailie            18 CI                     27.31      27.64  
 50 Colletto, Sierra          18 Whitworth              27.16      27.73  
 51 Sargent, Janae M          21 Pacific Oregon-OR         NT      27.74  
 52 Wohlstattar, Savannah R   20 L&C-OR                 28.42      27.78  
 53 Bultman, Stephanie L      20 Pacific Oregon-OR      27.76      27.87  
 54 Taylor, Rachel            19 WU                     28.21      27.93  
 55 Freeborn, Leah            21 WU                     28.20      27.97  
 56 Moreman, Austin A         18 Loggers                27.62      28.00  
 57 Laughlin, Michaelyn       20 WU                        NT      28.16  
 58 Dewson, Gabby             19 WU                     29.17      28.18  
 59 Smith, Alexis             18 CI                     28.11      28.27  
 60 Vagt, Lauren              19 Whitworth              27.50      28.28  
 61 Moore, Nandi              18 WU                     29.77      28.30  
 62 Staton, Emma L            18 Loggers                28.02      28.31  
 63 Emerson, Genevieve M      21 L&C-OR                 29.08      28.45  
 64 Saysana, Melody H         19 Loggers                28.40      28.52  
 65 Dunbar, Katie-Lauren L    20 L&C-OR                 29.81      28.77  
 66 McKiernan, Danielle       19 Whitworth              28.30      28.81  
 67 Cruz, Elizabeth G         19 Pacific Oregon-OR      28.36      28.98  
 68 Vershel, Rachel M         21 L&C-OR                 29.03      29.01  
 69 Stanich, Stephanie M      21 Pacific Oregon-OR      29.42      29.10  
 70 Banks, Brittany           20 Swocc15-16             28.07      29.30  
 71 Tougas, Katie J           21 Pacific Oregon-OR      28.60      29.33  
 72 Conway, Meaghan K         20 Pacific Oregon-OR      29.48      29.37  
 73 Johnson, Marilyn          18 Swocc15-16             28.19      29.45  
 74 Gompf, Keri               18 TLC-PN                 29.80      29.87  
 75 Williams, Marleigh M      19 WU                     30.14      29.99  
 76 Bebout, Alyssa C          18 Loggers                29.11      30.33  
 77 Allen, Mallory L          18 Loggers                30.90      30.40  
 78 Lopez, Juli               18 MILLS                  30.43      30.42  
 79 Lambert, Katelin S        19 Pacific Oregon-OR      30.29      30.72  
 80 Owens, Chelsie            21 CI                     29.96      30.87  
 81 Quirino, Nicole           19 Swocc15-16                NT      31.08  
 82 Cook-Phillips, Sophia     19 MILLS                  34.12      31.37  
 83 Polston, Shelby A         18 Pacific Oregon-OR      30.24      31.42  
 84 Sherman, Dani             21 MILLS                  31.12      31.58  
 85 Penzel, Claire            18 MILLS                  35.17      33.89  
 86 Hansen, Rachel            19 TLC-PN                 34.00      34.90  
 87 Zika, Megan               18 TLC-PN               1:06.40    1:03.74  
 
Event 22  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henley, Keven E           21 Loggers                21.69      21.53   16  
  2 Reams, Thomas             19 Swocc15-16             22.73      22.01   13  
  3 Lloyd, Jack               21 Pacific Oregon-OR      21.42      22.06   12  
  4 Wicks, Kyle               22 Whitworth              21.90      22.22   11  
  5 Bowley, Joe W             20 PLU-PN                 22.13      22.24   18  
  6 Schumann, Eben            18 Whitworth              22.21      22.36    9  
  7 Van Boven, Caleb F        19 Loggers                22.81      22.59    7  
  8 Liu, Dennis Y             19 PLU-PN                 22.53      22.72    5  
  9 Conery, Ian J             19 Loggers                22.61      22.76    4  
 10 Streit, Logan             21 Whitworth              22.47      22.78    3  
 11 Osborne, Dylan            18 CI                     22.68      22.79    2  
 12 Goldberg, Matt S          22 Loggers                22.49      22.95    1  
 13 Oser, Zac R               20 L&C-OR                 22.66      23.04  
 14 Jett, Paul C              19 PLU-PN                 23.51      23.13  
 15 Vanhoof, Bennon D         21 PLU-PN                 23.20      23.15  
 16 Lempert, Colin            20 Whitworth              23.09      23.20  
 17 Macias, John              18 Whitworth              22.69      23.34  
 17 Bayang, Jason             20 WU                     23.52      23.34  
 17 Lucero, Scott             18 WU                     23.51      23.34  
 20 Maryon, Tyler             21 CI                     22.78      23.35  
 21 Armstrong, Baker B        19 WU                     23.71      23.41  
 22 Gonzalez, George          19 Whitworth              23.00      23.43  
 23 Miller, Ray A             19 Pacific Oregon-OR      22.65      23.45  
 24 Bartolome, Marcus         18 CI                     22.99      23.50  
 25 Hill, Nolan               21 CI                     22.56      23.51  
 26 McClerkin, Carlos         18 Swocc15-16             23.54      23.56  
 27 Merrill, Shelby           20 WU                     24.41      23.58  
 28 Fox, Kevin D              20 L&C-OR                 23.74      23.68  
 29 Singstad, Elijah          18 PLU-PN                 23.12      23.70  
 30 McGee, Gabe G             18 Swocc15-16             23.15      23.82  
 31 Lum, Andrew               21 WU                     23.86      23.83  
 32 Parker, Brian             21 Loggers                24.01      23.97  
 33 Duus, Cal                 18 CI                     24.06      24.01  
 34 Carr, AJ Carr             21 TLC-PN                 23.40      24.04  
 35 Thompson, Max             19 WU                     23.89      24.13  
 36 Fields, Michael S         19 Swocc15-16                NT      24.19  
 37 Broschat, Christian       19 Swocc15-16             24.30      24.22  
 38 Kompaniet, Reilly         19 Swocc15-16             24.80      24.25  
 38 Dunn, Derek A             20 Pacific Oregon-OR      23.37      24.25  
 40 Recinos, Danniel          19 Swocc15-16             24.28      24.26  
 40 Anderson, Seth A          21 L&C-OR                 24.25      24.26  
 42 Parker, Seth                 UN-TL                  24.10      24.27  
 43 Smith, J'Air              19 Swocc15-16             24.66      24.33  
 44 Sakai, Michael T          18 Pacific Oregon-OR      23.59      24.38  
 45 Sievers, Colin            22 WU                     24.68      24.42  
 46 Rose, Carson              18 Swocc15-16             24.28      24.58  
 47 Ballreich, Sanden R       18 Pacific Oregon-OR      24.28      24.61  
 48 Crawford, Thomas          18 Swocc15-16             24.84      24.68  
 49 Kea, Aukai J              18 Pacific Oregon-OR      24.08      24.70  
 50 Zevenbergen, Aaron S      18 Loggers                23.99      24.74  
 51 Ryer, Michael             18 WU                     25.55      24.96  
 52 Morse, Charles V          20 Pacific Oregon-OR      24.97      25.03  
 53 Hartnell, Gabe            19 WU                     24.16      25.07  
 54 Cummings, Dylan K         18 Pacific Oregon-OR      24.87      25.09  
 55 Bundenthal, Sam           19 L&C-OR                 25.25      25.25  
 55 Wintermute, Logan         19 Swocc15-16             25.89      25.25  
 57 Leibman, Nick             19 WU                     25.33      25.37  
 58 Gannon, Rowan             18 L&C-OR                 26.20      25.42  
 59 Cordova, Phillip             UN-TL                     NT      25.49  
 60 Hendrickson, Jordan       18 L&C-OR                 24.29      25.51  
 61 Bergamini, Jack V         19 L&C-OR                 26.41      25.82  
 62 Kyllo, Caleb              19 Swocc15-16             25.84      25.83  
 63 Lee, Taylor               18 Whitworth              25.67      26.25  
 64 Goldor, Nathaniel         20 TLC-PN                 25.80      26.28  
 65 Sherman, Jamesmichael C   19 Pacific Oregon-OR      26.06      26.64  
 66 Beirne, Nathan            18 L&C-OR                 27.71      26.81  
 67 Lopez, Hipolito A         18 Swocc15-16             27.87      28.16  
 68 Inglesby, Zack            22 TLC-PN                 34.10      29.02  
 69 Melo, Tulio               18 TLC-PN                 30.00      29.33  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullenberger, Shanell M      PLU-PN               1:08.05    1:08.71   16  
      31.70   37.01                                                
  2 Tallman, Cassie           19 WU                   1:10.78    1:08.92   13  
      32.11   36.81                                                
  3 Sullenberger, Kiana S     21 PLU-PN               1:08.26    1:09.12   12  
      32.18   36.94                                                
  4 Witherwax, Ashlyn         18 WU                   1:08.93    1:10.34   11  
      32.70   37.64                                                
  5 Carr, Chloe A             19 PLU-PN               1:10.77    1:10.46   18  
      32.93   37.53                                                
  6 Webb, Kylie               18 PLU-PN               1:12.21    1:11.29    9  
      34.11   37.18                                                
  7 Roberts, Kirby            21 CI                   1:11.16    1:11.32    7  
      34.14   37.18                                                
  8 Schwarte, Abby            18 CI                   1:11.94    1:11.54    5  
      33.78   37.76                                                
  9 Stiver, Austin W          18 Loggers              1:11.03    1:11.61    4  
      33.61   38.00                                                
 10 Hembree, Ally L           19 Loggers              1:11.73    1:11.64    3  
      33.61   38.03                                                
 11 O'Hanlon, Jordan A        19 Loggers              1:12.39    1:12.47    2  
      34.03   38.44                                                
 12 Shirey, Anne D            20 Loggers              1:11.01    1:12.71    1  
      33.79   38.92                                                
 13 Bramble, Leanna           20 Whitworth            1:10.01    1:12.96  
      34.26   38.70                                                
 14 Burdine, Anna             18 WU                        NT    1:13.29  
      34.23   39.06                                                
 15 Dewson, Gabby             19 WU                   1:14.30    1:13.59  
      34.79   38.80                                                
 16 Freeborn, Leah            21 WU                   1:13.44    1:13.61  
      34.43   39.18                                                
 17 Dressel, Jerusha          21 Whitworth            1:09.97    1:13.90  
      33.46   40.44                                                
 18 Shull, Addy               18 Swocc15-16           1:14.96    1:14.65  
      35.52   39.13                                                
 19 Bissen, Libby W           21 L&C-OR               1:15.22    1:14.83  
      35.28   39.55                                                
 20 Raphael, Alex             19 L&C-OR               1:16.74    1:14.98  
      35.69   39.29                                                
 21 Baker, Grace              18 L&C-OR               1:18.03    1:16.01  
      35.57   40.44                                                
 22 Okamura, Maya S           18 Pacific Oregon-OR    1:14.39    1:16.36  
      36.23   40.13                                                
 23 Duke, Rachel M            18 Loggers              1:19.03    1:16.55  
      36.37   40.18                                                
 24 Dolyniuk, Anna M          21 PLU-PN               1:17.36    1:16.60  
      35.64   40.96                                                
 25 Moore, Cassadie           19 Whitworth            1:16.40    1:17.16  
      36.60   40.56                                                
 26 Bakner, Kaelah            19 CI                   1:17.00    1:17.77  
      36.10   41.67                                                
 27 Holmes, Jane              19 Whitworth            1:13.65    1:18.29  
      35.80   42.49                                                
 28 Cagigas, Genevieve        18 Loggers              1:25.22    1:18.37  
      36.41   41.96                                                
 29 Brady, Jessica L          19 Loggers              1:18.00    1:19.80  
      37.75   42.05                                                
 30 Vershel, Rachel M         21 L&C-OR               1:23.46    1:21.50  
      38.50   43.00                                                
 31 Stanich, Stephanie M      21 Pacific Oregon-OR    1:21.59    1:21.77  
      38.82   42.95                                                
 32 Lopez, Macie              20 MILLS                1:20.11    1:22.55  
      38.45   44.10                                                
 33 Farrell, Kaylee           21 CI                   1:23.07    1:23.27  
      10.77 1:12.50                                                
 34 Johnson, Marilyn          18 Swocc15-16           1:27.77    1:28.18  
      41.75   46.43                                                
 35 Lythgoe, Corinne          18 PLU-PN               1:22.25    1:32.53  
      43.26   49.27                                                
 36 Polston, Shelby A         18 Pacific Oregon-OR         NT    1:34.04  
      44.89   49.15                                                
 37 Hansen, Rachel            19 TLC-PN               1:34.60    1:34.11  
      44.41   49.70                                                
 38 Salois, Taylor            18 MILLS                1:44.41    1:50.45  
      50.05 1:00.40                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conery, Ian J             19 Loggers              1:01.48      59.79   16  
      27.79   32.00                                                
  2 Bowley, Joe W             20 PLU-PN               1:00.29      59.85   13  
      28.15   31.70                                                
  3 Wicks, Kyle               22 Whitworth              58.83    1:00.22   12  
      28.05   32.17                                                
  4 Kubo, Christian           20 Swocc15-16           1:00.06    1:00.26   11  
      27.98   32.28                                                
  5 Vanhoof, Bennon D         21 PLU-PN               1:01.08    1:00.76   18  
      28.40   32.36                                                
  6 Case, Trevor              21 Whitworth              59.55    1:00.80    9  
      28.46   32.34                                                
  7 Biro, Zander T            21 Loggers              1:02.99    1:01.12    7  
      28.59   32.53                                                
  8 Van Boven, Caleb F        19 Loggers              1:01.79    1:01.70    5  
      28.35   33.35                                                
  9 Liu, Dennis Y             19 PLU-PN               1:01.75    1:01.87    4  
      28.72   33.15                                                
 10 Masei, Alika              20 WU                   1:02.23    1:02.30    3  
      28.80   33.50                                                
 11 Broschat, Christian       19 Swocc15-16           1:05.25    1:02.65    2  
      28.80   33.85                                                
 12 James, Blake              19 Whitworth            1:01.58    1:02.75    0.5
      29.04   33.71                                                
 12 Roberts, Jacob            20 CI                   1:02.82    1:02.75    0.5
      28.99   33.76                                                
 14 Moore, Kevin              21 Whitworth            1:03.88    1:04.02  
      30.10   33.92                                                
 15 Allen, Paul               20 CI                   1:04.29    1:04.29  
      29.57   34.72                                                
 16 Hendrickson, Jordan       18 L&C-OR               1:06.26    1:04.54  
      29.71   34.83                                                
 17 Wigger, Patrick T         18 Loggers              1:05.68    1:04.73  
      30.55   34.18                                                
 18 Suzuki, Carter H          20 Pacific Oregon-OR    1:04.09    1:04.94  
      30.07   34.87                                                
 19 Fujiwara, Mykah           19 WU                   1:05.86    1:05.08  
      30.68   34.40                                                
 20 Barsanti, Noah            18 CI                   1:06.53    1:06.86  
      31.59   35.27                                                
 21 Smith, J'Air              19 Swocc15-16           1:07.30    1:06.93  
      30.50   36.43                                                
 22 Dunn, Derek A             20 Pacific Oregon-OR         NT    1:06.99  
      31.52   35.47                                                
 23 Bumgarner, Josh           20 WU                   1:08.82    1:07.01  
      31.86   35.15                                                
 24 Allen, Shane              19 CI                   1:07.93    1:07.36  
      31.74   35.62                                                
 25 Kawakami, Sam             19 PLU-PN               1:08.22    1:07.37  
      31.74   35.63                                                
 26 Lempert, Colin            20 Whitworth            1:07.66    1:07.58  
      31.45   36.13                                                
 27 Bergamini, Jack V         19 L&C-OR               1:08.75    1:08.75  
      32.43   36.32                                                
 28 Lee, Taylor               18 Whitworth            1:07.36    1:09.02  
      32.25   36.77                                                
 29 Ryer, Michael             18 WU                   1:14.76    1:10.01  
      32.58   37.43                                                
 30 McInnis, Caleb            19 CI                   1:09.17    1:10.06  
      31.95   38.11                                                
 31 Leibman, Nick             19 WU                        NT    1:10.95  
      33.55   37.40                                                
 32 Hartnell, Gabe            19 WU                   1:12.68    1:11.86  
      33.88   37.98                                                
 33 Carrillo, Luis            19 Swocc15-16           1:11.90    1:11.90  
      33.64   38.26                                                
 34 Kea, Aukai J              18 Pacific Oregon-OR         NT    1:12.02  
      34.18   37.84                                                
 35 Beirne, Nathan            18 L&C-OR               1:16.65    1:13.02  
      34.90   38.12                                                
 36 Ballreich, Sanden R       18 Pacific Oregon-OR         NT    1:13.11  
      34.39   38.72                                                
 37 Gannon, Rowan             18 L&C-OR               1:16.83    1:13.90  
      34.15   39.75                                                
 38 Cummings, Dylan K         18 Pacific Oregon-OR    1:16.10    1:15.91  
      35.80   40.11                                                
 39 Sherman, Jamesmichael C   19 Pacific Oregon-OR    1:14.58    1:16.27  
      35.74   40.53                                                
 40 Earp, Kyler               19 TLC-PN               1:25.09    1:17.44  
      35.93   41.51                                                
 41 Cordova, Phillip             UN-TL                     NT    1:18.87  
      36.28   42.59                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anders, Sam A             21 Loggers              1:00.05      59.49   16  
      29.49   30.00                                                
  2 Lin, Kiley                18 WU                   1:01.27      59.92   13  
      29.13   30.79                                                
  3 Kim, Luna                 18 PLU-PN               1:00.78    1:00.99   12  
      29.63   31.36                                                
  4 Beal, Jacqueline          20 Whitworth            1:01.19    1:01.59   11  
      30.32   31.27                                                
  5 Verhoeven, Aza            18 Loggers              1:02.01    1:01.61   18  
      30.12   31.49                                                
  6 Stevens, Mckayla          20 CI                   1:00.30    1:01.64    9  
      29.92   31.72                                                
  7 Zuber, Michaela           21 WU                   1:03.52    1:01.94    7  
      29.89   32.05                                                
  8 Koutzoukis, Sofia G       21 L&C-OR               1:02.39    1:02.42    5  
      30.49   31.93                                                
  9 Olson, Rachel             19 Whitworth            1:02.99    1:02.61    4  
      30.83   31.78                                                
 10 Macias, Tracie            20 Whitworth            1:03.70    1:03.45    3  
      30.73   32.72                                                
 11 Bernstein, Emily          19 Whitworth            1:04.37    1:04.62    2  
      31.93   32.69                                                
 12 Leishman, Morgan          18 MILLS                1:02.44    1:04.77    1  
      31.68   33.09                                                
 13 Sparks, Jessica           19 CI                   1:06.49    1:05.29  
      32.05   33.24                                                
 14 Hagen, Arriya C           20 PLU-PN               1:04.97    1:05.53  
      31.69   33.84                                                
 15 Staton, Emma L            18 Loggers              1:08.36    1:05.59  
      32.13   33.46                                                
 16 Hoops, Allison B          19 Loggers              1:05.59    1:05.60  
      31.33   34.27                                                
 17 Torres, Aunika            18 CI                   1:05.55    1:05.62  
      31.40   34.22                                                
 18 Inouye, Keiko             19 PLU-PN               1:03.84    1:05.95  
      31.82   34.13                                                
 19 Lively, Katie             18 WU                   1:08.81    1:06.41  
      32.02   34.39                                                
 20 Ryan, Madison             19 Whitworth            1:03.33    1:06.44  
      32.87   33.57                                                
 21 Sargent, Janae M          21 Pacific Oregon-OR    1:04.18    1:06.45  
      31.87   34.58                                                
 22 Commander, Morgan R       20 PLU-PN               1:04.96    1:06.87  
      32.24   34.63                                                
 23 Winslow, Alex E           18 Pacific Oregon-OR    1:06.69    1:07.30  
      32.65   34.65                                                
 24 Schultz, Baergen          19 L&C-OR               1:10.05    1:07.55  
      32.50   35.05                                                
 25 Bultman, Stephanie L      20 Pacific Oregon-OR    1:06.89    1:08.03  
      33.26   34.77                                                
 26 Smay, Hannah R            21 L&C-OR               1:09.91    1:08.65  
      33.89   34.76                                                
 27 Sexton, Bailey            18 Whitworth            1:07.89    1:08.93  
      33.54   35.39                                                
 28 Chelovitz, Carly          18 L&C-OR               1:09.56    1:09.25  
      33.45   35.80                                                
 29 Sparks, Jackie            19 CI                   1:08.84    1:09.81  
      34.26   35.55                                                
 30 Greenwood, Brianna L      21 Loggers              1:06.89    1:10.69  
      34.29   36.40                                                
 31 Vagt, Lauren              19 Whitworth            1:09.53    1:11.28  
      34.49   36.79                                                
 32 Clear, Annessa            18 Swocc15-16           1:15.19    1:11.91  
      34.52   37.39                                                
 33 Lythgoe, Corinne          18 PLU-PN               1:13.54    1:13.38  
      35.17   38.21                                                
 34 Banks, Brittany           20 Swocc15-16           1:13.82    1:13.61  
      35.39   38.22                                                
 35 Lambert, Katelin S        19 Pacific Oregon-OR    1:12.43    1:13.73  
      35.12   38.61                                                
 36 Taylor, Rachel            19 WU                   1:16.80    1:14.06  
      36.36   37.70                                                
 37 Smith, Alexis             18 CI                   1:13.45    1:14.12  
      36.23   37.89                                                
 38 Williams, Marleigh M      19 WU                   1:16.28    1:15.21  
      36.39   38.82                                                
 39 Young, Ashley             20 MILLS                1:15.09    1:16.34  
      35.52   40.82                                                
 40 Conway, Meaghan K         20 Pacific Oregon-OR         NT    1:17.63  
      38.14   39.49                                                
 41 Gompf, Keri               18 TLC-PN               1:21.50    1:19.85  
      38.26   41.59                                                
 42 Polston, Shelby A         18 Pacific Oregon-OR    1:15.95    1:20.25  
      38.96   41.29                                                
 43 Cook-Phillips, Sophia     19 MILLS                1:23.89    1:21.30  
      39.29   42.01                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jason              19 Whitworth              52.41      52.57   16  
      25.83   26.74                                                
  2 Todd, Adam                17 Swocc15-16             54.06      54.27   13  
      26.00   28.27                                                
  3 Hartman, Cody G           20 PLU-PN                 54.96      54.86   12  
      26.96   27.90                                                
  4 Reams, Thomas             19 Swocc15-16             55.93      56.39   11  
      27.36   29.03                                                
  5 Olson, David E            21 Loggers                56.54      56.42   18  
      27.06   29.36                                                
  6 Miller, Ray A             19 Pacific Oregon-OR      56.02      56.67    9  
      27.89   28.78                                                
  7 Bartolome, Marcus         18 CI                     55.90      56.70    7  
      27.50   29.20                                                
  8 Bayang, Jason             20 WU                     57.26      57.54    5  
      28.31   29.23                                                
  9 Oser, Zac R               20 L&C-OR                 58.88      57.73    4  
      28.44   29.29                                                
 10 Sheridan, Thomas          19 CI                     55.21      57.78    3  
      27.60   30.18                                                
 11 Thompson, Max             19 WU                   1:01.95      59.06    2  
      28.46   30.60                                                
 12 Fortuin, Ben              19 CI                     58.50      59.21    1  
      28.49   30.72                                                
 13 McClerkin, Carlos         18 Swocc15-16           1:00.86    1:00.45  
      29.43   31.02                                                
 14 Kea, Aukai J              18 Pacific Oregon-OR      59.11    1:00.50  
      29.87   30.63                                                
 15 Anderson, Seth A          21 L&C-OR                 59.68    1:01.11  
      29.67   31.44                                                
 16 Suzuki, Carter H          20 Pacific Oregon-OR         NT    1:01.44  
      29.78   31.66                                                
 17 Kelly, Vinny              19 Swocc15-16                NT    1:01.51  
      30.08   31.43                                                
 18 Ballreich, Sanden R       18 Pacific Oregon-OR         NT    1:01.62  
      29.89   31.73                                                
 19 Recinos, Danniel          19 Swocc15-16           1:00.85    1:01.74  
      30.24   31.50                                                
 20 Bundenthal, Sam           19 L&C-OR               1:05.26    1:01.83  
      29.90   31.93                                                
 21 Hermanns, Alan R          20 L&C-OR               1:01.61    1:01.96  
      30.34   31.62                                                
 22 Carr, AJ Carr             21 TLC-PN               1:06.90    1:02.00  
      30.08   31.92                                                
 23 Kompaniet, Reilly         19 Swocc15-16                NT    1:02.42  
      31.07   31.35                                                
 24 Fields, Michael S         19 Swocc15-16           1:03.28    1:02.90  
      30.43   32.47                                                
 25 Lloyd, Jack               21 Pacific Oregon-OR         NT    1:03.02  
      30.60   32.42                                                
 26 Parker, Seth                 UN-TL                1:12.20    1:06.73  
      32.32   34.41                                                
 27 Sherman, Jamesmichael C   19 Pacific Oregon-OR    1:04.93    1:08.30  
      32.66   35.64                                                
 
Event 27  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingea, Taylor               PLU-PN               2:15.80    2:15.13   16  
      29.49   33.97   35.33   36.34                                
  2 Clark, Auri C             21 Loggers              2:16.03    2:18.51   13  
      30.93   35.30   36.60   35.68                                
  3 Ameny, Sarah              20 PLU-PN               2:20.12    2:19.28   12  
      30.69   35.84   36.60   36.15                                
  4 Kotchik, Kristian D       18 Loggers              2:17.01    2:19.84   11  
      30.93   35.22   36.06   37.63                                
  5 Bishoff, Sydney           18 PLU-PN               2:24.03    2:20.34   18  
      30.77   34.50   36.67   38.40                                
  6 White, Alyssa             19 Whitworth            2:21.11    2:21.25    9  
      31.80   36.74   36.83   35.88                                
  7 Brammer, Lucia M          19 L&C-OR               2:22.64    2:21.98    7  
      31.36   35.27   36.83   38.52                                
  8 Webster, Rachel K         20 Pacific Oregon-OR    2:17.58    2:22.30    5  
      32.38   36.68   37.10   36.14                                
  9 Snyder, Carli R           20 PLU-PN               2:21.25    2:22.71    4  
      30.84   35.55   37.86   38.46                                
 10 Graf, Anna M              18 Loggers              2:21.66    2:24.07    3  
      30.62   35.41   37.99   40.05                                
 11 Godfrey, Allie            22 CI                   2:25.79    2:25.26    2  
      31.61   35.38   37.83   40.44                                
 12 Coglas, Mikayla           19 Whitworth            2:29.98    2:26.15    1  
      32.70   38.18   38.53   36.74                                
 13 Okamura, Maya S           18 Pacific Oregon-OR    2:32.02    2:29.82  
      32.99   38.46   39.27   39.10                                
 14 Saysana, Melody H         19 Loggers              2:28.02    2:31.37  
      33.96   38.50   39.72   39.19                                
 15 Jernigan, Kelly M         22 PLU-PN               2:31.47    2:31.56  
      32.85   39.15   39.92   39.64                                
 16 Gerrior, Eleanor          18 L&C-OR               2:30.36    2:31.61  
      32.23   37.21   40.48   41.69                                
 17 Cruz, Elizabeth G         19 Pacific Oregon-OR    2:30.23    2:36.72  
      32.66   39.29   41.29   43.48                                
 18 Kramer, Jordan A          19 PLU-PN               2:27.58    2:37.12  
      33.34   38.61   41.60   43.57                                
 19 Wohlstattar, Savannah R   20 L&C-OR               2:41.70    2:38.59  
      32.92   40.32   41.55   43.80                                
 20 Canon, Sophia             20 L&C-OR               2:47.26    2:38.95  
      32.33   40.22   42.54   43.86                                
 
Event 28  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yuvienco, Mark            19 WU                   1:59.50    1:56.28   16  
      26.31   29.36   30.16   30.45                                
  2 Klassen, Jake             18 CI                   1:58.10    1:56.89   13  
      26.20   29.78   29.58   31.33                                
  3 Villeda, Seth                PLU-PN               1:57.33    1:58.07   12  
      25.22   29.10   30.78   32.97                                
  4 Miller, Ray A             19 Pacific Oregon-OR    2:00.40    1:59.44   11  
      26.91   31.27   30.53   30.73                                
  5 Sakai, Michael T          18 Pacific Oregon-OR    2:00.00    1:59.95   18  
      27.45   30.06   30.53   31.91                                
  6 McCollough, Jake          19 Whitworth            1:59.92    2:00.32    9  
      11.34   15.82 1:01.05   32.11                                
  7 Baligad, Bryson              PLU-PN               1:59.67    2:01.54    7  
      26.64   29.97   32.39   32.54                                
  8 Maryon, Tyler             21 CI                   2:00.97    2:02.09    5  
      26.45   30.89   31.18   33.57                                
  9 Lum, Andrew               21 WU                   2:09.50    2:03.45    4  
      11.21   16.07   31.15 1:05.02                                
 10 Hawley, Mitch             18 CI                   2:01.53    2:03.70    3  
      26.71   30.57   32.79   33.63                                
 11 Aki, Dan                  20 WU                   2:03.65    2:04.15    2  
      26.32   31.08   32.49   34.26                                
 12 Zevenbergen, Aaron S      18 Loggers              2:07.98    2:07.00    1  
      28.63   32.38   33.33   32.66                                
 13 Parker, Brian             21 Loggers              2:08.61    2:08.56  
      27.70   31.93   34.74   34.19                                
 14 Fox, Kevin D              20 L&C-OR               2:06.55    2:09.32  
      28.05   32.09   33.45   35.73                                
 15 Allen, Shane              19 CI                   2:19.38    2:21.53  
      29.70   33.59   37.62   40.62                                
 16 Wintermute, Logan         19 Swocc15-16           2:22.85    2:24.60  
      28.74   34.57   38.66   42.63                                
 17 Crawford, Thomas          18 Swocc15-16                NT    2:30.49  
      14.78   15.43   33.94 1:26.34                                
 18 Kyllo, Caleb              19 Swocc15-16           2:44.63    2:33.44  
      30.67   37.27   41.59   43.91                                
 
Event 29  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Melissa             21 PLU-PN               1:59.47    1:57.80   16  
      27.65   30.29   30.53   29.33                                
  2 Stevens, Mckayla          20 CI                   1:56.65    1:57.93   13  
      28.03   30.30   30.32   29.28                                
  3 Armstrong, Hanna N        21 PLU-PN               1:57.69    1:58.82   12  
      28.09   30.23   30.14   30.36                                
  4 Kometani, Kassie          18 L&C-OR               2:04.38    2:00.51   11  
      28.14   31.12   30.93   30.32                                
  5 Weeks, Alex               18 PLU-PN               2:01.55    2:00.53   18  
      27.72   30.40   31.26   31.15                                
  6 Burnham, Kelly            18 CI                   1:59.38    2:00.54    9  
      28.52   31.00   30.91   30.11                                
  7 Kegans, Melisa C          19 Loggers              2:00.00    2:01.92    7  
      28.51   30.83   31.19   31.39                                
  8 Olson, Rachel             19 Whitworth            2:02.44    2:02.26    5  
      28.73   30.81   31.42   31.30                                
  9 Bernstein, Emily          19 Whitworth            2:03.25    2:03.72    4  
      29.56   31.21   31.57   31.38                                
 10 Lawson, Grace M           21 Loggers              2:04.08    2:04.03    3  
      27.48   31.96   33.27   31.32                                
 11 Hembree, Ally L           19 Loggers              2:03.78    2:04.12    2  
      28.77   32.10   32.00   31.25                                
 12 Maxwell-Bumann, Alexandr  20 Whitworth            2:05.88    2:04.77    1  
      29.22   31.74   32.02   31.79                                
 13 Booth, Darcie R           20 PLU-PN               2:02.64    2:04.86  
      28.42   31.50   32.54   32.40                                
 14 Roberts, Kirby            21 CI                   2:03.71    2:05.35  
      28.89   31.47   32.79   32.20                                
 15 Stafford, Sarah           18 PLU-PN               2:04.93    2:05.43  
      28.28   31.73   33.21   32.21                                
 16 James, Anna R             19 L&C-OR               2:09.32    2:06.22  
      28.80   32.46   32.74   32.22                                
 17 O'Hanlon, Jordan A        19 Loggers              2:07.61    2:06.36  
      29.70   32.09   32.93   31.64                                
 18 Flock, Gabrielle          18 Whitworth            2:06.78    2:06.42  
      30.41   31.80   32.42   31.79                                
 19 Jenkins, Erin D           18 Loggers              2:08.36    2:06.77  
      28.74   31.75   33.23   33.05                                
 20 Burnight, Kayla           18 Whitworth            2:04.05    2:07.01  
      29.48   32.76   32.50   32.27                                
 21 Dimicco, Kayla N          20 Loggers              2:03.80    2:07.04  
      29.49   32.86   32.90   31.79                                
 22 Miyakawa, Kristi          19 WU                   2:08.42    2:07.05  
      29.12   32.59   32.83   32.51                                
 23 Harvill, Rachel           18 WU                   2:14.96    2:07.18  
      29.57   32.04   33.36   32.21                                
 24 Sanders, Megan G          18 Loggers              2:08.77    2:07.25  
      28.72   33.27   33.17   32.09                                
 25 Leishman, Morgan          18 MILLS                2:02.52    2:07.55  
      29.50   31.92   32.98   33.15                                
 26 Webster, Rachel K         20 Pacific Oregon-OR         NT    2:07.59  
      30.34   33.11   33.35   30.79                                
 27 Hoops, Allison B          19 Loggers              2:05.41    2:07.88  
      28.90   32.09   33.33   33.56                                
 28 Johnson, Jamie            19 WU                        NT    2:08.21  
      29.47   32.25   33.06   33.43                                
 29 Baker, Taylor             20 CI                   2:09.64    2:08.38  
      29.63   32.40   33.21   33.14                                
 30 Duke, Rachel M            18 Loggers              2:11.88    2:11.07  
      29.98   33.79   33.96   33.34                                
 31 Kunz, Maddy E             20 Loggers              2:06.07    2:11.08  
      30.46   32.45   33.63   34.54                                
 32 Chelovitz, Carly          18 L&C-OR               2:10.58    2:11.12  
      29.64   32.95   34.33   34.20                                
 33 Jack, Cara                21 WU                   2:22.34    2:11.39  
      30.12   32.77   33.64   34.86                                
 34 Smay, Hannah R            21 L&C-OR               2:15.15    2:11.56  
      30.77   33.59   33.77   33.43                                
 35 Sparks, Jackie            19 CI                   2:11.79    2:12.73  
      30.59   33.64   34.56   33.94                                
 36 Schultz, Baergen          19 L&C-OR               2:15.80    2:13.09  
      30.98   33.44   34.56   34.11                                
 37 Mazick, Hailie            18 CI                   2:13.33    2:13.31  
      30.21   33.44   35.74   33.92                                
 38 Jentges, Casey            18 Swocc15-16           2:09.00    2:13.43  
      30.51   32.97   34.70   35.25                                
 39 Moreman, Austin A         18 Loggers              2:15.00    2:13.70  
      30.41   33.94   35.33   34.02                                
 40 Smith, Alexis             18 CI                   2:18.56    2:13.72  
      30.65   33.13   35.14   34.80                                
 41 Tougas, Katie J           21 Pacific Oregon-OR    2:10.68    2:13.83  
      30.66   33.65   34.45   35.07                                
 42 Megna, Claire             18 L&C-OR               2:14.65    2:15.47  
      30.95   34.76   35.51   34.25                                
 43 Laughlin, Michaelyn       20 WU                        NT    2:15.86  
      30.50   34.24   35.86   35.26                                
 44 Emerson, Genevieve M      21 L&C-OR               2:16.75    2:15.94  
      10.07   21.27 1:09.38   35.22                                
 45 Poehlman, Ellie M         19 Loggers              2:10.88    2:16.52  
      30.58   34.21   35.76   35.97                                
 46 Trissel, Roxie M          19 Loggers              2:20.09    2:16.87  
      29.34   34.35   36.79   36.39                                
 47 Winslow, Alex E           18 Pacific Oregon-OR    2:13.88    2:19.91  
      32.33   35.07   36.69   35.82                                
 48 Conway, Meaghan K         20 Pacific Oregon-OR    2:18.04    2:20.52  
      10.90   22.52 1:12.36   34.74                                
 49 Moore, Nandi              18 WU                        NT    2:23.33  
      32.18   36.02   38.12   37.01                                
 50 Dunbar, Katie-Lauren L    20 L&C-OR               2:24.54    2:23.80  
      30.33   35.21   38.86   39.40                                
 51 Crispin, Lizbeth          18 MILLS                     NT    2:23.89  
      31.35   35.72   38.42   38.40                                
 52 Stanich, Stephanie M      21 Pacific Oregon-OR         NT    2:24.14  
      32.99   36.74   38.14   36.27                                
 53 Rogers, Danielle C        19 Loggers              2:26.33    2:27.92  
      33.70   37.47   39.19   37.56                                
 54 Allen, Mallory L          18 Loggers              2:27.80    2:28.02  
      33.57   37.04   39.14   38.27                                
 55 Quirino, Nicole           19 Swocc15-16           2:26.14    2:30.15  
      33.31   37.33   39.80   39.71                                
 56 Bebout, Alyssa C          18 Loggers              2:20.21    2:32.44  
      32.24   38.60   41.21   40.39                                
 57 Salois, Taylor            18 MILLS                3:18.82    3:16.88  
      46.08   51.97   53.26   45.57                                
 
Event 30  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Nick P          19 Loggers              1:46.01    1:44.90   16  
      24.49   26.82   26.88   26.71                                
  2 Bergh, August             18 L&C-OR               1:47.63    1:46.49   13  
      24.57   26.71   27.73   27.48                                
  3 Engler, Wyatt             19 Swocc15-16           1:47.81    1:47.62   12  
      24.40   27.39   28.19   27.64                                
  4 White, Reuben             20 WU                   1:49.57    1:47.80   11  
      24.49   26.31   28.27   28.73                                
  5 Davies, Jaycob A          18 Loggers              1:48.69    1:48.40   18  
      25.17   27.61   28.08   27.54                                
  6 Smith, Jason              19 Whitworth            1:49.45    1:48.51    9  
      25.20   28.01   28.50   26.80                                
  7 Schumann, Eben            18 Whitworth            1:49.00    1:49.06    7  
      25.09   27.29   28.43   28.25                                
  8 Streit, Logan             21 Whitworth            1:48.40    1:49.50    5  
      25.57   27.31   28.19   28.43                                
  9 Moore, Kevin              21 Whitworth            1:47.72    1:49.63    4  
      25.44   27.48   28.40   28.31                                
 10 Henley, Keven E           21 Loggers              1:47.37    1:49.65    3  
      24.83   27.81   27.87   29.14                                
 11 Goldberg, Matt S          22 Loggers              1:49.43    1:50.72    2  
      25.20   28.24   28.52   28.76                                
 12 Lloyd, Jack               21 Pacific Oregon-OR    1:48.62    1:51.36    1  
      25.97   28.34   28.96   28.09                                
 13 Hill, Nolan               21 CI                   1:49.90    1:51.46  
      26.49   27.90   28.06   29.01                                
 14 Brook, Jacob              19 Whitworth            1:54.85    1:51.88  
      25.16   27.56   29.64   29.52                                
 15 King, Connor E            18 Loggers              1:50.90    1:52.10  
      26.20   28.45   28.83   28.62                                
 16 Jerome, Bradley           18 PLU-PN               1:50.26    1:52.35  
      26.06   28.42   29.30   28.57                                
 17 Hartman, Cody G           20 PLU-PN               1:50.63    1:52.50  
      26.02   28.52   29.12   28.84                                
 18 Kahlig, Matthew           19 CI                   1:48.68    1:52.61  
      26.35   28.25   28.69   29.32                                
 19 Cosgrove, Hunter S        20 PLU-PN               1:51.40    1:52.93  
      26.23   28.91   29.54   28.25                                
 20 James, Blake              19 Whitworth            1:52.92    1:53.14  
      26.44   28.93   29.04   28.73                                
 21 Villeda, Seth                PLU-PN               1:50.38    1:53.40  
      25.99   28.47   29.57   29.37                                
 22 Smith, Brandon            21 Whitworth            1:51.21    1:53.70  
      13.67   42.30   29.80   27.93                                
 23 Williams, Nathaniel       18 Whitworth            1:52.99    1:54.31  
      26.76   29.50   29.41   28.64                                
 24 Suzuki, Carter H          20 Pacific Oregon-OR         NT    1:54.32  
      25.61   28.28   30.09   30.34                                
 25 Morse, Charles V          20 Pacific Oregon-OR         NT    1:54.55  
      26.48   29.25   29.64   29.18                                
 26 Gonzalez, George          19 Whitworth            1:53.66    1:54.92  
      26.05   29.40   29.58   29.89                                
 27 Fujiwara, Mykah           19 WU                   1:54.27    1:54.96  
      26.02   27.71   29.67   31.56                                
 28 Fortuin, Ben              19 CI                   1:57.70    1:56.10  
      28.13   30.09   29.56   28.32                                
 29 Torres, Jon V             19 L&C-OR               1:59.65    1:56.53  
      27.49   29.41   30.09   29.54                                
 30 Macias, John              18 Whitworth            1:51.45    1:57.16  
      26.80   29.58   29.68   31.10                                
 31 Carpenter, Ian            18 Swocc15-16           1:56.89    1:57.56  
      27.96   30.41   29.47   29.72                                
 32 Keeney, Walter            18 Swocc15-16           1:58.28    1:57.69  
      27.07   30.38   30.84   29.40                                
 32 Sievers, Colin            22 WU                   2:02.58    1:57.69  
      26.19   29.18   30.70   31.62                                
 34 Singstad, Elijah          18 PLU-PN               1:56.58    1:58.14  
      28.48   31.02   30.18   28.46                                
 35 Curtis, Jackson           18 PLU-PN               1:53.93    1:58.15  
      26.02   29.32   31.30   31.51                                
 36 Seevers, Chad             18 Swocc15-16           1:59.79    2:00.71  
      27.21   30.45   31.87   31.18                                
 37 Rose, Carson              18 Swocc15-16                NT    2:04.61  
      27.74   31.65   33.37   31.85                                
 38 McInnis, Caleb            19 CI                   2:00.55    2:04.85  
      27.40   31.30   32.95   33.20                                
 39 Goldor, Nathaniel         20 TLC-PN               2:15.60    2:07.62  
      27.87   32.04   33.58   34.13                                
 40 Earp, Kyler               19 TLC-PN               2:25.00    2:20.12  
      30.44   34.34   38.52   36.82                                
 41 Lopez, Hipolito A         18 Swocc15-16                NT    2:21.02  
      31.56   35.03   37.39   37.04                                
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Lutheran University-PN  'A'               3:39.98    3:38.20   32  
     1) Weeks, Alex 18                  2) Sullenberger, Shanell M        
     3) Armstrong, Hanna N 21           4) Dean, Melissa 21               
       26.30    54.61    26.21    55.81    26.11    54.25    25.85    53.53
  2 The College of Idaho  'A'                         3:41.69    3:41.63   26  
     1) Stevens, Mckayla 20             2) Burnham, Kelly 18              
     3) Roberts, Kirby 21               4) Kelly, Maddy 18                
       27.10    55.50    26.66    55.93    26.71    56.51    25.72    53.69
  3 University of Puget Sound  'A'                    3:39.51    3:44.99   24  
     1) Kegans, Melisa C 19             2) Jenkins, Erin D 18             
     3) Dimicco, Kayla N 20             4) Lawson, Grace M 21             
       26.75    55.39    26.77    56.47    27.06    56.07    26.35    57.06
  4 Willamette University Swimming  'A'               3:52.13    3:48.39   22  
     1) Lin, Kiley 18                   2) Zuber, Michaela 21             
     3) Harvill, Rachel 18              4) Johnson, Jamie 19              
       27.12    57.04    15.06    57.06    27.26    57.50    26.97    56.79
  5 Lewis & Clark College-OR  'A'                     3:51.64    3:52.76   20  
     1) Kometani, Kassie 18             2) Gerrior, Eleanor 18            
     3) Koutzoukis, Sofia G 21          4) Chelovitz, Carly 18            
       27.19    56.48    27.25    57.70    27.08    57.88    28.40  1:00.70
  6 Whitworth University Swim Team  'A'               3:50.50    3:55.25   18  
     1) Dressel, Jerusha 21             2) Burnight, Kayla 18             
     3) Sexton, Bailey 18               4) Thompson, Megan 20             
       27.81    59.89    27.14    58.06    28.11    59.80    27.80    57.50
  7 Pacific University Oregon-OR  'A'                 4:02.39    4:04.29   14  
     1) Murphy, Colleen M 19            2) Bultman, Stephanie L 20        
     3) Sargent, Janae M 21             4) Webster, Rachel K 20           
       29.48  1:01.68    28.64  1:01.65    28.35  1:01.00    28.39    59.96
  8 Mills College Cyclones  'A'                       4:14.78    4:33.17   10  
     1) Sahnow, Cecilia 19              2) Sherman, Dani 21               
     3) Young, Ashley 20                4) Lopez, Macie 20                
       32.46  1:08.59    35.00  1:12.52    31.23  1:07.15    30.79  1:04.91
 -- Pacific Lutheran University-PN  'B'               4:48.50   x3:49.08  
     1) Stafford, Sarah 18              2) Bishoff, Sydney 18             
     3) Sullenberger, Kiana S 21        4) Webb, Kylie 18                 
       27.58    58.02    27.31    57.76    26.48    56.19    27.00    57.11
 -- Lewis & Clark College-OR  'B'                          NT   x3:58.61  
     1) Brammer, Lucia M 19             2) Emerson, Genevieve M 21        
     3) Smay, Hannah R 21               4) Wohlstattar, Savannah R 20     
       27.57    57.52    16.59  1:00.74    28.73  1:00.09    28.73  1:00.26
 -- The College of Idaho  'B'                         3:53.01   x3:59.46  
     1) Baker, Taylor 20                2) Smith, Alexis 18               
     3) Mazick, Hailie 18               4) Godfrey, Allie 22              
       28.03    58.71    28.94  1:01.60    17.46  1:01.04    27.61    58.11
 -- Whitworth University Swim Team  'B'               3:55.99   x4:01.38  
     1) Vagt, Lauren 19                 2) Bramble, Leanna 20             
     3) White, Alyssa 19                4) Maxwell-Bumann, Alexandra 20   
       30.18  1:03.01    27.75    58.90    17.71    59.80    16.74    59.67
 -- Pacific University Oregon-OR  'B'                 4:08.59   x4:10.46  
     1) Conway, Meaghan K 20            2) Cruz, Elizabeth G 19           
     3) Knock, Kayla A 19               4) Tougas, Katie J 21             
       31.46  1:04.37    29.62  1:03.83    28.84  1:00.90    28.91  1:01.36
 -- Mills College Cyclones  'B'                            NT   x5:07.22  
     1) Salois, Taylor 18               2) Cook-Phillips, Sophia 19       
     3) Lopez, Juli 18                  4) Penzel, Claire 18              
       44.00  1:32.02    32.82  1:09.04    35.64  1:17.56    32.25  1:08.60
 -- Willamette University Swimming  'B'                    NT         DQ  
     1) Miyakawa, Kristi 19             2) Moore, Nandi 18                
     3) Taylor, Rachel 19               4) Jack, Cara 21                  
       27.49    57.82    29.17  1:02.58    28.87  1:01.36    26.55    57.09
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Puget Sound  'A'                    3:12.00    3:13.85   32  
     1) Mitchell, Nick P 19             2) Goldberg, Matt S 22            
     3) Van Boven, Caleb F 19           4) Henley, Keven E 21             
       23.83    49.05    23.30    48.84    23.04    49.14    22.05    46.82
  2 Whitworth University Swim Team  'A'               3:14.57    3:16.10   26  
     1) Wicks, Kyle 22                  2) Streit, Logan 21               
     3) Case, Trevor 21                 4) Moore, Kevin 21                
       23.32    48.53    23.04    48.97    23.51    49.11    23.41    49.49
  3 Pacific Lutheran University-PN  'A'               3:20.37    3:18.25   24  
     1) Bowley, Joe W 20                2) Hartman, Cody G 20             
     3) Liu, Dennis Y 19                4) Villeda, Seth                  
       23.34    49.26    23.73    49.79    23.28    49.82    23.47    49.38
  4 Southwestern Oregon CC  'A'                       3:24.27    3:19.28   22  
     1) Reams, Thomas 19                2) Kubo, Christian 20             
     3) Todd, Adam 17                   4) Engler, Wyatt 19               
       23.81    49.37    24.15    51.04    23.57    50.26    23.04    48.61
  5 Pacific University Oregon-OR  'A'                 3:16.62    3:21.04   20  
     1) Miller, Ray A 19                2) Ballreich, Sanden R 18         
     3) Dunn, Derek A 20                4) Lloyd, Jack 21                 
       24.35    49.77    25.00    51.91    23.90    50.78    22.67    48.58
  6 The College of Idaho  'A'                         3:19.05    3:22.75   18  
     1) Hawley, Mitch 18                2) Sheridan, Thomas 19            
     3) Klassen, Jake 18                4) Hill, Nolan 21                 
       24.19    50.99    23.50    50.53    24.22    50.47    23.74    50.76
  7 Willamette University Swimming  'A'               3:26.97    3:24.76   14  
     1) Bayang, Jason 20                2) Lum, Andrew 21                 
     3) Lucero, Scott 18                4) Yuvienco, Mark 19              
       24.67    50.95    24.91    51.41    24.51    52.19    23.65    50.21
  8 Lewis & Clark College-OR  'A'                     3:26.88    3:39.54   10  
     1) Anderson, Seth A 21             2) Hermanns, Alan R 20            
     3) Bundenthal, Sam 19              4) Torres, Jon V 19               
       25.49    53.59    26.37    56.96    25.52    54.34    26.17    54.65
 -- Willamette University Swimming  'B'                    NT   x3:25.47  
     1) Masei, Alika 20                 2) Sievers, Colin 22              
     3) White, Reuben 20                4) Fujiwara, Mykah 19             
       24.26    51.34    24.87    53.09    23.53    49.84    24.39    51.20
 -- Pacific Lutheran University-PN  'B'               3:24.00   x3:27.28  
     1) Jett, Paul C 19                 2) Singstad, Elijah 18            
     3) Vanhoof, Bennon D 21            4) Kawakami, Sam 19               
       24.19    50.40    24.73    52.34    24.05    50.83    25.55    53.71
 -- The College of Idaho  'B'                         3:31.20   x3:29.34  
     1) Roberts, Jacob 20               2) Fortuin, Ben 19                
     3) Duus, Cal 18                    4) Osborne, Dylan 18              
       24.84    51.62    25.43    53.41    25.37    53.16    23.75    51.15
 -- Southwestern Oregon CC  'B'                            NT   x3:30.61  
     1) McGee, Gabe G 18                2) Keeney, Walter 18              
     3) Kelly, Vinny 19                 4) McClerkin, Carlos 18           
       24.88    52.19    25.34    52.86    25.02    53.10    24.40    52.46
 -- Pacific University Oregon-OR  'B'                 3:20.59   x3:32.33  
     1) Kea, Aukai J 18                 2) Cummings, Dylan K 18           
     3) Sakai, Michael T 18             4) Suzuki, Carter H 20            
       25.37    53.36    25.96    55.52    24.20    52.40    23.69    51.05
 -- Whitworth University Swim Team  'B'               3:18.88   x3:33.08  
     1) James, Blake 19                 2) Lempert, Colin 20              
     3) Brook, Jacob 19                 4) Smith, Brandon 21              
       25.22    52.88    24.38    52.13    24.44    53.20    25.42    54.87
 
Event 33  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingea, Taylor               PLU-PN              18:15.25   18:13.94   16  
      30.65   33.28   33.49   33.38   33.31   33.26   34.03   33.11
      33.42   33.13   33.52   33.55   33.12   33.14   33.53   33.83
      33.33   33.59   33.21   33.39   33.49   33.48   33.48   33.11
      33.22   33.38   32.87   32.61   33.05   33.13   32.97   32.42
      31.46
  2 Muller, Erica N           21 PLU-PN              18:10.25   18:17.95   13  
      30.22   33.15   33.40   33.31   33.34   33.63   33.31   32.93
      33.09   33.40   33.48   33.27   33.43   33.42   33.66   33.48
      33.47   33.45   33.40   33.36   33.71   33.44   33.27   33.36
      33.40   33.51   33.20   33.13   33.29   33.44   33.43   33.71
      32.86
  3 Mena, Carmen L            18 Loggers             18:55.05   18:54.75   12  
      30.32   33.12   33.64   33.45   34.03   33.99   33.54   34.39
      33.89   34.62   34.89   34.79   35.12   34.68   34.89   34.64
      34.64   34.62   34.83   35.36   34.88   34.51   34.29   34.79
      34.84   35.00   35.05   34.97   34.96   35.13   34.88   34.93
      33.07
  4 White, Alyssa             19 Whitworth           19:01.35   19:03.60   11  
      31.85   34.39   34.36   34.77   34.90   34.34   34.67   34.52
      34.40   34.94   34.81   34.80   34.62   34.96   34.56   34.68
      34.86   35.02   34.96   34.85   34.98   34.98   34.77   34.76
      34.93   34.67   34.86   35.07   35.07   34.96   34.92   34.84
      33.53
  5 James, Anna R             19 L&C-OR              20:21.16   19:18.61   18  
      31.76   35.18   35.44   35.53   35.55   35.55   35.47   35.73
      36.32   35.29   35.02   35.09   35.40   35.61   35.76   35.51
      35.39   35.54   35.59   35.68   34.79   34.74   34.89   35.31
      35.69   35.01   34.87   34.74   34.40   35.82   34.80   34.04
      33.10
  6 Dimicco, Angelic          18 Whitworth           19:36.13   19:23.85    9  
      31.96   35.06   35.25   35.42   35.52   35.51   35.63   35.68
      35.46   35.56   35.64   35.48   35.01   35.26   35.25   35.20
      35.42   35.23   35.15   35.29   35.01   35.43   35.37   35.29
      35.80   35.68   36.22   36.08   35.63   35.91   35.39   35.19
      32.87
  7 Kunz, Maddy E             20 Loggers             19:00.81   19:31.42    7  
      32.40   34.78   35.50   35.70   36.10   35.92   35.97   36.07
      35.99   35.80   35.73   36.07   36.10   35.90   35.61   35.45
      35.29   35.69   35.43   35.23   35.33   35.24   35.30   35.44
      35.72   35.30   35.64   35.71   35.77   35.76   35.39   35.56
      34.53
  8 Harvey, Kate              19 WU                  19:58.42   19:39.93    5  
      32.14   35.03   35.80   35.97   36.22   36.14   36.36   36.54
      36.14   35.78   36.38   36.37   36.65   36.28   36.42   36.71
      36.37   36.41   36.31   36.00   36.22   36.02   35.71   35.76
      35.40   35.53   35.26   36.21   35.93   35.60   34.84   34.61
      32.82
  9 Burdine, Anna             18 WU                  19:23.99   19:45.76    4  
      32.43   35.92   36.27   35.91   36.00   35.71   35.89   35.92
      35.90   35.78   35.80   35.87   36.07   36.23   36.40   35.98
      36.10   35.95   36.05   36.41   35.92   36.09   36.13   36.21
      36.08   35.80   36.23   36.31   36.32   35.86   36.29   36.50
      35.43
 10 Smith, Sienna             19 Swocc15-16          23:20.16   19:47.08    3  
      31.23   35.25   34.43   35.32   35.50   35.25   35.90   35.75
      35.70   36.90   35.83   36.65   36.18   36.36   35.98   36.74
      36.59   36.35   37.13   37.25   36.27   37.21   37.20   36.76
      36.30   36.55   36.74   36.23   36.51   36.27   35.86   35.43
      33.46
 11 Sparks, Jessica           19 CI                  19:09.00   19:47.64    2  
      31.51   34.31   35.67   35.67   36.07   35.43   35.61   36.29
      35.16   35.33   35.81   35.81   35.75   35.83   35.69   37.02
      36.00   36.46   36.08   36.69   36.63   36.73   35.90   37.75
      36.25   37.78   36.38   37.61   36.70   36.20   36.39   36.35
      34.78
 12 Bissen, Libby W           21 L&C-OR              20:41.89   19:48.45    1  
      32.23   35.07   36.14   37.02   36.87   36.64   36.95   36.85
      36.66   36.71   36.36   36.89   36.01   36.93   36.67   36.33
      36.38   35.71   35.84   36.27   36.53   36.31   36.67   36.36
      35.49   35.62   35.57   35.66   36.14   35.28   35.17   35.32
      33.80
 13 DePaepe, Anna             18 L&C-OR              21:15.37   19:57.46  
      31.84   35.47   36.44   36.49   36.98   36.76   36.69   36.47
      36.60   36.83   36.62   36.85   36.44   36.40   36.78   36.47
      36.84   36.46   36.07   35.57   36.82   36.52   36.02   36.08
      36.51   36.23   36.72   37.03   35.86   36.49   37.31   37.06
      33.74
 14 Coxon, Margo              19 WU                  20:37.65   20:04.48  
      32.46   35.92   36.95   37.08   37.16   37.28   36.99   37.33
      37.18   37.54   37.10   37.25   37.24   37.11   37.28   36.75
      36.79   36.53   36.58   36.75   36.74   36.46   36.33   36.44
      36.33   36.51   36.30   35.87   35.59   35.84   36.28   35.40
      35.12
 15 Smith, Regan              19 CI                  19:27.00   20:04.80  
      33.38   35.89   36.67   35.98   36.51   36.92   36.53   36.76
      37.28   37.06   37.06   37.44   36.92   37.04   36.65   36.57
      36.31   36.17   36.68   36.49   36.42   36.46   36.41   36.39
      36.63   36.46   36.63   36.69   36.77   36.68   36.79   36.68
      35.48
 16 Megna, Claire             18 L&C-OR              21:12.21   20:20.50  
      32.35   36.76   37.25   36.81   37.29   37.08   37.03   37.72
      37.17   37.72   37.14   36.57   37.18   37.28   36.77   37.01
      37.06   36.98   36.98   36.89   36.87   37.25   38.06   37.30
      37.28   37.46   37.57   36.98   37.23   37.36   37.45   37.05
      35.60
 17 Greenwood, Brianna L      21 Loggers             20:11.74   20:48.56  
      32.61   36.67   37.22   37.46   37.78   37.93   37.94   38.08
      38.07   38.14   37.55   38.41   37.81   38.05   37.79   38.43
      37.93   38.12   38.28   38.33   38.35   38.00   38.32   38.26
      38.60   38.31   38.27   38.23   38.22   38.43   38.28   37.72
      36.97
 18 Poehlman, Ellie M         19 Loggers             20:31.90   21:32.64  
      33.32   36.58   38.04   38.49   39.10   39.07   39.81   39.65
      39.59   39.24   39.16   39.98   39.77   39.57   39.44   39.48
      40.01   39.61   39.69   39.56   39.81   40.09   39.72   39.95
      40.05   38.97   39.70   39.87   39.58   39.61   39.80   38.61
      37.72
 19 Sahnow, Cecilia           19 MILLS               21:54.02   21:47.90  
      35.08   38.54   39.07   40.14   40.46   39.89   40.23   39.77
      39.48   40.25   41.02   39.69   39.70   40.81   39.92   39.96
      40.41   38.91   39.94   40.84   39.68   39.76   39.67   39.63
      39.85   40.68   39.73   38.59   40.51   39.90   39.87   39.51
      36.41
 20 Rogers, Danielle C        19 Loggers                   NT   23:30.71  
      36.28   40.36   41.99   42.56   43.25   43.38   44.80   43.66
      43.45   43.90 1:26.11   43.32                   40.84   44.98
      44.99   44.17   43.40   42.42   43.43   43.87   44.91   44.09
      45.21   43.72   43.04   42.09   41.35   40.47   40.76   40.90
      38.64
 
Event 34  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Nick P          19 Loggers             16:39.39   16:22.04   16  
      25.91   28.66   28.80   28.76   29.26   29.47   29.63   29.67
      29.55   29.79   29.94   30.10   30.13   30.17   29.96   29.99
      29.98   29.70   30.05   30.13   29.85   30.27   30.11   30.34
      30.25   30.77   30.28   30.46   30.59   30.34   29.74   30.36
      29.03
  2 Bergh, August             18 L&C-OR              17:32.01   16:50.52   13  
      27.43   30.85   31.10   30.99   30.62   30.87   30.98   31.23
      30.53   30.83   31.08   30.72   30.57   30.81   30.75   30.77
      30.66   30.67   30.80   30.60   30.63   30.36   30.44   30.92
      31.37   30.40   30.59   31.23   31.01   31.16   30.79   30.48
      28.28
  3 Cosgrove, Hunter S        20 PLU-PN              16:45.25   16:51.30   12  
      26.83   29.06   30.27   30.80   30.76   31.33   31.37   31.10
      31.25   31.63   31.13   31.05   31.00   31.36   31.12   31.08
      30.99   30.70   30.79   30.73   30.95   30.92   31.05   30.93
      30.85   30.87   30.64   31.14   30.93   30.82   30.46   29.67
      27.72
  4 Jerome, Bradley           18 PLU-PN              16:55.00   16:51.68   11  
      27.06   29.46   30.18   30.93   31.08   30.97   31.36   30.77
      31.13   31.30   30.88   30.82   31.39   31.38   31.38   31.22
      31.11   30.63   30.74   30.88   31.13   30.93   30.93   30.90
      30.68   31.04   30.57   30.72   30.91   30.87   30.82   29.83
      27.68
  5 Armstrong, Baker B        19 WU                  17:31.89   17:03.66   18  
      27.42   30.37   30.66   30.51   29.95   30.73   30.57   31.04
      30.60   31.38   30.90   30.95   30.44   31.05   30.90   30.76
      30.85   30.91   31.05   30.71   31.17   30.79   31.13   31.70
      31.89   32.27   31.98   31.79   31.93   31.98   32.36   31.90
      31.02
  6 Smith, Brandon            21 Whitworth           17:08.62   17:06.48    9  
      27.59   30.46   31.03   30.75   31.39   31.29   31.21   31.17
      31.43   31.35   31.09   31.06   31.55   31.35   31.00   31.36
      30.93   31.34   31.23   31.38   31.66   31.10   31.65   31.28
      31.32   31.45   31.45   31.36   31.32   31.72   31.06   31.46
      29.69
  7 King, Connor E            18 Loggers             16:56.01   17:09.27    7  
      27.33   29.82   30.75   30.79   31.13   31.14   31.08   31.31
      31.77   31.32   31.08   31.66   31.21   31.30   31.39   31.75
      31.06   31.44   31.35   31.52   31.14   31.28   31.91   31.48
      31.96   31.49   31.55   31.51   32.59   31.81   31.33   31.05
      29.97
  8 Kahlig, Matthew           19 CI                  17:15.00   17:20.42    5  
      27.32   30.82   31.66   31.67   32.09   31.89   32.03   31.73
      31.51   31.94   31.75   31.79   31.58   31.64   31.80   31.81
      31.71   31.53   31.69   31.82   31.71   32.15   32.04   31.90
      31.63   31.67   31.92   31.99   31.82   31.67   31.68   31.36
      29.10
  9 Olson, David E            21 Loggers             17:07.95   17:24.22    4  
      28.27   30.93   30.99   31.57   31.50   31.65   31.62   31.93
      31.93   31.84   31.82   32.06   31.96   31.86   32.08   31.62
      32.13   32.73   30.96   32.14   31.96   32.54   32.34   31.93
      32.26   32.14   31.40   32.19   32.45   32.11   31.11   30.81
      29.39
 10 Merrill, Shelby           20 WU                  17:50.99   17:26.55    3  
      28.01   30.98   30.82   31.78   31.30   31.55   31.17   31.98
      31.66   31.90   32.53   31.62   31.86   31.76   32.41   32.38
      31.75   31.64   32.24   31.88   32.20   32.26   31.92   32.10
      32.02   31.72   32.28   32.36   31.95   32.19   32.29   31.77
      30.27
 11 Davies, Jaycob A          18 Loggers             17:00.10   17:26.89    2  
      10.62   46.17   30.14   30.82   30.94   31.11   31.16   31.37
      30.86   31.52   31.04   31.39   31.37   31.50   31.70   31.78
      31.38   31.90   32.60   32.23   32.41   32.31   33.16   32.44
      32.47   32.28   33.92   33.02   32.82   32.60   33.19   33.51
      31.16
 12 Engler, Wyatt             19 Swocc15-16          17:17.55   17:28.91    1  
      26.62   29.39   30.53   30.49   30.38   31.12   31.22   31.93
      32.56   31.71   30.98   32.44   32.64   32.61   32.84   32.51
      32.36   32.47   32.84   32.54   32.70   32.14   32.70   32.43
      32.62   32.24   32.14   32.34   32.35   32.29   31.82   32.13
      30.83
 13 Brook, Jacob              19 Whitworth           16:52.47   17:43.72  
      27.08   29.75   31.39   31.86   32.12   32.31   32.52   32.54
      32.70   32.79   28.79   31.43   33.80   32.40   33.28   32.81
      33.08   32.95   32.31   32.76   32.65   33.05   33.28   33.52
      32.98   33.19   33.14   32.21   32.94   32.95   31.54   32.71
      30.89
 14 Barsanti, Noah            18 CI                  18:06.00   18:04.50  
      29.44   32.48   33.15   33.89   33.62   32.67   32.83   33.10
      32.97   33.24   33.32   33.25   33.09   32.74   32.49   32.70
      33.00   32.96   32.67   33.34   33.00   32.97   32.73   33.35
      32.69   33.30   33.21   33.13   33.91   33.08   33.84   32.02
      30.32
 15 Bumgarner, Josh           20 WU                  19:02.38   18:22.21  
      29.17   32.62   33.34   33.82   33.53   33.29   32.76   33.30
      33.17   33.42   33.50   33.32   33.85   33.95   33.65   33.92
      33.87   34.01   33.60   34.34   33.94   33.72   33.65   33.85
      33.38   33.79   33.41   33.68   33.61   33.55   33.89   33.97
      31.34
 16 Curtis, Jackson           18 PLU-PN              17:30.25   18:26.41  
      28.95   32.01   32.09   32.30   31.99   32.17   32.77   32.53
      32.86   33.32   33.74   33.89   33.26   33.31   33.83   33.49
      33.90   33.61   34.12   33.78   34.29   34.79   34.39   34.35
      33.60   34.23   34.42   34.62   34.37   34.90   35.07   34.89
      34.57
 17 Torres, Jon V             19 L&C-OR              19:07.94   18:31.26  
      30.98   33.64   33.65   33.78   33.46   33.20   33.66   33.80
      33.80   34.00   33.85   33.56   33.61   33.51   33.88   33.75
      33.70   33.94   33.77   33.76   33.59   33.79   33.72   34.09
      33.79   33.92   34.05   34.40   33.59   34.13   34.28   34.10
      32.51
 18 Seevers, Chad             18 Swocc15-16          17:31.69   18:48.03  
      28.99   32.87   34.11   34.42   33.94   33.50   34.23   33.36
      34.56   34.48   33.58   34.49   34.81   34.65   34.69   34.51
      34.49   34.69   34.58   34.44   34.64   34.94   34.57   34.90
      34.36   34.90   35.07   34.65   34.78   34.56   34.14   33.45
      33.68
 19 Baker, Brennen            21 CI                  18:45.00   19:12.88  
      30.55   33.99   35.46   35.73   35.79   35.47   35.52   35.31
      35.66   34.74   34.28   35.12   34.85   34.62   34.52   34.05
      34.51   35.19   34.87   35.38   35.08   35.11   35.30   35.32
      35.47   35.32   35.74   35.33   35.51   35.32   35.31   35.08
      33.38
 20 Keeney, Walter            18 Swocc15-16          19:03.68   19:30.95  
      31.19   34.58   35.66   34.17   34.27   34.19   34.38   34.73
      34.75   35.26   35.19   35.33   36.11   35.14   35.93   36.21
      35.34   35.47   36.46   36.26   36.20   35.87   36.83   35.79
      35.87   36.71   36.81   36.74   37.26   35.00   37.13   35.18
      34.94
 21 Hernandez-Michalski, Mic  19 Swocc15-16          19:11.24   19:46.63  
      31.77   35.49   35.98   36.06   35.87   36.58   36.12   36.09
      36.57   36.25   36.20   36.23   36.27   36.11   36.08   36.04
      36.14   36.40   36.31   36.38   36.40   36.11   36.20   36.17
      36.25   36.30   36.23   36.36   36.25   36.22   35.79   35.17
      34.24
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 34                    
 
  1. Pacific Lutheran University         639   2. University of Puget Sound           349
  3. The College of Idaho                254   4. Willamette University Swimming      222
  5. Whitworth University Swim Team      196   6. Lewis & Clark College               182
  7. Mills College Cyclones               59   8. Pacific University Oregon            33
  9. Southwestern Oregon CC               27                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 34                     
 
  1. University of Puget Sound           392   2. Whitworth University Swim Team    351.5
  3. Pacific Lutheran University         343   4. The College of Idaho              227.5
  5. Willamette University Swimming      219   6. Southwestern Oregon CC              198
  7. Lewis & Clark College               118   8. Pacific University Oregon            94
  9. Trinity Lutheran College             18