Licensed to Waves/Whitworth College    HY-TEK's Meet Manager 1/30/2010 03:49 PM
                         Whitworth vs UPS - 1/30/2010                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                              1:53.83  
     1) Kenzie Kitson SO                2) Sierra Phillips SO             
     3) MacKenzie Giusti SO             4) Hally Roberts SR               
  2 University Of Puget Sound  'B'                              1:57.93  
     1) Maggie Smith SO                 2) Tracy Wormwood FR              
     3) Rachel Mendelsohn SO            4) Jessie Kuwada JR               
  3 Whitworth  'A'                                              1:58.14  
     1) Stephanie McFarland             2) Melissa Barringer              
     3) Phoebe O'Kane                   4) Renae Jennings                 
  4 Whitworth  'B'                                              2:01.22  
     1) Devon Tursick                   2) Marissa Koon                   
     3) Rachel Longton                  4) Christine DeHaven              
  5 Whitworth  'C'                                             x2:07.24  
     1) Jacquelynn Bencic               2) Rachel Hoff                    
     3) Christina Hinkel                4) Ashley Minster                 
  6 University Of Puget Sound  'C'                             x2:07.57  
     1) Cait Farry SO                   2) Jessica Ashe SR                
     3) Taylor Sands SO                 4) Ariel Scholten SR              
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                              1:37.29  
     1) Jackson Kowalski SR             2) Garrett Shields SR             
     3) Aleksander Jeremic FR           4) Adam Ganz SO                   
  2 Whitworth  'A'                                              1:39.21  
     1) Nathan Ranno                    2) Kris Asleson                   
     3) Daniel Bergman                  4) Rory Buck                      
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Abby Pavelko                 WHTW                          18:04.94  
  2 Mac MacAfee               SR UPS                           18:39.36  
  3 Ann Barrington            FR UPS                           19:10.63  
  4 Molly Richardson          FR UPS                           19:18.79  
  5 Kara Fisher                  WHTW                          19:38.07  
  6 Alex Leuchars                WHTW                          19:43.76  
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Matt Ross                    WHTW                          17:29.99  
  2 Dan Neal                     WHTW                          18:21.87  
  3 Will Eberle               JR UPS                           19:02.43  
  4 Chris Hauser              JR UPS                           19:29.09  
  5 Cameron Sordahl              WHTW                          20:10.57  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Natalie Turner               WHTW                           1:55.36  
  2 Makayla Palmer               WHTW                           2:01.29  
  3 Danielle Douvikas            WHTW                           2:01.75  
  4 Hannah Vernon             SO UPS                            2:03.99  
  5 Kelsey Elizondo           JR UPS                            2:06.36  
  6 Mariah Snowden            FR UPS                            2:16.56  
 -- Ashley Minster               WHTW                          X2:16.94  
 -- Maria Louis                  WHTW                          X2:18.31  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Michael Woodward             WHTW                           1:49.78  
  2 Kellen Pacheco               WHTW                           1:53.42  
  3 Jack Zaharchuk            JR UPS                            1:54.54  
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Benson              WHTW                           1:01.18  
  2 Kenzie Kitson             SO UPS                            1:02.22  
  3 Jessie Kuwada             JR UPS                            1:03.36  
  4 Maggie Smith              SO UPS                            1:04.52  
  5 Stephanie McFarland          WHTW                           1:07.63  
  6 Allison Shigley              WHTW                           1:10.85  
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Jackson Kowalski          SR UPS                              53.19  
  2 Kalen Darling                WHTW                             54.69  
  3 Nathan Ranno                 WHTW                           1:00.41  
  4 Tom Mill                     WHTW                           1:01.81  
  5 Riley Lochner             FR UPS                            1:05.94  
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Sierra Phillips           SO UPS                            1:10.13  
  2 Tracy Wormwood            FR UPS                            1:10.14  
  3 Jessica Jaynes            FR UPS                            1:11.63  
  4 Melissa Barringer            WHTW                           1:11.66  
  5 Anna Case                    WHTW                           1:13.38  
  6 Taylor Sands              SO UPS                           x1:14.57  
  7 Marissa Koon                 WHTW                           1:15.82  
  8 Sarah Wilson              JR UPS                           x1:17.72  
  9 Jessica Ashe              SR UPS                           x1:18.64  
 -- Christina Hinkel             WHTW                          X1:17.46  
 -- Rachel Hoff                  WHTW                          X1:26.09  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Rory Buck                    WHTW                             58.21  
  2 Quinton Darling              WHTW                           1:00.04  
  3 Daniel Bergman               WHTW                           1:01.37  
  4 Garrett Shields           SR UPS                            1:01.95  
  5 Maxwell Cohen             FR UPS                            1:04.83  
  6 Jeremiah Root             SR UPS                            1:05.15  
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ashley Lecoq                 WHTW                           2:11.61  
  2 Danielle Douvikas            WHTW                           2:18.80  
  3 Rachel Longton               WHTW                           2:23.60  
  4 Mariah Snowden            FR UPS                            2:26.34  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Aleksander Jeremic        FR UPS                            1:58.87  
  2 Michael Locatel              WHTW                           2:03.76  
  3 Zachary Walker            FR UPS                            2:05.46  
  4 Kellen Pacheco               WHTW                           2:13.20  
  5 Dan Neal                     WHTW                           2:19.04  
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Benson              WHTW                             25.28  
  2 Katie Barton              SR UPS                              25.40  
  3 Ava Williams              FR UPS                              25.73  
  4 Anna Case                    WHTW                             26.44  
  5 Hally Roberts             SR UPS                              26.58  
  6 Renae Jennings               WHTW                             26.88  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Adam Ganz                 SO UPS                              22.39  
  2 Christopher Daly          SO UPS                              22.42  
  3 Kris Asleson                 WHTW                             22.50  
  4 Jun Nelson                   WHTW                             23.03  
  5 Jeremiah Root             SR UPS                              23.74  
  6 Tom Mill                     WHTW                             28.09  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Natalie Turner               WHTW                             54.13  
  2 Ava Williams              FR UPS                              55.43  
  3 Katie Barton              SR UPS                              55.76  
  4 Christine DeHaven            WHTW                             56.03  
  5 MacKenzie Giusti          SO UPS                            1:00.70  
  6 Allison Shigley              WHTW                           1:02.71  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Michael Woodward             WHTW                             47.65  
  2 Christopher Daly          SO UPS                              48.89  
  3 Adam Ganz                 SO UPS                              49.90  
  4 Kris Asleson                 WHTW                             50.05  
  5 James Radtke                 WHTW                             51.98  
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Cait Farry                SO UPS                            2:14.74  
  2 Devon Tursick                WHTW                           2:18.02  
  3 Jennifer Benson              WHTW                           2:18.25  
  4 Kenzie Kitson             SO UPS                            2:21.37  
  5 Stephanie McFarland          WHTW                           2:26.49  
  6 Molly Richardson          FR UPS                            2:31.97  
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Kalen Darling                WHTW                           1:54.09  
  2 Jackson Kowalski          SR UPS                            1:59.75  
  3 Cameron Sordahl              WHTW                           2:23.48  
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Tracy Wormwood            FR UPS                            2:28.73  
  2 Jessica Jaynes            FR UPS                            2:34.27  
  3 Sierra Phillips           SO UPS                            2:35.66  
  4 Anna Case                    WHTW                           2:38.17  
  5 Marissa Koon                 WHTW                           2:44.37  
  6 Melissa Barringer            WHTW                           2:45.97  
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Quinton Darling              WHTW                           2:12.29  
  2 Daniel Bergman               WHTW                           2:17.18  
  3 Maxwell Cohen             FR UPS                            2:21.27  
  4 James Radtke                 WHTW                           2:26.36  
  5 Jack Zaharchuk            JR UPS                            2:27.74  
  6 Joseph Kalb               FR UPS                            2:28.35  
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Natalie Turner               WHTW                           5:12.51  
  2 Christine DeHaven            WHTW                           5:15.89  
  3 Makayla Palmer               WHTW                           5:24.97  
  4 Mac MacAfee               SR UPS                            5:30.84  
  5 Hannah Vernon             SO UPS                            5:37.54  
  6 Ann Barrington            FR UPS                            5:39.77  
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Michael Woodward             WHTW                           4:53.73  
  2 Matt Ross                    WHTW                           5:03.42  
  3 Dan Neal                     WHTW                           5:22.77  
  4 Will Eberle               JR UPS                            5:33.24  
  5 Chris Hauser              JR UPS                            5:46.31  
  6 Riley Lochner             FR UPS                            6:00.94  
 
Event 23  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ashley Lecoq                 WHTW                             58.78  
  2 Kelsey Elizondo           JR UPS                            1:02.47  
  3 Rachel Longton               WHTW                           1:03.35  
  4 Rachel Mendelsohn         SO UPS                            1:04.04  
  5 Sarah Wilson              JR UPS                            1:07.50  
  6 Phoebe O'Kane                WHTW                           1:08.21  
  7 Jessica Ashe              SR UPS                           x1:11.40  
 -- Jacquelynn Bencic            WHTW                          X1:08.37  
 -- Maria Louis                  WHTW                          X1:11.19  
 
Event 24  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Aleksander Jeremic        FR UPS                              52.33  
  2 Rory Buck                    WHTW                             52.63  
  3 Garrett Shields           SR UPS                              54.16  
  4 Zachary Walker            FR UPS                              55.34  
  5 Kellen Pacheco               WHTW                             57.13  
  6 Michael Locatel              WHTW                             57.47  
 
Event 25  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Abby Pavelko                 WHTW                           4:44.88  
  2 Danielle Douvikas            WHTW                           4:50.95  
  3 Kelsey Elizondo           JR UPS                            4:52.62  
  4 Cait Farry                SO UPS                            5:00.14  
  5 Ann Barrington            FR UPS                            5:02.71  
  6 Devon Tursick                WHTW                           5:04.00  
 
Event 26  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Kalen Darling                WHTW                           4:09.92  
  2 Michael Locatel              WHTW                           4:27.99  
  3 Maxwell Cohen             FR UPS                            4:33.11  
  4 Zachary Walker            FR UPS                            4:37.15  
  5 Joseph Kalb               FR UPS                            4:42.57  
  6 Cameron Sordahl              WHTW                           5:36.65  
 
Event 27  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                              1:41.97  
     1) Katie Barton SR                 2) Hally Roberts SR               
     3) Ava Williams FR                 4) Mac MacAfee SR                 
  2 Whitworth  'A'                                              1:44.52  
     1) Renae Jennings                  2) Allison Shigley                
     3) Makayla Palmer                  4) Ashley Lecoq                   
  3 University Of Puget Sound  'B'                              1:46.07  
     1) Jessie Kuwada JR                2) MacKenzie Giusti SO            
     3) Hannah Vernon SO                4) Maggie Smith SO                
  4 Whitworth  'B'                                              1:49.41  
     1) Jacquelynn Bencic               2) Alex Leuchars                  
     3) Phoebe O'Kane                   4) Abby Pavelko                   
  5 Whitworth  'C'                                             x1:54.81  
     1) Christina Hinkel                2) Rachel Hoff                    
     3) Maria Louis                     4) Ashley Minster                 
  6 University Of Puget Sound  'C'                             x1:54.82  
     1) Mariah Snowden FR               2) Ariel Scholten SR              
     3) Taylor Sands SO                 4) Jessica Jaynes FR              
 
Event 28  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                              1:30.53  
     1) Christopher Daly SO             2) Jeremiah Root SR               
     3) Jack Zaharchuk JR               4) Joseph Kalb FR                 
  2 Whitworth  'A'                                              1:31.01  
     1) Nathan Ranno                    2) James Radtke                   
     3) Quinton Darling                 4) Jun Nelson                     
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 28                    
 
  1. Whitworth                           135   2. University Of Puget Sound           126
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 28                     
 
  1. Whitworth                           145   2. University Of Puget Sound           107