Licensed to Whitman College        HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/19/2018 08:10 PM
                          Whitman vs UPS - 1/19/2018                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Puget Sound-PN  'A'                      NT    4:09.13   11  
     1) Verhoeven, Aza 20               2) Callahan, Kelli E 20           
     3) Skog, Calista J 19              4) Kegans, Melisa 22              
       31.00  1:03.49    31.88  1:07.60    28.71  1:01.83    15.79    56.21
  2 Whitman College  'A'                              4:01.57    4:12.37    4  
     1) Low, Jill S 21                  2) Hoffman, Becca A 19            
     3) Davidson, Katie E 21            4) Thomas, Gaby M 20              
       31.31  1:05.38    32.10  1:09.40    28.04  1:02.25    26.24    55.34
  3 University of Puget Sound-PN  'B'                      NT    4:21.38    2  
     1) Kriz, Maddie H 20               2) Downs, Rylee R 18              
     3) Nyman, Kaarina E 19             4) Brown, Kayli L 19              
       31.06  1:03.92    35.23  1:15.65    28.92  1:03.40    28.04    58.41
  4 Whitman College  'B'                                   NT    4:22.15  
     1) Luong, Jessica S 19             2) Li, Amanda K 20                
     3) Matthews, Melia D 20            4) Dempsey, Paige C 23            
       32.24  1:07.14    33.53  1:11.53    28.89  1:06.08    57.62    57.40
  5 University of Puget Sound-PN  'C'                      NT    4:38.76  
     1) Haven, Kai L 20                 2) Stiver, Austin W 20            
     3) Alden, Katy M 18                4) Cagigas, Genevieve 21          
       32.67  1:08.16    34.20  1:12.75    33.22  1:13.09    30.44  1:04.76
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitman College  'A'                              3:35.57    3:35.90   11  
     1) Sears, Jared N 22               2) Rodewald, Jonah D 20           
     3) Munro, Fisher J 20              4) Sun, Clark G 22                
       26.77    55.24    27.99  1:00.89    24.37    53.22    22.20    46.55
  2 University of Puget Sound-PN  'A'                      NT    3:39.95    4  
     1) Reimers, Dylan W 19             2) Conery, Ian J 21               
     3) Sasano, Justin K 20             4) Done, Ethan 19                 
       27.14    55.57    28.03  1:00.18    25.43    54.85    23.39    49.35
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Sarah A         19 Whitman             11:13.56   11:04.27    9  
      29.91   31.86   32.15   32.76   33.18   33.39   33.56   33.75
      33.82   34.10   33.81   33.75   33.94   34.10   33.79   33.69
      33.65   33.29   33.67   32.10                                
  2 Resnick, Sydni M          18 Loggers-PN                NT   11:29.02    4  
      31.83   34.87   34.30   34.60   34.68   34.70   34.39   34.58
      34.37   34.82   34.52   34.67   35.10   35.12   35.07   35.09
      34.54   34.18   33.95   33.64                                
  3 Mena, Carmen L            20 Loggers-PN                NT   11:36.21    3  
      30.26   32.87   34.24   34.55   34.65   35.00   34.59   34.51
      35.19   35.21   35.64   35.72   36.14   35.74   35.56   35.56
      35.78   35.21   35.35   34.44                                
  4 Petrini, Leah R           18 Whitman                   NT   11:43.08    2  
                      35.28   35.53   35.95   36.35   35.41   36.68
      35.10   36.17   35.93   36.02   36.01   35.19   34.53   35.10
      36.28   35.21   34.54   31.81                                
  5 Ehrmantraut, Mckenna T    18 Loggers-PN                NT   11:43.22    1  
      30.75   34.46   35.45   35.30   35.49   35.74   35.89   36.01
      35.85   36.17   36.04   36.20   35.74   35.75   35.12   35.88
      35.64   35.14   34.99   31.61                                
  6 Tyler, Erin C             18 Whitman             12:14.73   12:07.10  
      32.31   35.65   36.07   36.88   31.63   41.73                
            6:42.01                                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Nick P          21 Loggers-PN                NT   10:19.01    9  
      27.47   29.91   30.26   30.45   30.75   30.85   31.39   31.47
      31.47   31.75   31.47   31.50   31.47   31.53   31.42   31.30
      31.83   31.36   30.89   30.47                                
  2 Bergeson, Lucas           19 Whitman             10:47.32   10:34.02    4  
      27.55   30.15   30.86   31.08   31.61   31.79   31.89   32.47
      31.44   32.43   31.60   32.45   32.86   32.33   32.59   32.51
      32.37   32.21   31.66   32.17                                
  3 Nussbaum, Keith T         21 Whitman             10:49.63   10:40.68    3  
                      30.68   31.59   31.42   31.38   31.82   31.91
      31.98   31.70   32.20   33.06   33.09   33.00   33.27   33.33
      33.45   33.40   33.30   32.07                                
  4 King, Connor E            20 Loggers-PN                NT   11:18.49    2  
      29.28   31.89   33.18   33.92   34.19   34.45   34.66   34.52
      34.48   34.27   34.28   34.24   34.57   34.71   34.19   34.82
      34.58   34.70   34.42   33.14                                
  5 Husband, Luke             19 Whitman                   NT   12:15.61    1  
      30.41                   36.43   36.96   37.29   37.20   37.87
      38.27   37.92   37.90 1:16.42 1:15.56   37.63   37.46   37.74
    1:12.41                                                        
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stahlecker, Tara E        21 Whitman              1:58.28    2:00.87    9  
      28.68   31.18   30.39   30.62                                
  2 Davidson, Sarah A         19 Whitman              2:00.04    2:02.96    4  
      29.22   31.14   31.80   30.80                                
  3 Dimicco, Kayla N          22 Loggers-PN                NT    2:03.08    3  
      29.36   30.97   31.81   30.94                                
  4 Kriz, Maddie H            20 Loggers-PN                NT    2:04.80    2  
      29.00   31.87   32.35   31.58                                
  5 Kegans, Melisa            22 Loggers-PN                NT    2:05.89    1  
      29.16   31.64   32.16   32.93                                
  6 Matthews, Melia D         20 Whitman                   NT    2:06.55  
      28.96   31.38   32.71   33.50                                
  7 Dempsey, Paige C          23 Whitman              2:04.22    2:09.77  
      30.51   32.52   33.35   33.39                                
  8 O'Hanlon, Jordan A        21 Loggers-PN                NT    2:13.42  
      31.28   33.39   34.34   34.41                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun, Clark G              22 Whitman              1:40.57    1:46.41    9  
      25.44   27.20   27.44   26.33                                
  2 Reimers, Dylan W          19 Loggers-PN                NT    1:49.29    4  
      25.39   27.78   28.34   27.78                                
  3 Munro, Fisher J           20 Whitman              1:50.78    1:53.61    3  
      26.94   29.23   29.29   28.15                                
  4 Sasano, Justin K          20 Loggers-PN                NT    1:54.07    2  
      26.42   29.52   30.16   27.97                                
  5 Bergeson, Lucas           19 Whitman              1:48.65    1:54.65    1  
      26.27   28.82   29.99   29.57                                
  6 Dodge, Cody M             21 Loggers-PN                NT    1:55.59  
      26.49   29.73   30.70   28.67                                
  7 Powell, Easton J          19 Whitman              1:57.28    1:55.98  
      26.20   29.71   29.77   30.30                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Zoe P               18 Whitman                24.50      24.98    9  
  2 Skog, Calista J           19 Loggers-PN                NT      25.71    4  
  3 Thomas, Gaby M            20 Whitman                24.97      25.83    3  
  4 Jenkins, Erin D           20 Loggers-PN                NT      26.58    2  
  5 Low, Jill S               21 Whitman                25.61      26.63    1  
  6 Luong, Jessica S          19 Whitman                25.38      27.17  
  7 Brown, Kayli L            19 Loggers-PN                NT      27.26  
  8 Cagigas, Genevieve        21 Loggers-PN                NT      28.77  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sears, Jared N            22 Whitman                22.26      21.86    9  
  2 Aslett, Colin J           18 Whitman                22.29      22.58    4  
  3 Done, Ethan               19 Loggers-PN                NT      22.62    3  
  4 Schlenk, Noah C           21 Whitman                22.29      22.83    2  
  5 Lee, Alex J               22 Whitman                23.71      24.16    1  
  6 Christensen, Vaughn D     18 Loggers-PN                NT      24.48  
  7 Bender, Travis K          19 Loggers-PN                NT      24.68  
  8 Wigger, Patrick T         20 Loggers-PN                NT      25.30  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callahan, Kelli E         20 Loggers-PN                NT    2:10.89    9  
      28.91   32.94   37.28   31.76                                
  2 Selznick, Mara K          20 Whitman              2:14.39    2:16.45    4  
      28.05   33.44   42.02   32.94                                
  3 Felley, Abbey I           19 Whitman                   NT    2:18.87    3  
      30.01   35.65   41.30   31.91                                
  4 Gyongyosi, Maddy K        21 Whitman              2:23.15    2:24.13    2  
      30.70   37.09   42.70   33.64                                
  5 Williams, Miranda C       19 Whitman              2:26.26    2:26.13    1  
                      40.93   34.91                                
  6 Stiver, Austin W          20 Loggers-PN                NT    2:26.49  
  7 Downs, Rylee R            18 Loggers-PN                NT    2:28.40  
      32.36   38.98   42.04   35.02                                
  8 Hoops, Allison B          21 Loggers-PN                NT    2:32.22  
      32.13   38.19   46.96   34.94                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodewald, Jonah D         20 Whitman              2:01.25    2:03.46    9  
      26.50   30.82   35.86   30.28                                
  2 Lenssen, Kieran L         20 Whitman              2:12.25    2:08.13    4  
      27.98   34.44   35.80   29.91                                
  3 Larkin, Teddy M           21 Whitman              2:08.90    2:08.41    3  
      27.78   31.97   38.75   29.91                                
  4 Conery, Ian J             21 Loggers-PN                NT    2:09.00    2  
      27.66   35.09   35.80   30.45                                
  5 Van Boven, Caleb F        21 Loggers-PN                NT    2:10.11    1  
      28.22   32.45   37.85   31.59                                
  6 King, Connor E            20 Loggers-PN                NT    2:22.27  
      30.05   35.63   44.74   31.85                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callahan, Kelli E         20 Loggers-PN                NT    2:17.51    9  
      30.39   33.97   36.83   36.32                                
  2 Petrini, Leah R           18 Whitman              2:19.81    2:21.53    4  
      31.59   35.75   36.95   37.24                                
  3 Nyman, Kaarina E          19 Loggers-PN                NT    2:22.68    3  
      32.42   36.45   37.14   36.67                                
  4 Tyler, Erin C             18 Whitman              2:26.12    2:24.99    2  
      32.72 1:15.03   37.24                                        
  5 Davidson, Katie E         21 Whitman              2:24.55    2:25.25    1  
      31.84   36.61   38.11   38.69                                
  6 Resnick, Sydni M          18 Loggers-PN                NT    2:34.86  
      34.77   40.09   40.27   39.73                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munro, Fisher J           20 Whitman              2:02.09    2:03.16    9  
      27.57   31.83   32.35   31.41                                
  2 Sasano, Justin K          20 Loggers-PN                NT    2:05.59    4  
      27.99   32.29   33.70   31.61                                
  3 Nussbaum, Keith T         21 Whitman              2:05.61    2:06.40    3  
      28.54   31.77   32.68   33.41                                
  4 Bender, Travis K          19 Loggers-PN                NT    2:11.64    2  
      29.23   32.37   35.45   34.59                                
  5 Wigger, Patrick T         20 Loggers-PN                NT    2:14.42    1  
      29.67   34.06   34.68   36.01                                
  6 Izbiky, Alex J            20 Whitman              2:13.20    2:15.01  
  7 Husband, Luke             19 Whitman              2:15.78    2:17.22  
                      36.29   37.14                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stahlecker, Tara E        21 Whitman                55.69      54.54    9  
      26.49   28.05                                                
  2 Hill, Zoe P               18 Whitman                54.96      55.87    4  
      26.97   28.90                                                
  3 Skog, Calista J           19 Loggers-PN                NT      55.93    3  
      26.78   29.15                                                
  4 Dimicco, Kayla N          22 Loggers-PN                NT      56.51    2  
      27.72   28.79                                                
  5 Matthews, Melia D         20 Whitman                58.68      58.02    1  
      27.92   30.10                                                
  6 Haven, Kai L              20 Loggers-PN                NT      58.66  
      28.35   30.31                                                
  7 Jenkins, Erin D           20 Loggers-PN                NT      59.51  
      28.17   31.34                                                
  8 Luong, Jessica S          19 Whitman                56.62    1:01.06  
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sears, Jared N            22 Whitman                47.87      48.45    9  
      23.61   24.84                                                
  2 Schlenk, Noah C           21 Whitman                49.33      49.96    4  
      24.10   25.86                                                
  3 Done, Ethan               19 Loggers-PN                NT      50.27    3  
      24.38   25.89                                                
  4 Powell, Easton J          19 Whitman                52.02      51.91    2  
      24.79   27.12                                                
  5 Dodge, Cody M             21 Loggers-PN                NT      52.38    1  
      25.44   26.94                                                
  6 Lee, Alex J               22 Whitman                51.76      53.43  
      26.03   27.40                                                
  7 Christensen, Vaughn D     18 Loggers-PN                NT      53.62  
      25.86   27.76                                                
 
Event 15  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selznick, Mara K          20 Whitman              2:07.25    2:13.32    9  
      31.25   33.16   34.65   34.26                                
  2 Verhoeven, Aza            20 Loggers-PN                NT    2:18.49    4  
      32.78   35.22   35.42   35.07                                
  3 Kriz, Maddie H            20 Loggers-PN                NT    2:18.87    3  
      33.34   35.18   35.43   34.92                                
  4 Low, Jill S               21 Whitman              2:23.62    2:23.38    2  
      33.56   36.36   37.19   36.27                                
  5 Ehrmantraut, Mckenna T    18 Loggers-PN                NT    2:25.97    1  
      34.07   36.58   37.76   37.56                                
  6 Dempsey, Paige C          23 Whitman              2:25.25    2:28.94  
      34.37   37.51   38.75   38.31                                
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aslett, Colin J           18 Whitman              1:56.76    1:59.27    9  
      28.44   30.51   30.47   29.85                                
  2 Reimers, Dylan W          19 Loggers-PN                NT    2:01.24    4  
      29.01   30.36   30.85   31.02                                
  3 Van Boven, Caleb F        21 Loggers-PN                NT    2:07.94    3  
      29.04   31.67   33.48   33.75                                
  4 Larkin, Teddy M           21 Whitman              2:07.38    2:10.67    2  
      30.53   32.92   33.51   33.71                                
  5 King, Connor E            20 Loggers-PN                NT    2:15.76    1  
      30.65   34.91   35.72   34.48                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Sarah A         19 Whitman              5:17.08    5:25.98    9  
      30.13   32.25   32.65   33.00   33.05   33.21   33.36   32.99
      33.08   32.26                                                
  2 Felley, Abbey I           19 Whitman              5:35.93    5:33.27    4  
      30.39   33.11   33.94   34.20   34.15   34.25   33.94   33.76
      33.34   32.19                                                
  3 Mena, Carmen L            20 Loggers-PN                NT    5:39.57    3  
      31.36   33.97   34.49   35.03   34.61   33.86   33.73   33.99
      34.49   34.04                                                
  4 Gyongyosi, Maddy K        21 Whitman              5:38.71    5:44.54    2  
      30.82   33.71   34.62   34.96   34.98   34.35   35.09   35.62
      35.49   34.90                                                
  5 Resnick, Sydni M          18 Loggers-PN                NT    5:53.64    1  
      31.28   34.93   36.24   35.98   35.78   36.34   35.82   36.53
      36.01   34.73                                                
  6 Hoops, Allison B          21 Loggers-PN                NT    5:59.17  
      31.62   35.20   36.08   36.31   36.61   36.56   36.07   36.82
      37.01   36.89                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Nick P          21 Loggers-PN                NT    5:01.84    9  
      26.75   29.58   30.47   30.33   30.76   30.80   31.36   31.17
      30.91   29.71                                                
  2 Bergeson, Lucas           19 Whitman              4:58.38    5:02.51    4  
      27.00   29.73   30.94   31.16   31.23   31.77   30.99   31.38
      29.76   28.55                                                
  3 Izbiky, Alex J            20 Whitman              5:12.37    5:23.18    3  
      29.00   31.26   32.44   32.98   32.84   33.23   33.30   33.46
      33.10   31.57                                                
  4 Bender, Travis K          19 Loggers-PN                NT    5:31.24    2  
      29.10   33.79   33.92   34.40   34.47   34.33   34.34   33.15
      32.70   31.04                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Miranda C       19 Whitman              2:28.90    2:33.80    9  
      35.05   39.21   40.14   39.40                                
  2 Hoffman, Becca A          19 Whitman              2:31.12    2:34.03    4  
      36.61   39.91   39.15   38.36                                
  3 Li, Amanda K              20 Whitman              2:34.31    2:40.33    3  
                              40.27                                
  4 Stiver, Austin W          20 Loggers-PN                NT    2:41.05    2  
      37.58   41.42   41.51   40.54                                
  5 Gyongyosi, Maddy K        21 Whitman              2:37.08    2:41.12    1  
      36.72   41.32   41.73   41.35                                
  6 Downs, Rylee R            18 Loggers-PN                NT    2:43.91  
      37.29   41.09   42.12   43.41                                
  7 O'Hanlon, Jordan A        21 Loggers-PN                NT    2:52.57  
      38.93   43.91   44.82   44.91                                
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conery, Ian J             21 Loggers-PN                NT    2:14.38    9  
      30.41   34.42   35.87   33.68                                
  2 Lenssen, Kieran L         20 Whitman              2:22.23    2:16.50    4  
      30.41   33.99   36.14   35.96                                
  3 Nussbaum, Keith T         21 Whitman              2:14.76    2:18.12    3  
      31.97   35.07   35.25   35.83                                
  4 Larkin, Teddy M           21 Whitman              2:24.68    2:26.67    2  
      33.49 1:53.18                                                
  5 Wigger, Patrick T         20 Loggers-PN                NT    2:30.35    1  
      34.28   37.84   39.32   38.91                                
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitman College  'A'                              3:35.62    3:41.14   11  
     1) Thomas, Gaby M 20               2) Selznick, Mara K 20            
     3) Stahlecker, Tara E 21           4) Hill, Zoe P 18                 
       27.69    56.94    25.75    54.78    26.33    54.52    25.78    54.90
  2 University of Puget Sound-PN  'A'                      NT    3:51.47    4  
     1) Dimicco, Kayla N 22             2) Kegans, Melisa 22              
     3) Hoops, Allison B 21             4) Jenkins, Erin D 20             
       27.86    57.06    27.21    56.88    28.22  1:00.37    27.00    57.16
  3 Whitman College  'B'                                   NT    3:54.88    2  
     1) Felley, Abbey I 19              2) Davidson, Katie E 21           
     3) Tyler, Erin C 18                4) Li, Amanda K 20                
       28.27    57.76    27.11    57.30    28.73  1:00.60    28.46    59.22
  4 University of Puget Sound-PN  'B'                      NT    4:01.25  
     1) Nyman, Kaarina E 19             2) Brown, Kayli L 19              
     3) Mena, Carmen L 20               4) Verhoeven, Aza 20              
       28.39    58.87    28.20    59.58    29.34  1:02.42    28.59  1:00.38
  5 University of Puget Sound-PN  'C'                      NT    4:17.45  
     1) Cagigas, Genevieve 21           2) O'Hanlon, Jordan A 21          
     3) Alden, Katy M 18                4) Ehrmantraut, Mckenna T 18      
       31.75  1:05.75    30.45  1:05.42    29.88  1:14.59    18.64    51.69
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitman College  'A'                              3:09.59    3:16.78   11  
     1) Aslett, Colin J 18              2) Rodewald, Jonah D 20           
     3) Schlenk, Noah C 21              4) Sun, Clark G 22                
       23.62    49.68    14.25    50.08    23.57    50.55    22.11    46.47
  2 University of Puget Sound-PN  'A'                      NT    3:30.37    4  
     1) Van Boven, Caleb F 21           2) Dodge, Cody M 21               
     3) Mitchell, Nick P 21             4) Christensen, Vaughn D 18       
       25.02    52.10    24.89    52.06    24.71    52.14    25.48    54.07
  3 Whitman College  'B'                                   NT    3:32.93    2  
     1) Lee, Alex J 22                  2) Powell, Easton J 19            
     3) Izbiky, Alex J 20               4) Lenssen, Kieran L 20           
       25.95    52.97    24.24    51.44    26.34    54.40    25.52    54.12
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Whitman College                     128   2. University of Puget Sound            77
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Whitman College                     131   2. University of Puget Sound            71