Licensed to Pacific University         Hy-Tek's Meet Manager 1/16/2010 12:33 PM
                        UPS vs Pacific 2010 - 1/16/2010                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                    1:55.49    1:57.39   11  
     1) Kitson, Kenzie SO               2) Smith, Maggie SO               
     3) Giusti, MacKenzie SO            4) Ignatowski, Crystal FR         
       29.34    33.55    27.86    26.64                                    
  2 Pacific University  'A'                           2:01.02    2:00.84    4  
     1) Bringman, Eileen JR             2) Garner, Julie JR               
     3) Koch, Nicole FR                 4) Clark, Allison FR              
       30.72    34.55    28.99    26.58                                    
  3 University Of Puget Sound  'B'                         NT    2:01.60    2  
     1) Farry, Cait SO                  2) Wilson, Sarah JR               
     3) Snowden, Mariah FR              4) Barrington, Ann FR             
       30.59    34.93    28.96    27.12                                    
  4 University Of Puget Sound  'C'                         NT   x2:10.12  
     1) Scholten, Ariel SR              2) Ashe, Jessica SR               
     3) Borsini, Rachel FR              4) Richardson, Molly FR           
       35.29    36.94    30.01    27.88                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                    1:37.86    1:41.08   11  
     1) Kowalski, Jackson SR            2) Shields, Garrett SR            
     3) Jeremic, Aleksander FR          4) Daly, Christopher SO           
       25.57    28.46    24.08    22.97                                    
  2 University Of Puget Sound  'B'                         NT    1:48.05    4  
     1) Lochner, Riley FR               2) Cohen, Maxwell FR              
     3) Walker, Zachary FR              4) Root, Jeremiah SR              
       30.41    29.59    25.48    22.57                                    
  3 Pacific University  'A'                           1:47.48    1:49.06    2  
     1) Fuller, Luke JR                 2) Seixas, Kai SR                 
     3) Griffin, Ben JR                 4) Mantei, Branden JR             
       29.58    28.99    28.06    22.43                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MacAfee, Mac              SR Ups                       NT   11:18.88    9  
      30.98   33.57   33.91   34.58   34.69   34.64   34.39   34.46
      33.87   34.00   34.53   34.24   33.71   33.65   34.14   34.37
      34.51   34.22   33.50   32.92                                
  2 Vernon, Hannah            SO Ups                 11:28.77   11:37.77    4  
      32.50   34.79   35.20   35.59   35.09   35.30   35.21   35.35
      35.19   35.46   35.30   35.11   34.55   34.69   35.13   35.05
      35.06   34.97   34.79   33.44                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eberle, Will              JR Ups                 11:03.92   11:57.85    9  
      32.27   35.76   36.57   36.54   36.97   36.52   36.17   36.43
      36.22   36.49   36.22   36.15   35.24   35.41   35.72   35.60
      36.19   36.00   35.99   35.39                                
  2 Hauser, Chris             JR Ups                 11:42.71   12:06.89    4  
      32.20   35.77   36.69   36.53   36.79   36.91   36.16   36.86
      36.00   36.49   36.45   36.38   36.27   36.45   36.75   36.97
      36.84   37.37   37.05   35.96                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Ava             FR Ups                  2:03.04    2:01.86    9  
      28.58   30.68   31.61   30.99                                
  2 Bringman, Eileen          JR Pacific              2:09.32    2:11.42    4  
      28.96   32.51   34.56   35.39                                
  3 Schulz, Addie             FR Pacific              2:17.68    2:17.21    3  
      31.15   34.51   36.22   35.33                                
  4 Ashe, Jessica             SR Ups                       NT    2:20.32    2  
      33.01   35.97   36.46   34.88                                
  5 Tornel, Edith             FR Pacific              3:06.76    3:00.23    1  
      40.24   47.35   47.69   44.95                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jeremic, Aleksander       FR Ups                  1:47.43    1:47.99    9  
      24.66   26.98   27.56   28.79                                
  2 Mantei, Branden           JR Pacific              1:50.61    1:49.09    4  
      25.19   27.28   28.26   28.36                                
  3 Cramer, Dylan             FR Pacific              1:49.78    1:52.14    3  
      25.33   27.77   29.28   29.76                                
  4 Zaharchuk, Jack           JR Ups                  1:48.84    1:55.29    2  
      26.57   28.86   30.00   29.86                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Favillo, Kristin          SO Pacific                26.33      26.86    9  
  2 Cochrane, Cherice         SO Pacific                26.55      26.97    4  
  3 Ignatowski, Crystal       FR Ups                    26.61      27.02    3  
  4 Kitson, Kenzie            SO Ups                    26.62      27.58    1.5
  4 Hattersley, Becky         SO Pacific                26.82      27.58    1.5
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ganz, Adam                SO Ups                    22.35      22.55    9  
  2 Shields, Garrett          SR Ups                    23.17      23.19    4  
  3 Kimura, Scott             JR Pacific                23.07      23.52    3  
  4 Seixas, Kai               SR Pacific                   NT      24.01    2  
  5 Griffin, Ben              JR Pacific                25.23      25.77    1  
  6 Lochner, Riley            FR Ups                       NT      27.58  
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Allison            FR Pacific              4:46.98    4:52.69    9  
      32.63   37.24   37.74   36.78   40.20   40.34   34.32   33.44
  2 Farry, Cait               SO Ups                  5:00.49    5:01.62    4  
      32.88   38.56   36.92   36.74   43.12   43.82   35.11   34.47
  3 Barrington, Ann           FR Ups                  4:57.05    5:06.23    3  
      32.55   38.85   39.70   39.45   42.61   43.52   35.51   34.04
  4 Richardson, Molly         FR Ups                  5:11.20    5:24.48    2  
      36.02   42.77   41.75   39.29   46.82   46.75   36.31   34.77
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Zachary           FR Ups                  4:30.07    4:35.88    9  
      28.33   32.07   34.59   34.29   40.73   40.77   33.23   31.87
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koch, Nicole              FR Pacific              1:03.72    1:04.22    9  
      30.15   34.07                                                
  2 Snowden, Mariah           FR Ups                  1:03.57    1:04.90    4  
      31.04   33.86                                                
  3 Wilson, Sarah             JR Ups                  1:08.43    1:06.88    3  
      31.44   35.44                                                
  4 Borsini, Rachel           FR Ups                  1:08.95    1:08.01    2  
      32.07   35.94                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jeremic, Aleksander       FR Ups                    53.42      53.27    9  
      25.07   28.20                                                
  2 Cohen, Maxwell            FR Ups                       NT      55.62    4  
      26.50   29.12                                                
  3 Walker, Zachary           FR Ups                       NT      57.70    3  
      26.43   31.27                                                
  4 Kimura, Scott             JR Pacific                58.84    1:00.47    2  
      27.80   32.67                                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Ava             FR Ups                    55.77      56.58    9  
      27.29   29.29                                                
  2 Favillo, Kristin          SO Pacific                58.12      58.37    4  
      28.42   29.95                                                
  3 Giusti, MacKenzie         SO Ups                    59.53      58.72    3  
      28.12   30.60                                                
  4 Cochrane, Cherice         SO Pacific                59.36    1:00.10    2  
      28.58   31.52                                                
  5 Ignatowski, Crystal       FR Ups                    59.68    1:00.27    1  
      29.10   31.17                                                
  6 Hattersley, Becky         SO Pacific              1:00.08    1:01.73  
      28.73   33.00                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mantei, Branden           JR Pacific                50.04      49.95    9  
      24.16   25.79                                                
  2 Daly, Christopher         SO Ups                    51.05      50.82    4  
      24.36   26.46                                                
  3 Root, Jeremiah            SR Ups                    52.92      53.29    3  
      25.54   27.75                                                
  4 Owen, James               SO Pacific              1:01.98    1:03.74    2  
      30.17   33.57                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitson, Kenzie            SO Ups                    31.75    1:03.86    9  
      31.23   32.63                                                
  2 Bringman, Eileen          JR Pacific              1:04.97    1:05.25    4  
      31.62   33.63                                                
  3 Smith, Maggie             SO Ups                  1:05.49    1:05.50    3  
      32.19   33.31                                                
  4 Scholten, Ariel           SR Ups                  1:14.78    1:15.02    2  
      36.72   38.30                                                
  5 Tornel, Edith             FR Pacific                   NT    1:48.81    1  
      53.70   55.11                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalski, Jackson         SR Ups                    53.41      54.07    9  
      26.43   27.64                                                
  2 Cramer, Dylan             FR Pacific                56.63      56.79    4  
      27.64   29.15                                                
  3 Ganz, Adam                SO Ups                    59.05      58.85    3  
      28.91   29.94                                                
  4 Fuller, Luke              JR Pacific              1:02.90    1:03.22    2  
      30.67   32.55                                                
  5 Lochner, Riley            FR Ups                  1:06.67    1:06.65    1  
      32.71   33.94                                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrington, Ann           FR Ups                  5:31.54    5:38.17    9  
      30.67   33.61   34.05   34.51   34.27   34.75   34.62   34.19
      34.26   33.24                                                
  2 Vernon, Hannah            SO Ups                  5:39.29    5:40.07    4  
      31.32   33.59   34.52   34.65   34.99   34.74   34.75   34.70
      34.07   32.74                                                
  3 Richardson, Molly         FR Ups                  5:33.81    5:49.06    3  
      32.07   34.96   34.21   34.78   34.99   35.72   35.55   36.36
      35.59   34.83                                                
  4 Schulz, Addie             FR Pacific              6:01.31    5:53.50    2  
      32.45   35.05   36.11   36.58   35.92   36.07   36.17   35.81
      35.32   34.02                                                
  5 Garner, Julie             JR Pacific              6:04.65    5:54.22    1  
      32.04   35.41   35.91   36.00   35.18   35.99   36.19   36.58
      35.72   35.20                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaharchuk, Jack           JR Ups                  4:50.07    5:16.65    9  
      28.10   31.06   31.33   31.77   32.33   32.70   32.70   32.21
      33.17   31.28                                                
  2 Eberle, Will              JR Ups                  5:34.60    5:47.38    4  
      30.35   33.68   35.21   35.27   35.54   35.44   35.68   35.39
      36.05   34.77                                                
  3 Hauser, Chris             JR Ups                  5:42.64    6:00.47    3  
      31.80   34.27   35.71   36.46   37.01   37.41   37.56   37.60
      37.11   35.54                                                
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Allison            FR Pacific                   NT    1:12.88    9  
      35.00   37.88                                                
  2 Smith, Maggie             SO Ups                  1:16.53    1:13.75    4  
      35.57   38.18                                                
  3 Garner, Julie             JR Pacific                   NT    1:16.31    3  
      36.01   40.30                                                
  4 Wilson, Sarah             JR Ups                  1:18.59    1:17.09    2  
      36.36   40.73                                                
  5 Ashe, Jessica             SR Ups                  1:18.67    1:20.40    1  
      38.12   42.28                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shields, Garrett          SR Ups                  1:02.07    1:03.28    9  
      30.26   33.02                                                
  2 Cohen, Maxwell            FR Ups                  1:04.44    1:04.30    4  
  3 Seixas, Kai               SR Pacific              1:04.61    1:04.45    3  
      30.12   34.33                                                
  4 Root, Jeremiah            SR Ups                       NT    1:07.01    2  
      30.73   36.28                                                
 
Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                    1:45.24    1:46.11   11  
     1) Williams, Ava FR                2) Giusti, MacKenzie SO           
     3) Vernon, Hannah SO               4) MacAfee, Mac SR                
       26.38    26.87    26.08    26.78                                    
  2 Pacific University  'A'                           1:45.79    1:48.01    4  
     1) Koch, Nicole FR                 2) Hattersley, Becky SO           
     3) Cochrane, Cherice SO            4) Favillo, Kristin SO            
       27.67    26.60    26.98    26.76                                    
  3 University Of Puget Sound  'C'                         NT    1:55.75    2  
     1) Snowden, Mariah FR              2) Borsini, Rachel FR             
     3) Scholten, Ariel SR              4) Farry, Cait SO                 
       28.23    29.07    30.14    28.31                                    
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                    1:29.72    1:31.53   11  
     1) Daly, Christopher SO            2) Kowalski, Jackson SR           
     3) Zaharchuk, Jack JR              4) Ganz, Adam SO                  
       22.84    22.98    23.46    22.25                                    
  2 Pacific University  'A'                           1:41.70    1:35.05    4  
     1) Cramer, Dylan FR                2) Griffin, Ben JR                
     3) Fuller, Luke JR                 4) Kimura, Scott JR               
       23.67    24.94    23.24    23.20