Licensed to Tacoma Swim Club       HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 12/2/2017 07:21 PM
               2017 Logger Invitational - 12/1/2017 to 12/3/2017               
                                    Results                                    
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitman College  'A'                              1:43.78    1:38.98   40  
     1) Hill, Zoe P 18                  2) Low, Jill S 20                 
     3) Thomas, Gaby M 20               4) Stahlecker, Tara E 21          
                  24.80       50.55 (25.75)     1:14.88 (24.33)     1:38.98 (24.10)
  2 Pacific Lutheran University-PN  'A'               1:42.66    1:39.18   34  
     1) Simpson, Kaycee 19              2) Kearney, Lauren 19             
     3) Bishoff, Sydney 20              4) Booth, Danielle 20             
                  24.65       49.65 (25.00)     1:14.23 (24.58)     1:39.18 (24.95)
  3 University of Puget Sound-PN  'A'                 1:38.26    1:40.53   32  
     1) Skog, Calista J 19              2) Jenkins, Erin D 20             
     3) Kegans, Melisa 22               4) Dimicco, Kayla N 22            
                  24.38       49.55 (25.17)     1:15.39 (25.84)     1:40.53 (25.14)
  4 Whittier College-CA  'A'                          1:42.78    1:40.64   30  
     1) Geske, Brooke A 18              2) Choe, Esther C 20              
     3) Nowicki, Brianna A 20           4) Melara, Alexa M 18             
                  24.78       50.02 (25.24)     1:15.23 (25.21)     1:40.64 (25.41)
  5 University of Puget Sound-PN  'B'                 1:42.11    1:41.85   28  
     1) Haven, Kai L 20                 2) Hoops, Allison B 21            
     3) Kriz, Maddie H 19               4) Brown, Kayli L 19              
                  25.42       51.00 (25.58)     1:16.73 (25.73)     1:41.85 (25.12)
  6 Pacific Lutheran University-PN  'B'               1:44.52    1:42.56   26  
     1) Monkhouse, Aspen 19             2) Kelm, Jennica 19               
     3) Kutz, Marri 19                  4) Stafford, Sarah 20             
                  24.82       50.14 (25.32)     1:17.00 (26.86)     1:42.56 (25.56)
  7 Lewis & Clark College-OR  'A'                     1:42.65    1:42.99   24  
     1) Greene, Claire 19               2) Khong, Erin B 18               
     3) Murray, Sabrina M 18            4) Kometani, Kassie 20            
                  26.04       52.09 (26.05)     1:18.15 (26.06)     1:42.99 (24.84)
  8 Whitworth University Swim Team  'A'               1:46.20    1:44.60   22  
     1) Galbraith, Hannah 19            2) Boles, Emma 19                 
     3) Dressel, Elizabeth 19           4) Holmes, Jane 21                
                  25.58       51.90 (26.32)     1:18.17 (26.27)     1:44.60 (26.43)
  9 Soka University-CA  'A'                           1:47.56    1:45.54   18  
     1) Rossen, Hanna B 21              2) Cheam, Clarissa H 16           
     3) Lavigne, Cassidy D 21           4) Hagiya, Sachiko G 19           
                  27.36       52.82 (25.46)     1:19.17 (26.35)     1:45.54 (26.37)
 10 Southwestern Oregon CC-OR  'A'                    1:50.67    1:45.85   14  
     1) Engler, Piper A 18              2) Faulk, Mya                     
     3) Robinson, Jessica C 19          4) Hoyer, Khalani S 20            
                  26.69       54.66 (27.97)     1:20.49 (25.83)     1:45.85 (25.36)
 11 Whittier College-CA  'B'                          1:52.00    1:47.28   12  
     1) Heffner, Kayanna S 21           2) Ngo, Erika 21                  
     3) Mauldin, Lexi B 18              4) Unger, Victoria F 19           
                  26.55       53.76 (27.21)     1:19.84 (26.08)     1:47.28 (27.44)
 12 Lewis & Clark College-OR  'B'                     1:50.87    1:47.81   10  
     1) Raphael, Alex 21                2) Skaggs, Emily 19               
     3) Preski, Kasia F 19              4) Brandt, Julia M 18             
                  27.17       54.20 (27.03)     1:21.60 (27.40)     1:47.81 (26.21)
 13 Whitworth University Swim Team  'B'                    NT    1:50.42    8  
     1) Siegler, Jamie 18               2) Washburn, Megan 19             
     3) Knowlton, Courtlyn 21           4) Kulikowski, Allison 18         
                  25.70       52.85 (27.15)     1:22.76 (29.91)     1:50.42 (27.66)
 14 Southwestern Oregon CC-OR  'B'                    1:58.56    1:59.04    6  
     1) Graves, Addi F 18               2) Woodward, Kari N 18            
     3) Adams, Jo E 19                  4) Burfield, Marina M 19          
                  30.23     1:01.82 (31.59)     1:30.15 (28.33)     1:59.04 (28.89)
 15 Soka University-CA  'B'                           2:21.54    2:04.76    4  
     1) Feast, Lily E 18                2) Castanho, Kelsey R 18          
     3) Amoah, Delali E 21              4) Agrawal, Muskan 18             
                  28.37       59.88 (31.51)     1:31.20 (31.32)     2:04.76 (33.56)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitman College  'A'                              1:28.79    1:24.38   40  
     1) Sun, Clark G 22                 2) Schlenk, Noah C 21             
     3) Aslett, Colin J 18              4) Sears, Jared N 22              
                  20.81       42.27 (21.46)     1:03.62 (21.35)     1:24.38 (20.76)
  2 Whitworth University Swim Team  'A'               1:30.39    1:25.72   34  
     1) Lempert, Owen 20                2) Gonzalez, George 21            
     3) Wilber, Patrick 21              4) Schumann, Eben 20              
                  21.34       43.11 (21.77)     1:04.47 (21.36)     1:25.72 (21.25)
  3 Pacific Lutheran University-PN  'A'               1:28.92    1:26.02   32  
     1) Goodman, Jacob 20               2) Baligad, Bryson 20             
     3) Jett, Paul 21                   4) Singstad, Elijah 20            
                  22.01       43.03 (21.02)     1:04.68 (21.65)     1:26.02 (21.34)
  4 Lewis & Clark College-OR  'A'                     1:29.79    1:28.58   30  
     1) Monteleone, Kyle C 19           2) Bergh, August 20               
     3) Raphael, Sam 20                 4) Butcher, Andrew J 18           
                  22.61       44.76 (22.15)     1:07.27 (22.51)     1:28.58 (21.31)
  5 Whitman College  'B'                              1:36.87    1:29.00   28  
     1) Rodewald, Jonah D 20            2) Munro, Fisher J 20             
     3) Powell, Easton J 19             4) Bergeson, Lucas 19             
                  22.12       44.35 (22.23)     1:06.99 (22.64)     1:29.00 (22.01)
  6 Pacific Lutheran University-PN  'B'               1:31.52    1:29.02   26  
     1) Hecksel, Philip 18              2) Jerome, Bradley 20             
     3) Walker, Shane 19                4) Liu, Dennis 21                 
                  22.53       44.60 (22.07)     1:07.25 (22.65)     1:29.02 (21.77)
  7 University of Puget Sound-PN  'A'                 1:27.91    1:29.77   24  
     1) Crotteau, Alex M 18             2) Conery, Ian J 21               
     3) Dodge, Cody M 21                4) Done, Ethan 19                 
                  22.36       44.87 (22.51)     1:07.61 (22.74)     1:29.77 (22.16)
  8 Whitworth University Swim Team  'B'               1:34.66    1:30.74   22  
     1) Butler, Jacob 19                2) Lempert, Colin 22              
     3) Todd, Tristan 19                4) Grady, Ryan 18                 
                  22.83       45.59 (22.76)     1:07.99 (22.40)     1:30.74 (22.75)
  9 Southwestern Oregon CC-OR  'A'                    1:34.22    1:31.95   18  
     1) McGuire, Collin R 18            2) Fujii, Shin 22                 
     3) Cunningham, Payson K 18         4) Dean, Caleb T 19               
                  23.87       47.07 (23.20)     1:10.05 (22.98)     1:31.95 (21.90)
 10 Lewis & Clark College-OR  'B'                     1:35.11    1:32.51   14  
     1) Shepel, Ian A 18                2) Witmer, William 19             
     3) Gannon, Rowan 20                4) French, Miles H 22             
                  23.58       46.46 (22.88)     1:09.57 (23.11)     1:32.51 (22.94)
 11 University of Puget Sound-PN  'B'                 1:30.90    1:32.65   12  
     1) Wagers, Kade D 20               2) Christensen, Vaughn D 18       
     3) Bender, Travis K 19             4) Ruegg, Matt A 18               
                  22.65       45.84 (23.19)     1:09.30 (23.46)     1:32.65 (23.35)
 12 Southwestern Oregon CC-OR  'B'                    1:37.54    1:34.09   10  
     1) Scaglione, Christian A 18       2) Ferber, Noah H 18              
     3) Kraemer, Timmy G 18             4) Hole, Timothy V 18             
                  24.01       47.67 (23.66)     1:10.81 (23.14)     1:34.09 (23.28)
 13 Whittier College-CA  'A'                          1:30.00    1:36.13    8  
     1) Rivera, Adonnis U 19            2) Tuma, Trevor T 21              
     3) Blomso, Anders 21               4) Guade, Devin 18                
                  23.82       48.27 (24.45)     1:12.30 (24.03)     1:36.13 (23.83)
 
Event 7  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Skog, Calista J           19 Loggers-PN             59.44      58.38   20  
                  27.11       58.38 (31.27)                                        
  2 Duran, Sam                19 L&C-OR                 58.81      58.78   17  
                  27.60       58.78 (31.18)                                        
  3 Choe, Esther C            20 Whittier-CA          1:01.20      59.44   16  
                  27.96       59.44 (31.48)                                        
  4 Bishoff, Sydney           20 PLU-PN               1:00.32      59.58   15  
                  28.08       59.58 (31.50)                                        
  5 Davidson, Katie E         21 Whitman              1:00.42    1:00.30   14  
                  28.03     1:00.30 (32.27)                                        
  6 Hill, Zoe P               18 Whitman              1:01.34    1:01.25   13  
                  28.05     1:01.25 (33.20)                                        
  7 Kometani, Kassie          20 L&C-OR               1:01.39    1:01.58   12  
                  28.60     1:01.58 (32.98)                                        
  8 Bingea, Taylor            20 PLU-PN               1:01.83    1:01.74   11  
                  28.50     1:01.74 (33.24)                                        
B - Final
  9 Kotchik, Kristian D       20 Loggers-PN           1:02.07    1:01.71    9  
                  29.06     1:01.71 (32.65)                                        
 10 Gibson, Marissa           19 Whitworth            1:02.30    1:02.33    7  
                  29.25     1:02.33 (33.08)                                        
 11 Dimicco, Kayla N          22 Loggers-PN           1:02.36    1:02.39    6  
                  29.04     1:02.39 (33.35)                                        
 12 Mena, Carmen L            20 Loggers-PN           1:02.55    1:02.70    5  
                  29.23     1:02.70 (33.47)                                        
 13 Brammer, Lucia M          21 L&C-OR               1:02.69    1:02.71    4  
                  29.06     1:02.71 (33.65)                                        
 14 Petrini, Leah R           18 Whitman              1:02.31    1:02.92    3  
                  29.58     1:02.92 (33.34)                                        
 15 Nyman, Kaarina E          19 Loggers-PN           1:02.61    1:03.03    2  
                  29.43     1:03.03 (33.60)                                        
 16 Boles, Emma               19 Whitworth            1:01.94    1:03.62    1  
                  28.91     1:03.62 (34.71)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Pigot, Zu Z               20 Whittier-CA            49.19      47.71   20  
                  22.04       47.71 (25.67)                                        
  2 Schumann, Eben            20 Whitworth              49.09      49.09   17  
                  22.87       49.09 (26.22)                                        
  3 Jett, Paul                21 PLU-PN                 52.18      52.39   16  
                  24.48       52.39 (27.91)                                        
  4 Baligad, Bryson           20 PLU-PN                 52.29      52.43   15  
                  24.57       52.43 (27.86)                                        
  5 Sun, Clark G              22 Whitman                53.07      52.75   14  
                  24.67       52.75 (28.08)                                        
  6 Munro, Fisher J           20 Whitman                53.53      53.03   13  
                  24.68       53.03 (28.35)                                        
  7 Melsheimer, Tyler         19 Whitworth              54.34      53.31   12  
                  25.31       53.31 (28.00)                                        
  8 Monteleone, Kyle C        19 L&C-OR                 53.30      53.97   11  
                  25.05       53.97 (28.92)                                        
B - Final
  9 Todd, Tristan             19 Whitworth              54.98      53.96    9  
                  25.15       53.96 (28.81)                                        
 10 Mitchell, Nick P          21 Loggers-PN             54.42      54.19    7  
                  25.06       54.19 (29.13)                                        
 11 Christensen, Vaughn D     18 Loggers-PN             55.25      54.68    6  
                  25.44       54.68 (29.24)                                        
 12 Bergeson, Lucas           19 Whitman                54.69      54.72    5  
                  25.18       54.72 (29.54)                                        
 13 Sasano, Justin K          20 Loggers-PN             54.54      54.78    4  
                  25.74       54.78 (29.04)                                        
 14 Wright, Terry             19 PLU-PN                 54.87      55.27    3  
                  25.63       55.27 (29.64)                                        
 15 Schlenk, Noah C           21 Whitman                55.13      55.40    2  
                  25.98       55.40 (29.42)                                        
 16 Hecksel, Philip           18 PLU-PN                 55.03      55.88    1  
                  26.25       55.88 (29.63)                                        
 
Event 9  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Simpson, Kaycee           19 PLU-PN               2:26.25    2:21.68   20  
                  32.14     1:08.44 (36.30)     1:45.58 (37.14)     2:21.68 (36.10)
  2 Melara, Alexa M           18 Whittier-CA          2:28.22    2:21.78   17  
                  32.19     1:08.07 (35.88)     1:45.41 (37.34)     2:21.78 (36.37)
  3 Nguyenle, Victoria        19 PLU-PN               2:28.57    2:24.08   16  
                  32.39     1:08.23 (35.84)     1:45.78 (37.55)     2:24.08 (38.30)
  4 Callahan, Kelli E         19 Loggers-PN           2:28.83    2:28.50   15  
                  32.65     1:09.20 (36.55)     1:47.99 (38.79)     2:28.50 (40.51)
  5 Siegler, Jamie            18 Whitworth            2:30.64    2:28.69   14  
                  33.24     1:10.99 (37.75)     1:48.66 (37.67)     2:28.69 (40.03)
  6 Williams, Miranda C       19 Whitman              2:31.66    2:28.90   13  
                  34.32     1:12.01 (37.69)     1:50.84 (38.83)     2:28.90 (38.06)
  7 Hoffman, Becca A          19 Whitman              2:31.82    2:31.12   12  
                  32.93     1:10.51 (37.58)     1:49.43 (38.92)     2:31.12 (41.69)
  8 Khong, Erin B             18 L&C-OR               2:33.12    2:32.38   11  
                  34.50     1:13.04 (38.54)     1:52.33 (39.29)     2:32.38 (40.05)
B - Final
  9 Heffner, Kayanna S        21 Whittier-CA          2:35.89    2:32.64    9  
                  34.83     1:13.72 (38.89)     1:51.52 (37.80)     2:32.64 (41.12)
 10 Stiver, Austin W          20 Loggers-PN           2:35.51    2:32.71    7  
                  34.81     1:14.02 (39.21)     1:53.54 (39.52)     2:32.71 (39.17)
 11 Webb, Kylie               20 PLU-PN               2:33.51    2:33.13    6  
                  35.26     1:14.11 (38.85)     1:53.50 (39.39)     2:33.13 (39.63)
 12 Li, Amanda K              20 Whitman              2:36.12    2:34.31    5  
                  35.72     1:15.19 (39.47)     1:55.16 (39.97)     2:34.31 (39.15)
 13 Cheam, Clarissa H         16 SOKA-CA              2:35.74    2:34.64    4  
                  33.81     1:13.24 (39.43)     1:54.01 (40.77)     2:34.64 (40.63)
 14 Mickelson, Emma           18 PLU-PN               2:35.37    2:36.09    3  
                  34.75     1:14.18 (39.43)     1:55.07 (40.89)     2:36.09 (41.02)
 15 Raphael, Alex             21 L&C-OR               2:36.86    2:37.35    2  
                  35.40     1:15.88 (40.48)     1:56.55 (40.67)     2:37.35 (40.80)
 16 Mundle, Whitney           20 PLU-PN               2:36.41    2:39.91    1  
                  35.36     1:15.72 (40.36)     1:57.61 (41.89)     2:39.91 (42.30)
 
Event 10  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Grady, Ryan               18 Whitworth            2:11.12    2:08.55   20  
                  28.59     1:01.32 (32.73)     1:35.29 (33.97)     2:08.55 (33.26)
  2 Liu, Dennis               21 PLU-PN               2:13.18    2:09.13   17  
                  29.15     1:01.74 (32.59)     1:34.86 (33.12)     2:09.13 (34.27)
  3 Williams, Shane A         19 Swocc-OR             2:11.85    2:10.74   16  
                  28.63     1:01.00 (32.37)     1:35.18 (34.18)     2:10.74 (35.56)
  4 French, Miles H           22 L&C-OR               2:12.43    2:11.64   15  
                  28.52     1:01.05 (32.53)     1:35.58 (34.53)     2:11.64 (36.06)
  5 Davies, Jake              19 Whitworth            2:12.44    2:12.24   14  
                  29.37     1:02.24 (32.87)     1:36.63 (34.39)     2:12.24 (35.61)
  6 Conery, Ian J             21 Loggers-PN           2:13.44    2:12.60   13  
                  29.62     1:03.60 (33.98)     1:38.69 (35.09)     2:12.60 (33.91)
  7 Nussbaum, Keith T         21 Whitman              2:14.76    2:16.10   12  
                  30.32     1:04.31 (33.99)     1:39.48 (35.17)     2:16.10 (36.62)
  8 Cunningham, Payson K      18 Swocc-OR             2:15.10    2:20.15   11  
                  30.27     1:04.71 (34.44)     1:41.20 (36.49)     2:20.15 (38.95)
B - Final
  9 Rodewald, Jonah D         20 Whitman              2:16.26    2:15.33    9  
                  31.20     1:06.33 (35.13)     1:40.84 (34.51)     2:15.33 (34.49)
 10 Wagers, Kade D            20 Loggers-PN           2:18.10    2:16.24    7  
                  30.51     1:04.84 (34.33)     1:40.79 (35.95)     2:16.24 (35.45)
 11 Witmer, William           19 L&C-OR               2:18.49    2:16.37    6  
                  30.53     1:04.78 (34.25)     1:40.32 (35.54)     2:16.37 (36.05)
 12 Jackson, Matt             19 L&C-OR               2:16.48    2:17.19    5  
                  30.65     1:05.35 (34.70)     1:40.81 (35.46)     2:17.19 (36.38)
 13 Koivisto, Seth            18 PLU-PN               2:19.03    2:17.38    4  
                  30.48     1:05.40 (34.92)     1:41.60 (36.20)     2:17.38 (35.78)
 14 Kawakami, Sam             21 PLU-PN               2:19.07    2:18.82    3  
                  30.46     1:05.39 (34.93)     1:41.87 (36.48)     2:18.82 (36.95)
 15 Hippe, Kyle               18 PLU-PN               2:20.94    2:20.65    2  
                  31.45     1:06.97 (35.52)     1:43.30 (36.33)     2:20.65 (37.35)
 16 Scaglione, Christian A    18 Swocc-OR             2:20.96    2:20.99    1  
                  31.71     1:07.79 (36.08)     1:44.62 (36.83)     2:20.99 (36.37)
 
Event 11  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Galbraith, Hannah         19 Whitworth            2:07.90    2:06.63   20  
                  29.58     1:01.71 (32.13)     1:34.08 (32.37)     2:06.63 (32.55)
  2 Geske, Brooke A           18 Whittier-CA          2:10.38    2:06.82   17  
                  30.36     1:02.60 (32.24)     1:35.46 (32.86)     2:06.82 (31.36)
  3 Selznick, Mara K          20 Whitman              2:08.19    2:07.25   16  
                  29.71     1:01.49 (31.78)     1:34.21 (32.72)     2:07.25 (33.04)
  4 Cook, Kassidy L           18 Loggers-PN           2:09.04    2:08.52   15  
                  29.59     1:02.16 (32.57)     1:35.48 (33.32)     2:08.52 (33.04)
  5 Duran, Sam                19 L&C-OR               2:06.84    2:09.54   14  
                  29.67     1:02.33 (32.66)     1:36.40 (34.07)     2:09.54 (33.14)
  6 Kishaba, Kiyomi           18 PLU-PN               2:12.45    2:10.01   13  
                  29.87     1:02.23 (32.36)     1:36.31 (34.08)     2:10.01 (33.70)
  7 Stahlecker, Tara E        21 Whitman              2:14.29    2:13.67   12  
                  32.64     1:06.44 (33.80)     1:41.13 (34.69)     2:13.67 (32.54)
  8 Shannon, Alex             19 PLU-PN               2:12.88    2:14.91   11  
                  30.69     1:04.36 (33.67)     1:40.21 (35.85)     2:14.91 (34.70)
B - Final
  9 Mauldin, Lexi B           18 Whittier-CA          2:15.82    2:14.52    9  
                  31.45     1:05.36 (33.91)     1:39.89 (34.53)     2:14.52 (34.63)
 10 Dressel, Elizabeth        19 Whitworth            2:15.03    2:14.78    7  
                  31.78     1:05.50 (33.72)     1:40.45 (34.95)     2:14.78 (34.33)
 11 Cox, Olivia               19 Whitworth            2:14.48    2:15.37    6  
                  31.46     1:05.69 (34.23)     1:40.90 (35.21)     2:15.37 (34.47)
 12 Kriz, Maddie H            19 Loggers-PN           2:16.76    2:15.94    5  
                  31.88     1:06.03 (34.15)     1:41.41 (35.38)     2:15.94 (34.53)
 13 Kulikowski, Allison       18 Whitworth            2:15.86    2:16.93    4  
                  32.45     1:07.08 (34.63)     1:42.19 (35.11)     2:16.93 (34.74)
 14 Inouye, Keiko             21 PLU-PN               2:18.27    2:17.19    3  
                  32.39     1:07.23 (34.84)     1:42.39 (35.16)     2:17.19 (34.80)
 15 Kutz, Marri               19 PLU-PN               2:20.19    2:20.92    2  
                  31.87     1:07.04 (35.17)     1:43.60 (36.56)     2:20.92 (37.32)
 16 Dunn, Greta R             20 Loggers-PN           2:19.99    2:21.15    1  
                  32.35     1:07.71 (35.36)     1:44.30 (36.59)     2:21.15 (36.85)
 
Event 12  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rossmiller, Byron         19 Whitworth            1:53.61    1:52.15   20  
                  26.24       54.71 (28.47)     1:23.28 (28.57)     1:52.15 (28.87)
  2 Wilber, Patrick           21 Whitworth            1:59.88    1:53.37   17  
                  25.59       54.82 (29.23)     1:24.25 (29.43)     1:53.37 (29.12)
  3 Reimers, Dylan W          19 Loggers-PN           1:53.47    1:54.05   16  
                  27.16       56.13 (28.97)     1:24.87 (28.74)     1:54.05 (29.18)
  4 Buchanan, James           19 PLU-PN               1:59.98    1:55.08   15  
                  26.96       55.28 (28.32)     1:25.06 (29.78)     1:55.08 (30.02)
  5 Aslett, Colin J           18 Whitman              1:57.10    1:56.76   14  
                  27.16       57.00 (29.84)     1:27.36 (30.36)     1:56.76 (29.40)
  6 Montagriff-Peck, Monty W  19 SOKA-CA              2:00.60    1:59.98   13  
                  27.60       57.55 (29.95)     1:28.44 (30.89)     1:59.98 (31.54)
  7 Baligad, Bryson           20 PLU-PN               1:58.54    2:00.61   12  
                  27.03       56.81 (29.78)     1:28.58 (31.77)     2:00.61 (32.03)
  8 Van Boven, Caleb F        21 Loggers-PN           2:03.55    2:02.41   11  
                  28.21       58.56 (30.35)     1:30.05 (31.49)     2:02.41 (32.36)
B - Final
  9 Goodman, Jacob            20 PLU-PN               2:04.35    2:01.60    9  
                  28.53       59.81 (31.28)     1:32.02 (32.21)     2:01.60 (29.58)
 10 Arnsparger, Will N        19 Whittier-CA          2:03.57    2:01.78    7  
                  28.55       59.23 (30.68)     1:30.38 (31.15)     2:01.78 (31.40)
 11 Clark, Brandon A          19 Whitworth            2:03.58    2:02.85    6  
                  28.76       59.27 (30.51)     1:30.52 (31.25)     2:02.85 (32.33)
 12 Dean, Caleb T             19 Swocc-OR             2:03.63    2:02.89    5  
                  28.73       59.45 (30.72)     1:31.52 (32.07)     2:02.89 (31.37)
 13 Vieira, Kekoa             19 PLU-PN               2:06.53    2:03.52    4  
                  28.51       59.89 (31.38)     1:31.92 (32.03)     2:03.52 (31.60)
 14 Shepel, Ian A             18 L&C-OR               2:05.86    2:04.62    3  
                  28.55     1:00.15 (31.60)     1:32.50 (32.35)     2:04.62 (32.12)
 15 Hippe, Kyle               18 PLU-PN               2:05.16    2:05.13    2  
                  29.48     1:00.59 (31.11)     1:32.55 (31.96)     2:05.13 (32.58)
 16 Limon, Anthony            23 Whitworth            2:04.18    2:05.18    1  
                  29.68     1:00.50 (30.82)     1:32.39 (31.89)     2:05.18 (32.79)
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Geske, Brooke A           18 Whittier-CA            53.94      52.40   20  
                  25.37       52.40 (27.03)                                        
  2 Skog, Calista J           19 Loggers-PN             54.65      54.25   17  
                  25.71       54.25 (28.54)                                        
  3 Kometani, Kassie          20 L&C-OR                 54.58      54.37   16  
                  26.26       54.37 (28.11)                                        
  4 Bishoff, Sydney           20 PLU-PN                 55.01      54.96   15  
                  26.45       54.96 (28.51)                                        
  5 Hill, Zoe P               18 Whitman                55.29      55.06   14  
                  26.37       55.06 (28.69)                                        
  6 Dimicco, Kayla N          22 Loggers-PN             55.75      55.55   13  
                  27.29       55.55 (28.26)                                        
  7 Thomas, Gaby M            20 Whitman                55.21      55.60   12  
                  26.74       55.60 (28.86)                                        
  8 Hoops, Allison B          21 Loggers-PN             55.67      56.22   11  
                  26.83       56.22 (29.39)                                        
B - Final
  9 Kearney, Lauren           19 PLU-PN                 55.92      55.37    9  
                  26.44       55.37 (28.93)                                        
 10 Stafford, Sarah           20 PLU-PN                 56.52      55.52    7  
                  26.80       55.52 (28.72)                                        
 11 Haven, Kai L              20 Loggers-PN             56.50      56.10    6  
                  26.70       56.10 (29.40)                                        
 12 Nowicki, Brianna A        20 Whittier-CA            56.92      56.38    5  
                  26.86       56.38 (29.52)                                        
 13 Luong, Jessica S          19 Whitman                57.05      56.62    4  
                  27.26       56.62 (29.36)                                        
 14 Low, Jill S               20 Whitman                57.64      56.75    3  
                  27.23       56.75 (29.52)                                        
 15 Kelm, Jennica             19 PLU-PN                 56.61      56.89    2  
                  27.17       56.89 (29.72)                                        
 16 Jenkins, Erin D           20 Loggers-PN             56.55      57.21    1  
                  27.33       57.21 (29.88)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Pigot, Zu Z               20 Whittier-CA            46.03      45.20   20  
                  21.57       45.20 (23.63)                                        
  2 Sun, Clark G              22 Whitman                46.70      45.94   17  
                  22.27       45.94 (23.67)                                        
  3 Singstad, Elijah          20 PLU-PN                 47.97      47.81   16  
                  22.84       47.81 (24.97)                                        
  4 Lempert, Owen             20 Whitworth              47.94      48.10   15  
                  23.17       48.10 (24.93)                                        
  5 Nunn, Michael M           22 SOKA-CA                48.57      48.46   14  
                  22.99       48.46 (25.47)                                        
  6 Butcher, Andrew J         18 L&C-OR                 48.73      49.24   13  
                  23.62       49.24 (25.62)                                        
  7 Schumann, Eben            20 Whitworth              48.34      50.11   12  
                  23.39       50.11 (26.72)                                        
  8 Goodman, Jacob            20 PLU-PN                 48.38      50.16   11  
                  23.84       50.16 (26.32)                                        
B - Final
  9 Sears, Jared N            22 Whitman                49.32      47.87    9  
                  23.08       47.87 (24.79)                                        
 10 Jerome, Bradley           20 PLU-PN                 49.05      48.77    7  
                  23.41       48.77 (25.36)                                        
 11 Bergh, August             20 L&C-OR                 49.59      48.79    6  
                  23.78       48.79 (25.01)                                        
 12 Gonzalez, George          21 Whitworth              49.11      48.95    5  
                  23.48       48.95 (25.47)                                        
 13 Schlenk, Noah C           21 Whitman                49.36      49.33    4  
                  23.95       49.33 (25.38)                                        
 14 Todd, Tristan             19 Whitworth              49.45      49.57    3  
                  23.63       49.57 (25.94)                                        
 15 Jett, Paul                21 PLU-PN                 49.28      50.39    2  
                  24.01       50.39 (26.38)                                        
 16 Dean, Caleb T             19 Swocc-OR               49.50      51.00    1  
                  24.35       51.00 (26.65)                                        
 
Event 15  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Callahan, Kelli E         19 Loggers-PN           2:09.27    2:08.93   20  
                  28.17     1:01.10 (32.93)     1:38.05 (36.95)     2:08.93 (30.88)
  2 Simpson, Kaycee           19 PLU-PN               2:14.04    2:11.09   17  
                  28.06     1:02.82 (34.76)     1:40.52 (37.70)     2:11.09 (30.57)
  3 Stahlecker, Tara E        21 Whitman              2:14.90    2:14.84   16  
                  29.54     1:02.65 (33.11)     1:44.82 (42.17)     2:14.84 (30.02)
  4 Holmes, Jane              21 Whitworth            2:16.66    2:15.58   15  
                  29.96     1:04.80 (34.84)     1:44.51 (39.71)     2:15.58 (31.07)
  5 Cheam, Clarissa H         16 SOKA-CA              2:16.25    2:16.16   14  
                  29.66     1:04.76 (35.10)     1:44.43 (39.67)     2:16.16 (31.73)
  6 Khong, Erin B             18 L&C-OR               2:17.40    2:16.63   13  
                  29.43     1:05.12 (35.69)     1:44.71 (39.59)     2:16.63 (31.92)
  7 Selznick, Mara K          20 Whitman              2:14.39    2:17.68   12  
                  28.39     1:02.53 (34.14)     1:44.73 (42.20)     2:17.68 (32.95)
  8 Webb, Kylie               20 PLU-PN               2:17.62    2:18.48   11  
                  29.86     1:05.26 (35.40)     1:45.75 (40.49)     2:18.48 (32.73)
B - Final
  9 Melara, Alexa M           18 Whittier-CA          2:19.67    2:13.49    9  
                  29.60     1:04.76 (35.16)     1:42.41 (37.65)     2:13.49 (31.08)
 10 Choe, Esther C            20 Whittier-CA          2:19.20    2:15.63    7  
                  28.49     1:04.61 (36.12)     1:44.79 (40.18)     2:15.63 (30.84)
 11 Nguyenle, Victoria        19 PLU-PN               2:17.93    2:15.75    6  
                  29.33     1:04.99 (35.66)     1:42.97 (37.98)     2:15.75 (32.78)
 12 Muller, Jenna             18 PLU-PN               2:19.14    2:18.80    5  
                  29.72     1:06.50 (36.78)     1:47.29 (40.79)     2:18.80 (31.51)
 13 Siegler, Jamie            18 Whitworth            2:18.43    2:20.08    4  
                  30.46     1:10.56 (40.10)     1:47.55 (36.99)     2:20.08 (32.53)
 14 Boles, Emma               19 Whitworth            2:18.92    2:20.73    3  
                  30.18     1:06.55 (36.37)     1:47.19 (40.64)     2:20.73 (33.54)
 15 Shannon, Alex             19 PLU-PN               2:19.97    2:21.98    2  
                  30.41     1:05.32 (34.91)     1:48.53 (43.21)     2:21.98 (33.45)
 16 McMurray, Maddie J        21 Whittier-CA          2:20.02    2:24.23    1  
                  30.58     1:08.66 (38.08)     1:50.44 (41.78)     2:24.23 (33.79)
 
Event 16  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Davies, Jake              19 Whitworth            2:00.48    1:59.96   20  
                  26.16       56.90 (30.74)     1:30.58 (33.68)     1:59.96 (29.38)
  2 Munro, Fisher J           20 Whitman              2:01.15    2:00.82   17  
                  25.42       57.16 (31.74)     1:33.12 (35.96)     2:00.82 (27.70)
  3 Koivisto, Seth            18 PLU-PN               2:02.11    2:01.78   16  
                  26.38       57.40 (31.02)     1:32.81 (35.41)     2:01.78 (28.97)
  4 Liu, Dennis               21 PLU-PN               2:02.63    2:01.94   15  
                  26.02       58.21 (32.19)     1:33.12 (34.91)     2:01.94 (28.82)
  5 Rodewald, Jonah D         20 Whitman              2:01.25    2:02.96   14  
                  26.25       57.78 (31.53)     1:33.65 (35.87)     2:02.96 (29.31)
  6 Jett, Paul                21 PLU-PN               2:01.29    2:03.38   13  
                  25.59       58.44 (32.85)     1:34.56 (36.12)     2:03.38 (28.82)
  7 Sasano, Justin K          20 Loggers-PN           2:02.18    2:03.44   12  
                  26.13                             1:36.30 ( )     2:03.44 (27.14)
  8 Nussbaum, Keith T         21 Whitman              2:02.97    2:03.72   11  
                  26.80       59.85 (33.05)     1:34.83 (34.98)     2:03.72 (28.89)
B - Final
  9 Melsheimer, Tyler         19 Whitworth            2:05.78    2:02.79    9  
                  26.86       57.56 (30.70)     1:33.70 (36.14)     2:02.79 (29.09)
 10 Williams, Shane A         19 Swocc-OR             2:03.34    2:04.39    7  
                  27.05       59.36 (32.31)     1:34.62 (35.26)     2:04.39 (29.77)
 11 Montagriff-Peck, Monty W  19 SOKA-CA              2:06.15    2:04.54    6  
                  26.58       57.85 (31.27)     1:35.15 (37.30)     2:04.54 (29.39)
 12 Ruegg, Matt A             18 Loggers-PN           2:04.19    2:05.90    5  
                  26.34       59.93 (33.59)     1:36.32 (36.39)     2:05.90 (29.58)
 13 Conery, Ian J             21 Loggers-PN           2:07.15    2:06.27    4  
                  26.44     1:00.33 (33.89)     1:36.17 (35.84)     2:06.27 (30.10)
 14 Rivera, Adonnis U         19 Whittier-CA          2:06.34    2:06.36    3  
                  26.93     1:02.33 (35.40)     1:37.01 (34.68)     2:06.36 (29.35)
 15 Cunningham, Payson K      18 Swocc-OR             2:03.95    2:08.52    2  
                  26.94       59.43 (32.49)     1:35.84 (36.41)     2:08.52 (32.68)
 16 Van Boven, Caleb F        21 Loggers-PN           2:05.55    2:09.55    1  
                  27.71       59.88 (32.17)     1:37.71 (37.83)     2:09.55 (31.84)
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Vagt, Molly               19 Whitworth            5:16.02    5:13.20   20  
                  28.43       59.48 (31.05)     1:31.16 (31.68)     2:03.44 (32.28)
        2:35.23 (31.79)     3:07.59 (32.36)     3:40.00 (32.41)     4:12.14 (32.14)
        4:43.53 (31.39)     5:13.20 (29.67)                                        
  2 Bingea, Taylor            20 PLU-PN               5:16.98    5:14.56   17  
                  29.06     1:00.10 (31.04)     1:31.79 (31.69)     2:03.86 (32.07)
        2:35.69 (31.83)     3:07.72 (32.03)     3:39.78 (32.06)     4:11.80 (32.02)
        4:43.59 (31.79)     5:14.56 (30.97)                                        
  3 Davidson, Sarah A         19 Whitman              5:17.08    5:18.88   16  
                  29.09     1:00.12 (31.03)     1:31.87 (31.75)     2:03.76 (31.89)
        2:36.18 (32.42)     3:08.63 (32.45)     3:41.26 (32.63)     4:13.81 (32.55)
        4:46.75 (32.94)     5:18.88 (32.13)                                        
  4 Gibson, Marissa           19 Whitworth            5:26.30    5:26.24   15  
                  30.28     1:02.97 (32.69)     1:36.48 (33.51)     2:09.86 (33.38)
        2:42.82 (32.96)     3:16.48 (33.66)     3:49.76 (33.28)     4:23.13 (33.37)
        4:55.42 (32.29)     5:26.24 (30.82)                                        
  5 Mena, Carmen L            20 Loggers-PN           5:24.74    5:27.51   14  
                  29.54     1:01.71 (32.17)     1:34.96 (33.25)     2:08.27 (33.31)
        2:41.23 (32.96)     3:13.74 (32.51)     3:47.16 (33.42)     4:20.98 (33.82)
        4:54.75 (33.77)     5:27.51 (32.76)                                        
  6 Resnick, Sydni M          18 Loggers-PN           5:26.42    5:28.27   13  
                  30.18     1:03.02 (32.84)     1:36.24 (33.22)     2:09.78 (33.54)
        2:43.23 (33.45)     3:16.86 (33.63)     3:50.47 (33.61)     4:23.93 (33.46)
        4:56.80 (32.87)     5:28.27 (31.47)                                        
  7 Murray, Sabrina M         18 L&C-OR               5:30.23    5:31.91   12  
                  29.89     1:02.26 (32.37)     1:35.55 (33.29)     2:08.70 (33.15)
        2:42.31 (33.61)     3:16.48 (34.17)     3:50.50 (34.02)     4:24.68 (34.18)
        4:58.51 (33.83)     5:31.91 (33.40)                                        
  8 Kulikowski, Allison       18 Whitworth            5:26.14    5:33.10   11  
                  30.40     1:03.34 (32.94)     1:37.11 (33.77)     2:10.79 (33.68)
        2:44.68 (33.89)     3:18.78 (34.10)     3:52.75 (33.97)     4:26.74 (33.99)
        5:00.39 (33.65)     5:33.10 (32.71)                                        
B - Final
  9 Muller, Jenna             18 PLU-PN               5:33.09    5:26.80    9  
                  29.48     1:01.82 (32.34)     1:34.97 (33.15)     2:08.52 (33.55)
        2:42.02 (33.50)     3:15.66 (33.64)     3:49.13 (33.47)     4:22.14 (33.01)
        4:55.35 (33.21)     5:26.80 (31.45)                                        
 10 Thomas, Gaby M            20 Whitman              5:30.51    5:29.54    7  
                  29.45     1:02.39 (32.94)     1:35.81 (33.42)     2:09.37 (33.56)
        2:42.99 (33.62)     3:16.63 (33.64)     3:50.52 (33.89)     4:24.14 (33.62)
        4:57.20 (33.06)     5:29.54 (32.34)                                        
 11 Kriz, Maddie H            19 Loggers-PN           5:37.36    5:31.75    6  
                  29.70     1:02.93 (33.23)     1:36.97 (34.04)     2:11.10 (34.13)
        2:44.67 (33.57)     3:18.59 (33.92)     3:51.89 (33.30)     4:25.32 (33.43)
        4:59.17 (33.85)     5:31.75 (32.58)                                        
 12 Cox, Olivia               19 Whitworth            5:34.26    5:34.26    5  
                  30.08     1:03.74 (33.66)     1:37.85 (34.11)     2:11.91 (34.06)
        2:45.89 (33.98)     3:19.96 (34.07)     3:53.95 (33.99)     4:28.41 (34.46)
        5:02.20 (33.79)     5:34.26 (32.06)                                        
 13 McMurray, Maddie J        21 Whittier-CA          5:35.48    5:34.69    4  
                  29.56     1:02.91 (33.35)     1:37.08 (34.17)     2:11.02 (33.94)
        2:45.52 (34.50)     3:20.11 (34.59)     3:53.63 (33.52)     4:27.68 (34.05)
        5:01.86 (34.18)     5:34.69 (32.83)                                        
 14 James, Anna R             21 L&C-OR               5:37.73    5:34.79    3  
                  30.38     1:03.58 (33.20)     1:36.88 (33.30)     2:10.60 (33.72)
        2:44.51 (33.91)     3:19.16 (34.65)     3:53.53 (34.37)     4:28.36 (34.83)
        5:02.06 (33.70)     5:34.79 (32.73)                                        
 15 Greene, Claire            19 L&C-OR               5:33.91    5:35.51    2  
                  29.41     1:02.71 (33.30)     1:36.66 (33.95)     2:11.02 (34.36)
        2:45.40 (34.38)     3:19.51 (34.11)     3:53.74 (34.23)     4:28.15 (34.41)
        5:02.38 (34.23)     5:35.51 (33.13)                                        
 16 Petrini, Leah R           18 Whitman              5:36.58    5:47.47    1  
                  30.86     1:05.12 (34.26)     1:39.96 (34.84)     2:14.98 (35.02)
        2:50.05 (35.07)     3:25.50 (35.45)     4:01.15 (35.65)     4:37.03 (35.88)
        5:12.74 (35.71)     5:47.47 (34.73)                                        
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Reimers, Dylan W          19 Loggers-PN           4:42.17    4:40.47   20  
                  25.15       52.39 (27.24)     1:20.55 (28.16)     1:48.81 (28.26)
        2:17.28 (28.47)     2:45.76 (28.48)     3:14.61 (28.85)     3:43.43 (28.82)
        4:12.33 (28.90)     4:40.47 (28.14)                                        
  2 Grady, Ryan               18 Whitworth            4:49.12    4:47.34   17  
                  25.36       53.26 (27.90)     1:21.65 (28.39)     1:50.40 (28.75)
        2:19.41 (29.01)     2:48.31 (28.90)     3:17.97 (29.66)     3:48.14 (30.17)
        4:17.59 (29.45)     4:47.34 (29.75)                                        
  3 McCollough, Jake          21 Whitworth            4:54.07    4:49.16   16  
                  25.71       54.17 (28.46)     1:23.11 (28.94)     1:52.54 (29.43)
        2:21.41 (28.87)     2:50.72 (29.31)     3:19.89 (29.17)     3:49.58 (29.69)
        4:19.74 (30.16)     4:49.16 (29.42)                                        
  4 Monteleone, Kyle C        19 L&C-OR               4:50.66    4:49.82   15  
                  25.67       54.45 (28.78)     1:23.58 (29.13)     1:53.29 (29.71)
        2:23.16 (29.87)     2:52.90 (29.74)     3:21.82 (28.92)     3:50.86 (29.04)
        4:20.53 (29.67)     4:49.82 (29.29)                                        
  5 Brook, Jacob              21 Whitworth            4:53.39    4:52.30   14  
                  25.41       53.47 (28.06)     1:22.22 (28.75)     1:51.64 (29.42)
        2:21.44 (29.80)     2:51.42 (29.98)     3:21.85 (30.43)     3:51.97 (30.12)
        4:22.46 (30.49)     4:52.30 (29.84)                                        
  6 McGuire, Collin R         18 Swocc-OR             4:54.24    4:54.62   13  
                  26.89       55.93 (29.04)     1:25.43 (29.50)     1:55.12 (29.69)
        2:24.60 (29.48)     2:54.56 (29.96)     3:24.42 (29.86)     3:54.75 (30.33)
        4:25.01 (30.26)     4:54.62 (29.61)                                        
  7 Bergh, August             20 L&C-OR               4:57.36    4:57.07   12  
                  26.71       56.44 (29.73)     1:26.70 (30.26)     1:57.11 (30.41)
        2:27.73 (30.62)     2:58.31 (30.58)     3:28.18 (29.87)     3:58.03 (29.85)
        4:28.07 (30.04)     4:57.07 (29.00)                                        
  8 Jerome, Bradley           20 PLU-PN               4:53.15    5:01.03   11  
                  26.74       55.88 (29.14)     1:25.93 (30.05)     1:56.20 (30.27)
        2:26.61 (30.41)     2:57.58 (30.97)     3:28.57 (30.99)     3:59.84 (31.27)
        4:30.88 (31.04)     5:01.03 (30.15)                                        
B - Final
  9 Mitchell, Nick P          21 Loggers-PN           4:57.55    4:52.43    9  
                  25.97       54.76 (28.79)     1:24.01 (29.25)     1:53.71 (29.70)
        2:23.29 (29.58)     2:53.06 (29.77)     3:22.96 (29.90)     3:52.83 (29.87)
        4:23.17 (30.34)     4:52.43 (29.26)                                        
 10 Butler, Jacob             19 Whitworth            5:01.64    4:54.06    7  
                  26.30       55.86 (29.56)     1:25.78 (29.92)     1:56.10 (30.32)
        2:26.60 (30.50)     2:56.04 (29.44)     3:25.02 (28.98)     3:55.18 (30.16)
        4:24.93 (29.75)     4:54.06 (29.13)                                        
 11 Sears, Jared N            22 Whitman              4:58.67    4:57.13    6  
                  25.99       55.30 (29.31)     1:25.09 (29.79)     1:55.07 (29.98)
        2:25.38 (30.31)     2:56.03 (30.65)     3:26.82 (30.79)     3:57.90 (31.08)
        4:28.62 (30.72)     4:57.13 (28.51)                                        
 12 Bergeson, Lucas           19 Whitman              4:58.81    4:58.38    5  
                  26.28       55.17 (28.89)     1:24.56 (29.39)     1:54.97 (30.41)
        2:25.68 (30.71)     2:56.41 (30.73)     3:27.24 (30.83)     3:58.24 (31.00)
        4:29.15 (30.91)     4:58.38 (29.23)                                        
 13 Curtis, Jackson           20 PLU-PN               5:07.07    5:00.27    4  
                  26.32       55.40 (29.08)     1:25.06 (29.66)     1:55.69 (30.63)
        2:26.62 (30.93)     2:57.01 (30.39)     3:27.83 (30.82)     3:59.13 (31.30)
        4:30.36 (31.23)     5:00.27 (29.91)                                        
 14 Arnsparger, Will N        19 Whittier-CA          5:11.61    5:07.08    3  
                  26.55       56.07 (29.52)     1:26.25 (30.18)     1:56.76 (30.51)
        2:27.93 (31.17)     2:59.39 (31.46)     3:31.07 (31.68)     4:03.12 (32.05)
        4:35.19 (32.07)     5:07.08 (31.89)                                        
 15 Limon, Anthony            23 Whitworth            5:02.09    5:14.18    2  
                  26.85       56.11 (29.26)     1:27.17 (31.06)     1:59.44 (32.27)
        2:32.01 (32.57)     3:04.63 (32.62)     3:36.99 (32.36)     4:09.85 (32.86)
        4:42.13 (32.28)     5:14.18 (32.05)                                        
 16 Buchanan, James           19 PLU-PN               5:08.45    5:15.71    1  
                  27.98       57.91 (29.93)     1:29.87 (31.96)     2:01.98 (32.11)
        2:35.06 (33.08)     3:07.04 (31.98)     3:39.83 (32.79)     4:12.28 (32.45)
        4:44.56 (32.28)     5:15.71 (31.15)                                        
 
Event 19  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whittier College-CA  'A'                          4:05.72    4:00.68   40  
     1) Mauldin, Lexi B 18              2) Melara, Alexa M 18             
     3) Choe, Esther C 20               4) Geske, Brooke A 18             
                  29.90   1:01.46 (1:01.46)     1:32.36 (30.90)   2:08.49 (1:07.03)
        2:36.48 (27.99)   3:08.90 (1:00.41)     3:33.44 (24.54)     4:00.68 (51.78)
  2 Whitman College  'A'                              4:10.72    4:01.57   34  
     1) Selznick, Mara K 20             2) Hoffman, Becca A 19            
     3) Davidson, Katie E 21            4) Stahlecker, Tara E 21          
                  28.87       59.52 (59.52)     1:31.37 (31.85)   2:08.25 (1:08.73)
        2:35.37 (27.12)     3:08.15 (59.90)     3:33.76 (25.61)     4:01.57 (53.42)
  3 Pacific Lutheran University-PN  'A'               4:09.80    4:01.82   32  
     1) Kishaba, Kiyomi 18              2) Booth, Danielle 20             
     3) Simpson, Kaycee 19              4) Bishoff, Sydney 20             
                  29.30   1:00.17 (1:00.17)     1:32.69 (32.52)   2:10.20 (1:10.03)
        2:36.28 (26.08)     3:07.20 (57.00)     3:32.97 (25.77)     4:01.82 (54.62)
  4 University of Puget Sound-PN  'A'                 3:55.88    4:02.89   30  
     1) Cook, Kassidy L 18              2) Callahan, Kelli E 19           
     3) Skog, Calista J 19              4) Dimicco, Kayla N 22            
                  29.05   1:00.44 (1:00.44)     1:31.82 (31.38)   2:07.71 (1:07.27)
        2:35.60 (27.89)   3:07.83 (1:00.12)     3:25.59 (17.76)     4:02.89 (55.06)
  5 Whitworth University Swim Team  'A'               4:11.96    4:04.85   28  
     1) Galbraith, Hannah 19            2) Siegler, Jamie 18              
     3) Vagt, Molly 19                  4) Holmes, Jane 21                
                  28.24       58.12 (58.12)     1:30.05 (31.93)   2:07.64 (1:09.52)
        2:35.56 (27.92)   3:08.52 (1:00.88)     3:35.08 (26.56)     4:04.85 (56.33)
  6 Pacific Lutheran University-PN  'B'               4:15.12    4:05.57   26  
     1) Shannon, Alex 19                2) Nguyenle, Victoria 19          
     3) Webb, Kylie 20                  4) Stafford, Sarah 20             
                  30.15   1:01.63 (1:01.63)     1:32.81 (31.18)   2:08.74 (1:07.11)
        2:36.63 (27.89)   3:09.69 (1:00.95)     3:35.91 (26.22)     4:05.57 (55.88)
  7 Lewis & Clark College-OR  'A'                     4:09.37    4:10.67   24  
     1) Duran, Sam 19                   2) Khong, Erin B 18               
     3) Brammer, Lucia M 21             4) Kometani, Kassie 20            
                  28.53       58.47 (58.47)     1:32.56 (34.09)   2:11.47 (1:13.00)
        2:41.10 (29.63)   3:15.31 (1:03.84)     3:41.78 (26.47)     4:10.67 (55.36)
  8 University of Puget Sound-PN  'B'                 4:02.50    4:12.75   22  
     1) Kriz, Maddie H 19               2) Stiver, Austin W 20            
     3) Kotchik, Kristian D 20          4) Hoops, Allison B 21            
                  30.53   1:02.80 (1:02.80)     1:17.26 (14.46)   2:13.96 (1:11.16)
        2:42.81 (28.85)   3:16.53 (1:02.57)     3:43.08 (26.55)     4:12.75 (56.22)
  9 Whitman College  'B'                              4:22.76    4:14.31   18  
     1) Low, Jill S 20                  2) Williams, Miranda C 19         
     3) Hill, Zoe P 18                  4) Matthews, Melia D 19           
                  31.52   1:05.27 (1:05.27)     1:38.31 (33.04)   2:15.65 (1:10.38)
        2:44.26 (28.61)   3:18.09 (1:02.44)     3:44.11 (26.02)     4:14.31 (56.22)
 10 Whitworth University Swim Team  'B'                    NT    4:17.46   14  
     1) Cox, Olivia 19                  2) Boles, Emma 19                 
     3) Gibson, Marissa 19              4) Dressel, Elizabeth 19          
                  31.08   1:04.75 (1:04.75)     1:38.51 (33.76)   2:17.60 (1:12.85)
        2:46.98 (29.38)   3:20.22 (1:02.62)     3:47.66 (27.44)     4:17.46 (57.24)
 11 Lewis & Clark College-OR  'B'                     4:23.87    4:18.81   12  
     1) Brandt, Julia M 18              2) Raphael, Alex 21               
     3) Chirayath, Margot C 18          4) Greene, Claire 19              
                  31.02   1:04.17 (1:04.17)     1:38.15 (33.98)   2:17.56 (1:13.39)
        2:46.77 (29.21)   3:22.33 (1:04.77)     3:49.52 (27.19)     4:18.81 (56.48)
 12 Whittier College-CA  'B'                          4:25.80    4:19.87   10  
     1) Heffner, Kayanna S 21           2) Ngo, Erika 21                  
     3) Unger, Victoria F 19            4) Nowicki, Brianna A 20          
                  30.99   1:03.38 (1:03.38)     1:36.70 (33.32)   2:15.17 (1:11.79)
        2:46.11 (30.94)   3:22.65 (1:07.48)     3:49.68 (27.03)     4:19.87 (57.22)
 13 Soka University-CA  'A'                           4:14.97    4:21.54    8  
     1) Hagiya, Sachiko G 19            2) Cheam, Clarissa H 16           
     3) Lavigne, Cassidy D 21           4) Rossen, Hanna B 21             
                  31.55   1:04.82 (1:04.82)     1:37.45 (32.63)   2:16.48 (1:11.66)
        2:46.00 (29.52)   3:22.08 (1:05.60)     3:50.22 (28.14)     4:21.54 (59.46)
 14 Southwestern Oregon CC-OR  'A'                    4:35.07    4:29.06    6  
     1) Robinson, Jessica C 19          2) Woodward, Kari N 18            
     3) Engler, Piper A 18              4) Hoyer, Khalani S 20            
                  30.90   1:04.56 (1:04.56)     1:42.68 (38.12)   2:27.48 (1:22.92)
        2:54.83 (27.35)   3:31.20 (1:03.72)     3:46.43 (15.23)     4:29.06 (57.86)
 15 Southwestern Oregon CC-OR  'B'                         NT    4:48.26    4  
     1) Huestis, Maddie L 19            2) Krahn, Rena T 18               
     3) Faulk, Mya                      4) Burfield, Marina M 19          
                  35.48   1:12.37 (1:12.37)     1:48.14 (35.77)   2:30.98 (1:18.61)
        3:02.35 (31.37)   3:41.04 (1:10.06)     4:12.75 (31.71)   4:48.26 (1:07.22)
 16 Soka University-CA  'B'                           5:20.10    5:13.48    2  
     1) Castanho, Kelsey R 18           2) Amoah, Delali E 21             
     3) Feast, Lily E 18                4) Agrawal, Muskan 18             
                  36.83   1:19.15 (1:19.15)     1:56.66 (37.51)   2:42.66 (1:23.51)
        3:15.53 (32.87)   3:57.47 (1:14.81)     4:32.34 (34.87)   5:13.48 (1:16.01)
 
Event 20  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth University Swim Team  'A'               3:38.12    3:28.71   40  
     1) Wilber, Patrick 21              2) Davies, Jake 19                
     3) Schumann, Eben 20               4) Lempert, Owen 20               
                  23.87       50.68 (50.68)     1:18.69 (28.01)   1:51.34 (1:00.66)
        2:14.36 (23.02)     2:41.67 (50.33)     3:03.89 (22.22)     3:28.71 (47.04)
  2 Pacific Lutheran University-PN  'A'               3:37.18    3:31.79   34  
     1) Goodman, Jacob 20               2) Liu, Dennis 21                 
     3) Jett, Paul 21                   4) Singstad, Elijah 20            
                  26.19       53.90 (53.90)     1:21.27 (27.37)     1:53.00 (59.10)
        2:16.25 (23.25)     2:44.12 (51.12)     3:06.63 (22.51)     3:31.79 (47.67)
  3 Whitman College  'A'                              3:41.47    3:35.57   32  
     1) Rodewald, Jonah D 20            2) Nussbaum, Keith T 21           
     3) Munro, Fisher J 20              4) Sun, Clark G 22                
                  26.70       55.32 (55.32)     1:23.83 (28.51)   1:56.88 (1:01.56)
        2:21.29 (24.41)     2:50.20 (53.32)     3:11.78 (21.58)     3:35.57 (45.37)
  4 Whitworth University Swim Team  'B'               3:43.00    3:36.09   30  
     1) Rossmiller, Byron 19            2) James, Blake 21                
     3) McCollough, Jake 21             4) Lempert, Colin 22              
                  25.41       51.67 (51.67)     1:19.99 (28.32)   1:53.41 (1:01.74)
        2:17.62 (24.21)     2:46.74 (53.33)     3:09.92 (23.18)     3:36.09 (49.35)
  5 Lewis & Clark College-OR  'A'                     3:42.96    3:37.68   28  
     1) Shepel, Ian A 18                2) Witmer, William 19             
     3) Lebovic, Zachary S 19           4) Raphael, Sam 20                
                  27.07       55.40 (55.40)     1:22.92 (27.52)     1:54.96 (59.56)
        2:20.11 (25.15)     2:49.95 (54.99)     3:12.15 (22.20)     3:37.68 (47.73)
  6 University of Puget Sound-PN  'A'                 3:30.77    3:37.80   26  
     1) Reimers, Dylan W 19             2) Conery, Ian J 21               
     3) Sasano, Justin K 20             4) Ruegg, Matt A 18               
                  26.18       53.85 (53.85)     1:21.02 (27.17)     1:53.29 (59.44)
        2:18.46 (25.17)     2:47.94 (54.65)     3:02.48 (14.54)     3:37.80 (49.86)
  7 Pacific Lutheran University-PN  'B'               3:41.84    3:43.06   24  
     1) Vieira, Kekoa 19                2) Koivisto, Seth 18              
     3) Wright, Terry 19                4) Hecksel, Philip 18             
                  27.48       57.12 (57.12)     1:25.49 (28.37)   1:58.20 (1:01.08)
        2:23.23 (25.03)     2:53.51 (55.31)     3:16.99 (23.48)     3:43.06 (49.55)
  8 Whitman College  'B'                              3:47.79    3:43.87   22  
     1) Aslett, Colin J 18              2) Larkin, Teddy M 20             
     3) Schlenk, Noah C 21              4) Bergeson, Lucas 19             
                  27.04       55.58 (55.58)     1:24.80 (29.22)   1:58.83 (1:03.25)
        2:24.55 (25.72)     2:54.91 (56.08)     3:18.06 (23.15)     3:43.87 (48.96)
  9 University of Puget Sound-PN  'B'                 3:38.99    3:44.98   18  
     1) Van Boven, Caleb F 21           2) Dodge, Cody M 21               
     3) Christensen, Vaughn D 18        4) Wagers, Kade D 20              
                  27.31       56.48 (56.48)     1:25.23 (28.75)   1:59.24 (1:02.76)
        2:24.91 (25.67)     2:55.74 (56.50)     3:18.66 (22.92)     3:44.98 (49.24)
 10 Southwestern Oregon CC-OR  'A'                    3:46.33    3:44.99   14  
     1) Dean, Caleb T 19                2) Williams, Shane A 19           
     3) Kraemer, Timmy G 18             4) Fujii, Shin 22                 
                  27.43       56.05 (56.05)     1:15.22 (19.17)   1:57.30 (1:01.25)
        2:23.07 (25.77)     2:53.88 (56.58)     3:17.89 (24.01)     3:44.99 (51.11)
 11 Lewis & Clark College-OR  'B'                     3:59.22    3:48.94   12  
     1) Monteleone, Kyle C 19           2) French, Miles H 22             
     3) Jackson, Matt 19                4) Butcher, Andrew J 18           
                  27.28       57.24 (57.24)     1:12.64 (15.40)   1:59.57 (1:02.33)
        2:25.44 (25.87)     2:56.19 (56.62)     3:20.79 (24.60)     3:48.94 (52.75)
 12 Whittier College-CA  'A'                          3:39.22    3:51.14   10  
     1) Pigot, Zu Z 20                  2) Rivera, Adonnis U 19           
     3) Blomso, Anders 21               4) Tuma, Trevor T 21              
                  24.96       52.62 (52.62)     1:21.91 (29.29)   1:55.80 (1:03.18)
        2:23.24 (27.44)   2:59.08 (1:03.28)     3:23.80 (24.72)     3:51.14 (52.06)
 13 Southwestern Oregon CC-OR  'B'                    4:07.98    4:08.90    8  
     1) Wyer, Jake S 19                 2) Scaglione, Christian A 18      
     3) Ferber, Noah H 18               4) McGuirk, Jordan L 18           
                1:05.42                             1:34.97 ( )         2:09.04 ( )
        2:37.19 (28.15)   3:10.42 (1:01.38)     3:38.77 (28.35)     4:08.90 (58.48)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 20                    
 
  1. University of Puget Sound           418   2. Pacific Lutheran University         395
  3. Whitman College                     375   4. Whittier College                    306
  5. Whitworth University Swim Team      272   6. Lewis & Clark College               254
  7. Soka University                      68   8. Southwestern Oregon CC               58
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 20                     
 
  1. Whitworth University Swim Team      486   2. Pacific Lutheran University         429
  3. Whitman College                     352   4. University of Puget Sound           303
  5. Lewis & Clark College               246   6. Southwestern Oregon CC              168
  7. Whittier College                     89   8. Soka University                      33